Afyon Kaplıcaları

Afyon Kaplıcaları faydaları açısından oldukça etkili bir termaldir. Birçok rahatsızlığa iyi geldiği uzmanlarca kanıtlanmıştır ve kaplıcalarda vakit geçirilmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca bu su üzerinde yapılan araştırmalar, vücudun ihtiyaç duyduğu tüm mineralleri içerdiğini ve ağrı kesici özelliği olduğunu kanıtlamıştır.

Kaplıca, yeraltı sularının kaynadığı ve yüzeye çıktığı kaynak su alanıdır. Başlangıçta konaklama tesisleri ve otellerin hizmetine sunulan Afyon Kaplıcaları dünya çapında üne sahiptir. Yıl boyunca her gün binlerce insan suyun iyileştirici ve rahatlatıcı etkilerinden yararlanmak için Afyon Kaplıcalarına gelir.

Afyon Kaplıcalarında yüzmek ve şifalı suların tadını çıkarmak için farklı ulaşım seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Afyon’da bulunan bu kaplıcalara yılın her döneminde gelebilir, otellerde konaklayabilir, eğlence merkezlerini ziyaret edebilir, harika ve dinlendirici bir tatil geçirebilirsiniz.

Afyon Kaplıcaları Konumu

Afyon Kaplıcalarının çoğu Sandıklı ve Gazlıgöl ilçelerinde bulunmaktadır. Afyon’un her yerinden bu kaplıcalara otobüs ya da özel araçla ulaşım oldukça kolaydır. Şehrin şifalı su kaynağı olarak bilinen Gazlıgöl, şehir merkezine yaklaşık 21 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Afyon’un birçok kaplıcası burada sürekli olarak faaliyet göstermektedir. Gazlıgöl, şifalı olduğu bilinen ender doğal kaynaklardan biridir. Afyon Kaplıcaları termal suyuna gitmek ve burada kalmak isteyen herkes her mevsim Gazlıgöl’ü tercih edebilir.

Afyon Kaplıcaları Ulaşım

Afyon Kaplıcaları birçok kişinin favori termal tatil noktalarından biri haline geldi. Buraya gelmek isteyenler ulaşımı merak ediyor. Afyon ilçesinden otobüs veya özel araç ile rahatlıkla ulaşım sağlanmaktadır.

 • Karayolu ulaşımı
 • Uçak ile ulaşım
 • Özel araç ile ulaşım

Türkiye’nin her yerinden bu ulaşım tercihleri ​​ile gelebilirsiniz. Afyon Kaplıcalarına ulaşmanın en kısa ve güvenli yolu olduğu için çoğu kişi havayollarını tercih ediyor. Afyon Kaplıcalarına havayolu ile hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

 • Karayolu ulaşımı

İstanbul’dan otobüsler Kuzey Marmara karayolu üzerinden Afyon’a gelmektedir. Bu yol yaklaşık 500 km uzunluğunda ve 6 saat sürüyor. Bursa ve Eskişehir’i geçtikten sonra Afyon’a ulaşacaksınız. Rotası oldukça kolaydır. 500 kilometrelik iyi bir sürüş ile 6 saatte tamamlanabiliyor. Şehirlerarası otobüs ile geliyorsanız Gazlıgöl Otogarı’nda indikten sonra Afyon Kaplıcaları termal suyuna ulaşabilirsiniz.

 • Uçak ile ulaşım

Afyon Kaplıcalarına ulaşmanın en kolay yollarından birinin uçak olduğunu biliyoruz. Afyon’a İstanbul Havalimanı’ndan yaklaşık bir saatlik uçuşla ulaşabilirsiniz. Daha sonra kaplıcalara özel araç kiralayabilir ya da otobüse binebilirsiniz.

 • Özel araç ile ulaşım

Afyon Kaplıcalarına ulaşımın en kolay yollarından biri de özel araçla gelmektir. Afyon Kaplıcaları termal tesisine İstanbul’dan ulaşmak isteyenler özel araçla Bursa-Eskişehir karayolunu takip edebilirler.

