Batman Kaplıcaları

Batman Kozluk Karayolu üzerinde, Taşlıdere Köyü sınırları içerisinde yer alan Batman Kaplıcaları, Batman’a 40 kilometre uzaklıktadır. Bölgedeki bir petrol arama şirketi tarafından 2.400 metrelik bir artezyen kuyusu açıldıktan sonra keşfedildi. Termal suyun çıkış sıcaklığı 83 santigrat derece olup, fabrikada kullanılmadan önce üfleme işleminde soğutulur. Kaplıca, BATO Termal Otel tesislerine bağlıdır. Kültür ve Turizm Bakanlığı denetiminde 2008 yılında açılan tesis, özel bir şirket tarafından kiralık olarak işletilmektedir.

Batman Kaplıcaları Konumu

Batman-Kozluk karayolu üzerinde, Batman şehir merkezine 40 km, Kozluk ilçesine 22 km uzaklıkta yer almaktadır. Tarihi Malabadi Köprüsü ve Malabadi Tabiat Parkı yakınında bulunmaktadır.

Batman Kaplıcaları Ulaşım

Batman Kaplıcalarına ulaşım hava ve karayolu ile sağlanmaktadır. Araba ile gelen misafirlerimiz Batman-Kozluk karayolundaki Taşlıdere köyüne geldikten sonra BATO termal tesisi tabelalarını takip ederek bölgeye ulaşabilirler. Havayolu ile gelen ziyaretçiler, 37,6 km uzaklıktaki Batman Havalimanı, 56,5 km uzaklıktaki Siirt Havalimanı ve 64 km uzaklıktaki Muş Havalimanı’nı kullanabilirler. Sonrasında Batman Kaplıcaları tatili için bir araçla kaplıcalara ulaşabilirler.

Batman Kaplıcaları Eşsiz Özellikleri

BATO Termal Otel bünyesinde Batman Sason Kaplıca termal suyu, yeraltında pompalama sistemi ile kendinden pompalamalı kuyudan çıkarılmaktadır. Tesiste 3 adet termal havuz, Türk hamamı ve biri kadınlara özel sauna bulunmaktadır.

 • Kuyu toplam 2254,08 mg/litre mineralizasyona sahiptir.
 • Sodyum içerir.
 • Kalsiyum mevcuttur.
 • Klorür bulunur.
 • Karışık sülfat formları içerir.

83 santigrat derece çıkış sıcaklığına sahiptir ve üfleme işlemi sırasında soğutularak sisteme karışır. Termal su soğutma kullanmadığı için suyun iyileştirici özelliklerini korur.

Batman termal kaplıcaları
Batman termal kaplıcaları

Batman Kaplıcaları Şifa Dağıtıyor

Ülkemizde dört bir yanında hemen hemen tüm şehirlerimizde bulunan kaplıcaların termal suyu şifalıdır. Bu kaplıcalar bazı hastalık ve rahatsızlıklar için tamamlayıcı, destekleyici ve iyileştirici tedavi sunmaktadır. Batman Kaplıcaları termal suyunun şifasından yararlanmak isteyen bölge halkı ve çevre illerden gelen ziyaretçiler suyu kür ve banyo olarak kullanmaktadır. Fayda sağladığı hastalıklar ve rahatsızlıklar şu şekildedir:

 • Yumuşak doku rahatsızlıkları
 • Travmatik doku hasarları
 • Genel stres bozukluğu
 • İstemsiz kas kasılması.
 • Romatoid artritin neden olduğu romatizma ve eklem ağrıları
 • Kalça, boyun, omuz ve diğer eklemlerde kireçlenme
 • Kronik bel ağrıları
 • İltihaplı eklem ağrıları
 • Egzama, kurdeşen, kronik kalıntı, nöro dermatit ve akne gibi cilt hastalıkları.

Batman Sason Kaplıca Otelleri

Termal bölgede üç adet termal otel bulunmaktadır: Batman Termal Otel, Batman Yıldız Kaplıca Oteli ve Halo Termal Otel. BATO Termal Otel’de toplam 3 adet termal havuz ve 65 oda bulunmaktadır. Batman Sason kaplıca otelleri, tedavilerinizin faydalarını artırmak için sizin için spa uygulamaları düzenleyebilen sağlık hizmetlerine sahiptir.

Aile tarafından işletilen Halo Termal Otel’de BATO termal suyu kullanılmaktadır. 16 oda bulunmaktadır. Yıldız Kaplıca Oteli’nde BATO termal suyu kullanılmakta olup, kapalı ve açık termal havuzlar, Türk hamamları, saunalar ve konaklama imkânı sunulmaktadır.

Ayrıca kaplıca alanında ziyaretçilerin yararlanması için pansiyon kurulmuştur. Malabadi Tabiat Parkı alanı kampçılık için uygun bir alan oluşturmuştur. Kaplıcalara ulaşmak isteyen kişiler Batman Sason kaplıca iletişim numarasını merak etmektedir. BATO Termal Tesisi telefon numarası 0488 426 60 41 şeklindedir.

Batman kaplıcaları
Batman kaplıcaları

Batman Kaplıcaları Ziyaretçi Yorumları

Mustafa Bey: Batman Kaplıcaları kesinlikle gidilip görülmesi gereken bir yer. Pişman olmazsınız.

Emre Bey: Kuş gibi hafifleyeceğiniz sıcacık suyuyla mükemmel bir tesis.

Sema Hanım: Buhar odasını çok rahatlatıcıydı, deneyimlemelisiniz.

Yörenin tarihi yapısı nedeniyle yöreyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistler kaplıca alanında konaklamak ve şifalı sulardan yararlanmakla ilgilenmektedir. Ziyaretçiler, Batman Kaplıcaları şifalı suyundan yararlandıktan sonra Malabadi Tabiat Parkı’nda ve kaplıcaların yakınındaki tarihi Malabadi Köprüsü’nde yürüyüş keyfi yapmalıdır.

Yorum yapın