Amasya Kaplıcaları

Pek çok rahatsızlığa çare olma arzusunun yanı sıra dinlendirici bir dinlenme ve zindelik amacıyla Amasya Kaplıcaları termaline yönelen kişilerin sağlık turizmine olan ilgilerinin olumlu yönde gelişmesine katkı sağlamaktadır. Amasya şehri sahip olduğu kaplıca kaynakları ile tarihin ve doğal güzelliklerin bir arada sergilendiği, en çaresiz hastalıklara çarenin arandığı popüler şehirlerden biridir.

Amasya’da bulunan kaplıcalar genellikle merkez bölgede bulunur. Diğer bir kısmı ise Göynücek ve Hamamözü ilçelerinde dağınık haldedir. Burada bulunan kaplıcalar, birçok turistin dinlenmek ve gençleşmek için kaplıcalara gittiği yerlerden biridir. Kaplıcalar, sağlık turizmi alanına olumlu katkılarından biri olup, insanları birçok hastalıktan tıpa dayalı olarak kurtarmaktadır.

Amasya Termal Kaplıcaları

Amasya ili sınırları içinde kalan kaplıcalar, genellikle il merkezine yakın bölgelerde bulunan köy ve beldelerde yer almaktadır. Amasya’nın Göynücek ve Hamamözü ilçelerindeki kaplıcalar yaz kış çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Amasya Termal Kaplıcaları aşağıdaki gibidir:

 • Hamamözü Arkut Bey Kaplıcaları

Amasya’ya 90 km uzaklıktaki Hamamözü Arkut Bey Kaplıcalarına ulaşım Hamamözü belediyesi araçlarıyla yapılmaktadır. Hamamözü Arkut Bey Kaplıcasının kesin tarihi bilinmemekle birlikte çok eski çağlardan beri kullanılan küçük hamam ve havuzlar bulunmaktadır. Bugünkü adını Selçuklu şehzadelerinden Arkut Bey’den almıştır. Amasya Kaplıcaları arasında sık ziyaret edilen bu bölgenin termal su sıcaklığı yaklaşık 42,5 santigrat derecedir.

 • Amasya Terziköy Kaplıcaları

Terziköy Kaplıcaları tarihi ve doğal güzellikleri ile Karadeniz’in önemli noktalarından biri olan Amasya şehir merkezinde yer almaktadır. Terziköy Kaplıcası, Amasya’nın başlıca turistik bölgelerinden sadece bir tanesidir. Çivi Köyü sınırları içerisinde bulunan Amasya Terziköy Kaplıcaları şifalı sularının; mide, safra kesesi, idrar yolları, romatizma, felç, bağırsak, böbrek, sinir sistemi ve kadın hastalıkları rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Bölgede uzun süreli ikamet edenlerin bölgede kalabilecekleri tesisler termal turizme katkı sağlamaktadır.

amasya kaplıcaları termal
Amasya kaplıcaları termal

Amasya Kaplıcaları Şifa Dağıtıyor

Amasya Kaplıcaları termal suyunun banyo esnasında ve içme kürü yaparak kullanılması birçok şifayı beraberinde getirmektedir. Bu kaplıcaların insan vücudundaki rahatsızlıkların tedavisinde iyileştirici, destekleyici ve tamamlayıcı oldukları görülmüştür. Termal kaplıca suyunun fayda sağladığı hastalıklar şunlardır:

 • Kronik romatizmal hastalıklar
 • Sinir sistemi hastalıkları
 • Felç
 • Kalp ve damar rahatsızlıkları
 • Tansiyon bozuklukları
 • Ruhsal bozukluklar
 • Bel fıtığı
 • Kadın hastalıkları
 • Hormon düzensizlikleri
 • Cilt hastalıkları
 • Saç kepeklenmesi.

