Bayındır Kaplıcaları

Bakanlar Kurulu tarafından termal turizm merkezi ilan edilen İzmir Bayındır Kaplıcaları, doğal güzellikleri ve tarihi yerleriyle de dikkat çekiyor. Bayındır’ın genel özelliklerinden bahsedecek olursak, Bayındır ilçesi il merkezine 80 km uzaklıkta bulunuyor. Yüzölçümü 588 kilometrekaredir. 38 köy ve 3 beldeden oluşmaktadır. İzmir Bayındır Termal Turizm Merkezi doğa, tarih ve kültür açısından oldukça zengin bir bölgedir.

Bayındır Şifalı Kaplıcaları

İzmir Bayındır Termal Turizm Merkezi’nde çok sayıda kaplıca bulunmaktadır. Ergendi Köyü Kaplıcaları, Dereköy Kaplıcaları ve Fatma Hanım Kaplıcaları bölgenin kaplıca alanlarını oluşturmaktadır.

 • Fatma Hanım Kaplıcaları

Bayındır ilçesi, İzmir’in güneydoğusunda, Bozdağlar denilen Bayındır ve Basra tepelerinin yamaçlarında yer alan bir ilçedir. İzmir’de küçük bir kıvrımlı havzanın içinde yer alan bu havza bölgesi, Fatma Hanım Kaplıcalarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu termal sular, üç tarafı dağlarla çevrili bir vadi olan Dereköy beldesinde yer almaktadır. Bu sayede yemyeşil bir ortamda şifalı sular eşliğinde Bayındır Kaplıcaları termal tatilinizi keyifle geçirebilirsiniz.

Bölgenin yapısal olarak aktif yapısı olması nedeniyle buradan çıkan termal sular çok çeşitli mineraller içermektedir. Sıcaklığı 48 derece ve pH’ı 6,5 civarında olan kaplıcalar bikarbonat, kükürt ve sodyum içerir. Bu nedenle birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. İyi gediği hastalıklardan bazıları: cilt hastalıkları, romatizma, kadın hastalıkları, kireçlenmeler, kırık çıkıklar, mide-bağırsak hastalıkları, böbrek taşları, yüz felci, idrar yolları, soğuk algınlığı, sedef hastalığıdır.

 • Dereköy Kaplıcası ve Ergendi Ilıcası

İzmir Belediyesi’ne bağlı Bayındır ilçesine 8 km uzaklıkta yer almaktadır. Turgutlu Caddesi’nin biraz ilerisinde Ergendi Kaplıcası ve Dereköy Kaplıcası bulunmaktadır. İkisi arasındaki mesafe 15 dakikadan fazla değildir. Kaplıcalar ve termal sular 40 derece civarındadır ve kükürt, sodyum ve bikarbonat içerir. Kaplıca ve ılıcalar romatizma ve cilt hastalıklarının tedavisine iyi gelmektedir. Konaklama için çevrede çeşitli tesisler bulunmaktadır. Bayındır Kaplıcaları ziyaretinizde bu konaklama tesislerinde kalabilirsiniz.

Bayındır termal kaplıcaları
Bayındır termal kaplıcaları

Bayındır Kaplıcaları Konumu

Bayındır Kaplıcaları, Dereköy ve Ergendi ilçelerinde bulunmaktadır. Ergendi Kaplıcası ile aynı adı taşıyan mahallede, Fatma Hanım ve Dereköy Kaplıcası ise Dereköy beldesindedir. Kaplıcalar birbirine yakındır ve Bayındır-Turgutlu karayolu üzerinde, ilçe merkezine 8 km uzaklıktadır. Kaplıca bölgesinin İzmir şehir merkezine uzaklığı 87 km’dir. Kaplıcalar ilçe merkezinin kuzeydoğusundadır ve güneyinde ise Ovacık Tabiat Parkı yakınında yer almaktadır.

Bayındır Kaplıcaları Eşsiz Özellikleri

Bayındır Kaplıcaları alanındaki Dereköy, Ergendi ve Fatma Hanım Kaplıcaları aynı fay hattı üzerinde, benzer özellikte ve doğal olarak yüzeye çıkan kaplıcalardır. Ortalama su sıcaklığı 40-55 santigrat derece ve akış hızı yaklaşık 50 litre/saniyedir. Başta sodyum, bikarbonat, kükürt, hidrojen ve kükürt olmak üzere 32 mineral içerir.

Özellikle yaz aylarında ziyaretçilerin ilgisi her geçen gün artmaktadır. Coğrafi konumu nedeniyle oksijen bakımından zengin bir ortama sahiptir. Bu, termal suyun etkisini artırır. Kaplıca yöneticileri tedavi edilen rahatsızlıklar ve kullanılan tedaviler hakkında bilgi vermektedir.

Bayındır Kaplıcaları Şifa Dağıtıyor

Bayındır Kaplıcaları içerdiği zengin mineralleri ile bazı hastalıklar için destekleyici, tamamlayıcı ve iyileştirici etki göstermektedir. Termal suyun fayda sağladığı rahatsızlıklar şu şekildedir:

 • Romatizmal hastalıklar
 • Eklem ağrıları
 • Siyatik
 • Deri ve cilt hastalıkları
 • Kırık ve çıkıklar
 • Sindirim sistemi rahatsızlıkları
 • Kadın Hastalıkları
 • Böbrek hastalıkları
 • Kan dolaşım sistemi hastalıkları.

Bahsi geçen hastalık ve rahatsızlıklara sahip hastalarda destekleyici tedavi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca ruh hastalıklarında rahatlattığı ve stresi azalttığı gözlemlenmiştir. Kaynak suyu, şikayetçi olunan hastalığa göre içme ve şifa kaynağı olarak kullanılır.

Bayındır Kaplıcaları Ulaşım

Kaplıca bölgesine ulaşmak isteyen ziyaretçiler Bayındır ile Turgutlu’yu birbirine bağlayan karayolunu kullanıyor. Ergendi Köyü ve kaplıcaları karayoluna 8 km uzaklıktadır. Dereköy beldesindeki diğer iki kaplıcaya ulaşmak için yaklaşık 15 dakika aynı yönde devam etmek gerekir. Kaplıca bölgesine en yakın havaalanları İzmir’deki Gaziemir Adnan Menderes Havalimanı‘dır.

Bayındır kaplıcaları
Bayındır kaplıcaları

Bayındır Kaplıca Otelleri

Kaplıca beldesi köy içerisinde yer almakta olup, kaplıca beldesinde konaklama tesisleri sağlanmaktadır. Kaplıcalarda kalan ziyaretçiler, temel ihtiyaçlarını yerleşim yerindeki küçük işletmeler vasıtasıyla karşılamaktadır. Otel tipinde konaklamak isteyen ziyaretçiler Bayındır kaplıca otelleri seçeneklerinden yararlanabilir. Kaplıca beldelerindeki konaklama tesisleri yaz aylarında sıfır doluluk oranlarına sahip olup, kamp konaklaması mümkündür. Bayındır Kaplıcaları doğal güzelliklerden faydalanarak termal tatil yapmak isteyenlerin ilk durağı olmaktadır.

YouTube video

Yorum yapın