Afyon termal kaplıcaları
Afyon termal kaplıcaları

Afyon Kaplıcaları Şifa Kaynağı

Afyon Kaplıcalarının insan sağlığına ve hastalıklarına pek çok faydası bulunmaktadır. Özellikle Afyon’da bulunan Gazlıgöl kaplıcası en eski şifalı kaplıca suyu olarak bilinmektedir. Kaplıcalar şehir merkezine yaklaşık 25 kilometre uzaklıktadır. Türkiye’nin en eski Kızılay maden suyu da Afyon’daki Gazlıgöl kaynağından çıkarılmaktadır.

Efsaneye göre Kral Midas, kızı Suna’nın vücudundaki yaraları ve çıbanları iyileştirememiştir. Kızının etrafındaki çıbanları iyileştirmekten umudunu kesmişti ama Gazlıgöl kaynak suyu kızını iyileştirmiştir. O zamandan beri bu hikaye dilden dile yayılarak Afyon Kaplıcaları şifa kaynağı olmaya devam etmektedir. Afyon Kaplıcalarının şifa sağladığı hastalıklar şu şekildedir:

 • Romatizmal hastalıklar

Kronik romatizmal hastalıklar hastalarının yaşam kalitesini olumsuz etkileyen hastalıklardan biridir. Kaplıca terapisi, öncelikle hareketliliği ve ağrıyı etkileyen bu hastalığın yol açtığı rahatsızlıkların giderilmesinde önemli rol oynuyor. Termal su tedavisi sayesinde kronik romatizma hastaları günlük yaşam kalitelerini ve sağlıklarını iyileştirebilmektedir. Doktor kontrolünde yapılan banyo sonucunda ağrıların giderilmesi yönünde çok önemli sonuçlar alınmaktadır.

 • Ortopedik rahatsızlıklar

Ortopedik hastalıkların tedavisinde termal su sayesinde etkili sonuçlar alınmaktadır. Afyon Kaplıcaları ortopedik veya cerrahi müdahaleler, kaza veya ameliyatlar, eklem donma ve kas gerilmeleri sonrası oluşan eklem sertliğinin rehabilitasyonunda önemli bir yere sahiptir.

 • Nörolojik Hastalıklar

Termal suyun rahatlatıcı ve onarıcı etkisi beyin felci, spastik, çocuk felci gibi nörolojik rahatsızlıkların rehabilitasyonunda olumlu sonuçlar doğurur. Başarılı bir rehabilitasyon ve tedavi için uygulamanın profesyonel gözetim altında yapılması önemlidir. Uygun çevre koşullarının sağlanması, sonuçları etkileyen diğer bir faktördür. Kaplıca suyunun zihinsel yorgunluk ve zihinsel yorgunluk gibi rahatsızlıkları giderici etkisi de vardır.

 • Cilt Hastalıkları

Hiper termal (40-42 ºC) kaplıca suyunun hidrostatik basınç aktarımı, emilimi ve ciltte birikmesi yoluyla cilt yüzeyinde oluşturduğu kimyasal değişiklikler birçok cilt hastalığının tedavisini kolaylaştırıcı etkiye sahiptir. Kaplıca suyunun cilt yüzeyindeki en önemli direkt etkisi yüzeysel kan dolaşımının teşvik edilmesidir. Kaplıca tedavileri sonrasında saç yapısında, saç parlaklığında ve sağlığında, cilt canlılığında olumlu değişimler görülebilir. Afyon Kaplıcaları termal suyu, biyolojik hücrelerin yıpranmasını ve yaşlanmayı yavaşlatarak 7’den 70’e herkese daha sağlıklı bir yaşam sunuyor.

Afyon Kaplıca Otelleri

Geleceğin kaplıca başkenti olarak adlandırılan Afyonkarahisar, unutulmaz bir kaplıca tatili için çok sayıda Afyon kaplıca otelleri seçeneklerine ev sahipliği yapmaktadır. Zengin tarihi ve kültürü, güzel doğası ve bol kaplıca kaynakları ile Afyonkarahisar, son on yılda termal turizm alanında büyük ilerleme kaydetmiştir.

Şimdiye kadar her yıl Afyon 5 yıldızlı kaplıca otelleri seçeneklerine yeni oteller ekleniyor. Afyonkarahisar’da bulunan mevcut termal otel de iyileştirme ve restorasyon çalışmaları doğrultusunda yenilenecektir. Afyonkarahisar kaplıcalarında çok fonksiyonlu kaplıca tatil köyü kapsamında düzenlemeler yapılıyor.

Afyonkarahisar’da hızla gelişen kaplıca turizmi, her geçen gün sayısı ve kalitesi artan kaplıca otelleriyle artık yılın her ayında sürdürülebiliyor. Afyonkarahisar, kaplıcalar açısından ülkemizin sayılı illerinden biridir ve son yıllarda birçok şirket ve kooperatiften termal turizm yatırımı almıştır.

Ülke genelinde pilot bölge olarak seçilen Afyonkarahisar, artık “Geleceğin Kaplıca Başkenti” olarak adlandırılıyor. Şehirdeki en popüler Afyon Kaplıcaları merkezleri şunlardır: Gazlıgöl, Hüdai, Heybeli, Ömer-Gecek.

Afyon bu nedenle termal oteller açısından oldukça zengin bir bölgedir. Gazlıgöl, Huday ve Heybeli gibi doğal mineralli sular açısından zengin bölgelerde bulunması nedeniyle turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Özellikle Afyon Başaranlar Termal en çok ziyaret edilen oteller arasındadır.

 • Aforia Thermal Residences
 • Gazlıgöl Elit Termal Otel
 • Sandıklı Thermal Park Otel
 • İkbal Termal Hotel & Spa
 • NG Afyon Wellness & Convention
 • Budan Thermal Spa Hotel
 • Safran Thermal Resort
 • Akrones Thermal Hotel & Spa
 • Başaranlar Termal Otel
 • Ceylan Termal Sağlıklı Yaşam Köyü

Bu kaplıca otelleri en sık tercih edilenler arasındadır. Afyonkarahisar termal otelleri hemen hemen tamamı Sağlık Bakanlığı onaylı ve oldukça büyük tesislerden oluşuyor. Çoğunluğu beş yıldızlı olan Kaplıca otel Gazlıgöl seçenekleri, bünyesinde kapsamlı bir sağlık merkezini de barındırıyor.

Afyon Termal Oteller hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çeken 5 yıldızlı bir oteldir. Bölgede her bütçeye ve tatil zevkine uygun pek çok özelliğe sahip çeşitli kaplıca otelleri bulunmaktadır. Ayrıca Afyon kaplıca villa seçenekleri de misafirlerine dinlendirici bir tatil vadetmektedir. Bu villalarda misafirler kaplıcalardan faydalanabilir, spa merkezinde özel bir gün geçirerek stresten arınabilirler.

Afyon kaplıcaları
Afyon kaplıcaları

Afyon Kaplıca Otel Fiyatları

Afyon kaplıca otel fiyatları tesise göre değişiklik gösterebilir. Bu açıdan termal otel fiyatları farklı bütçe ve ziyaret amaçlarına sahip turistler için uygun bir seçenek gibi görünmektedir. Afyon termal otellerinde yılın her mevsimi hizmet verilmektedir ancak belirli dönemlerde fiyatlar değişiklik gösterebilmektedir.

Örneğin Afyon’da kaplıca otellerine olan talep sonbahar ve kış aylarında arttığından bu dönemde Afyon kaplıca fiyatları daha yüksektir. Kaplıca otellerinin fiyatları şu şekildedir:

 • Aforia Thermal Residences: 108₺
 • Gazlıgöl Elit Termal Otel: 454₺
 • Sandıklı Thermal Park Otel: 2.578₺
 • İkbal Termal Hotel & Spa: 2.818₺
 • NG Afyon Wellness & Convention: 3.880₺
 • Budan Thermal Spa Hotel: 2.367₺
 • Safran Thermal Resort: 1.543₺
 • Akrones Thermal Hotel & Spa: 7.930₺
 • Başaranlar Termal Otel: 1.250₺
 • Ceylan Termal Sağlıklı Yaşam Köyü: 900₺

Rezervasyon için hemen kaplicarehber@gmail.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Yakın gelecekte huzurlu bir kaplıca tatili planlıyorsanız Afyon termal otelleri arasından en iyisine rezervasyon yaptırabilirsiniz. Afyon Kaplıcaları termal tatilinizde mutlaka bölgedeki tarihi ören yerlerini ve doğal güzelliklerini gezmeyi unutmayın.

Yorum yapın