Adıyaman Kaplıcaları

Şehre ulaşımın oldukça zor olduğu ama termal suyunun da bir o kadar şifalı olduğu Adıyaman Kaplıcaları bölge halkı tarafından sıklıkla ziyaret edilen bir lokasyondur. Özellikle Besni ve Çelikhan ilçelerinde bulunan kaplıcalar gören herkesi büyülemektedir. Birçok hastalığa tamamlayıcı, destekleyici ve iyileştirici özellikleriyle şifa kaynağı olan kaplıcanın özellikle basura iyi geldiği bilinmektedir.

Adıyaman Kaplıcaları Listesi

 Günümüzde birçok insan kaplıcaların faydalarını bilmekte ve yıl içinde en az iki kez gitmektedir. Diğer illerimizde olduğu gibi Adıyaman şehrinde oldukça faydalı kaplıcalar bulunmaktadır. Genellikle bölgede yaşayan halk ve çevre illerden gelen ziyaretçileriyle tesis hizmet vermektedir. Adıyaman Kaplıcaları ve özellikleri şu şekildedir:

  • Besni İçmesi

Halkın en çok ziyaret ettiği kaplıcadır. Adıyaman şehrinin 45 kilometre batısında bulunan kaplıca Besni ilçesinde yer almaktadır. Mide ve bağırsak rahatsızlıkları, hemoroid ve basur rahatsızlığına iyileştirici fayda sağlamaktadır.

  • Çörmük Kaplıcası

Çörmük Kaplıcasının diğer kaplıcalardan belirgin şekilde bir farkı bulunmaktadır. Kaplıcanın en fazla şifalı olduğu temmuz ve ağustos aylarında termal sudan farklı bir koku yayılmaktadır. Bu kokunun şifayı sağladığına dair inanışlar yer almaktadır. Bu kaplıcada konaklama tesisi bulunmamaktadır.

  • Kuruçay Kaplıcası

Besni ilçesinde yer alan kaplıca Adıyaman’ın 45 kilometre batısında bulunmaktadır. Adıyaman kaplıca faydası ise termal suyunun özellikle basur ve romatizmaya iyi gelmesidir.

  • Korucak Kaplıcası

Bu kaplıcaya yöre halkı “Çelikhan Kaplıcaları” da demektedir. Çelikhan ilçesinde bulunan kaplıca şehrin kuzeyinde, ilçenin 15 kilometre doğusunda bulunmaktadır. Halk tarafından çok sık gidilen kaplıcalardan biridir. Çeşitli hastalıkların yanında özellikle basur ve romatizmaya iyileştirici etkisi vardır.

  • Kahta Dağ İçmesi

Adıyaman Kahta ilçesinde bulunan içmenin suyu kür olarak veya içilerek tüketilmektedir. Bu su içildiğinde mide, bağırsak ve böbrek hastalıklarına şifa sağlamaktadır.

  • Adıyaman Dağ İçmesi

Bu içme mide ve bağırsak rahatsızlıklarının tedavisi için tavsiye edilmektedir.

Adıyaman Kaplıcaları arasında yer alan Bişar ve Pötükhan Maden Suları ise mide, bağırsak ve böbrek rahatsızlıklarına şifalı gelmektedir.

Adıyaman kaplıcaları
Adıyaman kaplıcaları

Adıyaman Kaplıca Otelleri

 Kaplıca tesislerinde bulunan yerel tesislerinin yeterli konaklama olanağı bulunmamaktadır. Bu yüzden, kaplıcalardan yararlanmak isteyen kişiler il merkezinde ve Kahta ilçesinde yer alan Adıyaman kaplıca otelleri seçeneklerini tercih etmektedir.

Adıyaman termal kaplıcaları
Adıyaman termal kaplıcaları
  • Grand Isias Hotel

Çiftlerin tesiste kalabilmesi için evlilik şartı aranmaktadır. Tarihi yerlere ve alışveriş bölgelerine yakın olan tesis, Adıyaman Havalimanı’na ve Adıyaman Otogarı’na yakın olması sayesinde ulaşıma elverişli bir konumda bulunuyor. Tesis, sauna ve kapalı havuz gibi avantajlar da sunmaktadır. Ayrıca otelden Nemrut Dağı’na günübirlik turlar düzenlenmektedir. Böylelikle, Adıyaman Kaplıcaları tatilinizde tarihi yerleri de keşfetme şansını yakalayabilirsiniz.

  • Park Dedeman Adıyaman

Merkezi konumda olan otel; UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan Nemrut Dağı ören yerine 90 dakika, Adıyaman Havalimanı’na 20 dakika uzaklıktadır.

  • Bozdoğan Otel

Geniş bir bahçeye sahip olan otel, hamam ve sauna hizmetleri vermektedir. İstek doğrultusunda havaalanı servis hizmeti sunmaktadır. Tesis; Kahta Otogarı’na 33 kilometre, Adıyaman Havaalanı’na ise 20 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Sizin için en uygun hizmeti veren bütçe dostu otellerden birisinde konaklayarak hem tarihi mekanları gezebilir hem de Adıyaman Kaplıcaları termal tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Yorum yapın