Amasya Kaplıca Otelleri

Amasya kaplıca otelleri, her mevsim konforlu bir tatil için tercih edilen bir tesistir. Amasya, tarihi, kültürü ve doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir. Gerçek benliğine dönmek isteyenleri kucaklayan cennet gibi bir atmosfere sahip bu şehir, dinlendirici ve keyifli bir tatil hayal edenler için birebir. Karadeniz bölgesinin merkezinde yer alan şehir, zengin doğal kaynaklarla donatılmıştır.

Termal otellerin suları soğuk ya da sıcak olmasıyla öne çıkmaktadır. Sıcak su, genellikle kaplıca tedavisi şeklindedir. Soğuk su içme suyu ve maden suyu olarak kullanılmaktadır. Termal tesislerde Türk hamamı, spa, cilt bakımı, masaj ve fizyoterapi gibi çok çeşitli hizmetler sunulmaktadır. Termal bölgenin yakınlarında yer alan Amasya termal apart evler konaklama için bir diğer seçenektir.

Amasya termal otel seçenekleri bölgenin yer altı kaynağı olan sıcak suyu kullanan tesislerdir. Şifalı sular olarak bilinen kaplıcalar kaynak sularını toplayarak hastalıklarınıza doğal tedavi uygulamaktadır. Kas ve eklem ağrıları gibi kas-iskelet sistemi sorunları yaşayan kişiler rahatlamak için kaplıcaları tercih edebilirler.

Konaklama yapacak ziyaretçiler için Amasya Kaplıcaları yakınında bulunan oteller şunlardır:

 • Fimar Life Thermal Resort

Amasya Terziköy termal otel olarak şehrin en güzel lokasyonunda bulunmaktadır. Fimar Life, konuklarına temiz hava ve şifalı su ile ferahlatıcı bir spa deneyimi sunuyor. Kadın ve erkeklerin ayrı olarak kullandığı yüzme havuzları, Fin saunası ve geleneksel Türk hamamı su ile birlikte eğlenceyi de beraberinde getiriyor.

 • Hamamözü Termal Otel

Amasya Hamamözü Termal Otel; 56 adet standart, 2 adet üç kişilik ve 5 adet süit olmak üzere 63 konforlu ve şık tasarımlı odaya sahiptir. Tesis yarım pansiyon konseptinde hizmet vermektedir. Oteli çevreleyen 1 ile 30 kilometrelik yayla, ormanlık alanlar, piknik alanları, göller, kapalı kaya kral mezarları ve obruk barajı bulunmaktadır. Kaplıcaların şifasını temiz hava ile keyfini sürebilirsiniz.

amasya kaplıcaları
Amasya kaplıcaları

Amasya Termal Otel Fiyatları

Amasya termal otel fiyatları oldukça değişkendir. Amasya Kaplıcaları yakınlarındaki tesislerin alanı ve konsepti bölgeye göre farklılık göstereceği için fiyatlar da dalgalanma gösterecektir. Ayrıca tatiliniz için seçeceğiniz tarihler, otel doluluk oranları gibi unsurlar da tesis fiyatlarını etkileyebilmektedir. Bir gecelik kişi başı ortalama fiyat 750 ₺’dir.

Amasya’da bulunan kaplıcaların yakınlarında sadece Hamamözü termal tesisi bulunmaktadır. Ancak tek tesis olmasına rağmen ziyaretçilerin ihtiyaçlarını eksiksiz olarak karşılamaktadır. Tesisin işletmesi belediye tarafından yürütüldüğü için Amasya Hamamözü kaplıcaları fiyatları bütçe dostudur.

Amasya Kaplıcaları Ne Zaman Gidilir?

Avrupa’nın en iyi termal kaynaklarına sahip ülkemizde önemli bir termal tatil fırsatı olan Amasya, yılın her döneminde konforlu bir termal tatil deneyimi sunuyor. Amasya’da aileniz ve sevdiklerinizle geçireceğiniz son derece konforlu ve sağlıklı bir spa tatili ile kendinizi yeniden doğmuş gibi hissedebilirsiniz. Seyahat rotanız Amasya’dan geçerse, Amasya Kaplıcaları ziyaretinde bulunarak eşsiz bir deneyime tanıklık etmeyi unutmayın.

Yorum yapın