Bolu Kaplıcaları

Yüzyıllardır kullanılan Bolu Kaplıcaları Evliya Çelebi’nin Seyahatname eserinde hayranlıkla anılır. Şehir merkezine 5 km uzaklıktadır. Karacasu beldesinin kaplıcaları, ormanlık Seben Dağları’nın eteklerinde sakin bir tatil beldesinde yer almaktadır.

Kuyudan çıkan kaynak suyunun sıcaklığı 42-44°C ve pH 6.3’tür. Banyo ve içmeye uygun su romatizmal hastalıklarda, cilt, dolaşım ve kalp hastalıklarında, solunum hastalıklarında, kadın hastalıklarında, sindirim sistemi, safra kesesi, böbrek ve idrar yolları hastalıklarında, kemik ve kireçlenme problemlerinde, metabolik ve yetersiz beslenme için kullanılır. Kaplıca suyunun mineral değeri 1767mg/litredir.

Bolu Kaplıcaları Tarihi

Bolu kaplıcaları
Bolu kaplıcaları

Bolu Kaplıcaları termal suyu MS 1. yüzyıldan beri kullanıldığı bilinmektedir. Tarihi belgelere göre bu yüzyılda Romalı Vali Pilinis tarafından sağlık tanrıları adına yaptırılmış ve MS 5. ve 6. yüzyıllarda Anadolu’da meydana gelen büyük depremler sırasında bu kaplıcalar tahrip olmuştur. Selçuklular döneminde kaplıcalar yeniden tasarlanmıştır. II. Murat zamanında, 1450-1460 yıllarında Bolu Sancak Beyi Kızıl Ahmet Paşa, kaplıcaların doğusuna bir havuz ilave ederek kaplıcanın orijinal şeklini almasını sağlamıştır.

Bolu Termal Kaplıcaları

 • Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi

Bu alanda ülkemizin en önemli hastanelerinden biri olan Sağlık Bakanlığı hastanesi özellikle romatizmal hastalıklar, kemik ve kireçlenme hastalıklarında tedavi seçenekleri sunuyor.

 • Babas Kaplıcası

Mudurnu’ya 5 km uzaklıktadır. Gürçam köyü yakınlarındaki kaplıca suyunun sıcaklığı 40 santigrat derecedir. Yapım aşamasında olan 138 yataklı 3 yıldızlı bir otel olan Bolu termal kaplıca tesisi şu anda 20 yataklı tesislere sahiptir. Toprak kalevili ve bikarbonatlı su özelliğiyle metabolik hastalıklar ve diyabet üzerinde olumlu etki göstermektedir.

 • Sarot Kaplıcası

Mudurnu’ya 30 km uzaklıktadır. Ilıca köyünün sınırları içinde, kuzeybatıda Taşkesti beldesi yakınlarında yer alır. Fiziksel olarak aşırı ısıtılmış, hipotonik, sülfatlanmış suyun sıcaklığı 66 °C’dir. Kaplıca suyu cilt hastalıkları ve romatizmal hastalıklarda etkilidir. Önümüzdeki birkaç yıl içinde, kaplıca çevresinde çeşitli kaplıca tesisleri faaliyete geçilecektir.

 • Pavlu Kaplıcası

Pavlu Kaplıcaları, Seben ilçesine 14 km uzaklıktadır. Kesenözü köyünün güneyinde yer almaktadır. Hamam, 78°C sıcaklığa sahip bir kaplıcadır. Yüzyıllardır kullanılan kaplıcalar mide, safra, solunum ve dolaşım sorunlarına iyi gelmektedir. Kaplıca çevresinde özel olarak işletilen konuk evleri bulunmaktadır.

 • Çatak Kaplıcası

Göynük ilçesine 30 km uzaklıktadır. Güneydoğusunda, Himmetoğlu köyünün yakınında, dik yamaçlar arasında güzel bir vadi yakınında bulunur. 32°C sıcaklığa sahip olan kaplıca, romatizma ve siyatik için etkili olan kalsiyum hidrojen karbonat içermektedir. Bölgede bulunan kalıntılara göre Romalılardan beri kullanıldığı düşünülmektedir. Bolu Kaplıcaları arasında bulunan bu termale ait tesis yoktur.

Bolu Kaplıcaları Şifa Dağıtıyor

Bolu’da bulunan kaplıcaların birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle bazı hastalıklar için tamamlayıcı, destekleyici ve iyileştirici özelliğe sahiptir. Bolu Kaplıcaları termal suyunun kullanım şekli ve fayda sağladığı hastalıklar şu şekildedir:

İçmece tedavi olarak uygulandığında;

 • Üriner sistem hastalıkları
 • Karaciğer hastalıkları
 • Safra yolları hastalıkları
 • Mide ve bağırsak hastalıkları
 • