Akyazı Kaplıcaları

Akyazı Kaplıcaları Sakarya’nın Akyazı ilçesine bağlı Kuzuluk beldesinde yer almaktadır. Sakarya’ya 27 km, Akyazı ilçesine 8 km uzaklıktadır. Kaplıca, 2004 yılında Sağlık Bakanlığı kararı ile işletme ruhsatı almıştır. Termal mülkiyet Kuzuluk Özel İdari Bölgesi’ne ve Kuzuluk Belediyesi’ne aittir. Bu tesisler, Kuzuluk Kaplıca Anonim Şirketi ile ortak girişim tarafından işletilmektedir. Dört mevsim kaplıca ve tesisler açıktır. Kuzuluk Termal Otel, Kuzuluk Tatil Köyü ve İhlas Kaplıca Evleri Akyazı Kaplıcasının suyunu kullanmaktadır.

Akyazı Kaplıcaları Konumu

Kaplıcalar, Akyazı ilçesine bağlı Kuzuluk beldesinde, D140 karayolu yakınında, Kuzuluk Tabiat Parkı’nın karşısında bulunmaktadır. İlçe merkezine 8 km, Sakarya şehir merkezine 27 km uzaklıktadır.

Akyazı Kaplıcaları Ulaşım

Akyazı Kaplıcaları alanına ulaşım araç ile sağlanmaktadır. D140 bağlantısını takip ederseniz Kuzuluk beldesine gelirsiniz ve kaplıca beldesine ulaşım da kaplıca levhası ile işaretlenmiştir. Toplu taşıma araçlarını kullanan ziyaretçiler için ilçe merkezinden bölgeye toplu taşıma araçları geçmektedir. İlçe merkezine 8 km uzaklıkta bulunan kaplıcalara İstanbul, Kocaeli ve İstanbul’dan yaklaşık 80 dakikada ulaşılıyor. Bursa’ya uzaklığı 190 km, İstanbul’a ise 178 km’dir.

Akyazı Kaplıcaları Eşsiz Özellikleri

Akyazı’nın kaplıca tesisleri, Devlet Özel İdaresi ile Kuzuluk Belediyesi’nin ortaklığı olan Kuzuluk Kaplıca Anonim Şirketi tarafından işletilmektedir. Akyazı Kuzuluk Kaplıca evleri ile beraber çalışır. 5 adet süit olmak üzere 65 odadan oluşmaktadır. 140 yatak kapasitelidir. Tesis turizm sertifikasına sahiptir. Bölgede 1464 adet devremülk dairede kaplıca mevcuttur.

 • İyot içerir.
 • Silisik asit içerir.
 • Amonyum içerir.
 • Kalsiyum mevcuttur.
 • Bikarbonat içerir.
 • Kükürt bulunur.
 • Sodyum içerir.
 • Manganez içerir. Karbondioksit mevcuttur.
 • Klorürler bulunur.
 • Borik asit içerir.
 • Fosfat bulunur.

Bunlar kaplıca suyunun içerdiği maddelerdir. Kaplıca suyunun sıcaklığı 84 santigrat derece ve pH değeri 7.22’dir.

Akyazı Kaplıcaları Şifa Dağıtıyor

Akyazı Kaplıcaları tıpkı diğer yeraltı kaynak suları gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara şifa olmasının yanı sıra termal turizm olarak yoğun ilgi görmektedir. Kaplıcalar tepeden tırnağa bütün hastalıklara şifa olmaktadır.

Akyazı Kaplıcalarının faydaları arasında astım, bronşit ve alerjik üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi geldiği bilinir. Kaplıcalar ayrıca egzama, akne gibi cilt hastalıklarına da iyileştirici tedavi sağlar.

Romatizmal hastalıklar, kireçlenme, ortopedik travmalar gibi rahatsızlıklar için Akyazı Kaplıcaları banyo uygulamalarının iyi geldiği için ziyaretçiler tarafından yoğun olarak tercih edilir. Banyo kürü ise kadın hastalıklarında kullanılmaktadır. Kaplıcanın termal suyu içildiğinde felç gibi hastalıklara iyi geldiği bilinir.

Akyazı termal kaplıcaları
Akyazı termal kaplıcaları

Akyazı Kuzuluk Kaplıca Otelleri

Sakarya sınırları içerisinde yer alan Kuzuluk, doğayla iç içe olmanızı sağlayan bir tatil imkânı sunuyor. Bölgesel tarihi ve kültürdeki farklılıklar şehre çeşitli deneyimler getiriyor. Dolayısıyla bu bölgede özel bir tatil süreci yaşayabilirsiniz.

Kuzuluk, yeşillikler ve ormanlarla çevrili bu alanda göl ve şelale gibi unsurları bir araya getirerek ziyaretçilere huzur hissi veriyor. Konaklama seçeneklerinin de oldukça geniş olduğu bölge, şehir hayatından ve kalabalıktan kaçmak isteyenleri huzurlu ve sakin bir kaçamağa davet ediyor.

Akyazı Kuzuluk kaplıca otellerinde konaklamak da size çok şey sunar. Kaliteli bir konaklama süreci, tatilinizin kalitesini de bir o kadar artırmaktadır. Her türlü tatil tutkununu ağırlayacak parklar, piknikler ve kamp alanları bulunmaktadır. Bölge eşsiz bir tatil deneyimi sunuyor. Tatil planınızı oluşturmadıysanız Akyazı Kaplıcaları gezisini rotanıza ekleyebilirsiniz.

Bölgede bulunan bazı oteller şu şekildedir:

 • Kuzuluk Termal Otel

Toplam 140 yatak kapasiteli tesiste kaplıca havuzu, yöresel yemekler sunan restoran, spa, sauna ve açık büfe kahvaltı bulunmaktadır.

 • İhlas Termal Tesisleri

Kaplıca merkezlerindeki oteller ve devremülkler gibi seçenekler de mevcuttur. Termal hamam, Türk hamamı, sauna ve spor aktiviteleri hizmetleri sunmaktadır.

 • Postaoğlu Huzur Tesisleri

Kaplıca alanında Postaoğlu ailesi tarafından işletilen tesisler apart otel olarak işlev görmektedir.

 • Kuzuluk Asil Otel

Kuzuluk ilçesinde bulunmaktadır. Balkon, ücretsiz Wifi ve banyo bulunmaktadır.

 • Kuzuluk Apart Otel

Kuzuluk, Yukarıhamam semtinde yer almaktadır. Sıcak su, banyo ve ücretsiz Wifi sağlanmaktadır.

Tatil sürecinde konaklama çok önemlidir. Bu nedenle, uygun bir araştırma ve planlama süreci gereklidir. Bölgede birçok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Bu konaklamalar insanlara çeşitlilik getirir ve her bütçe aralığını kapsar.

Akyazı Kuzuluk kaplıca otelleri fiyatları birçok faktöre bağlıdır. Özgün bir şekilde döşenmiş bu konaklama yerlerinin hizmet düzeyi de fiyatın belirlenmesinde büyük rol oynuyor. Ayrıca otelin yıldız seviyesi de hizmet yelpazesindeki artışı etkilemektedir.

Akyazı kaplıcaları
Akyazı kaplıcaları

Akyazı Kaplıcaları Ziyaretçi Yorumları

Demet Hanım: Termal su için gidilebilecek mükemmel bir kaplıca tesisi.

Talha Bey: Dinlenmek isteyenler için imkanların süper olduğunu söyleyebilirim. Odalar geniş ve çok güzel. Kaplıca kaynağı şifa dağıtıyor. Her şey için teşekkürler.

Sezgin Bey: Dinlenmek ve sağlık için mükemmel bir yer. Doğa ile baş başa kalabileceğiz kaplıcaya yaz sezonunda gidebilirsiniz.

Eyşan Hanım: Tesisler termal olarak fevkalade. Yemekler ve personeller gayet iyi.

Bölge, tatiliniz boyunca huzurlu bir ortamda sizi mutlu edecek ve dinlendirecek yeşilin her tonunu sunuyor. Bütçenize uygun bir plan ile Akyazı Kaplıcaları termal tatilinizde özgü bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Yorum yapın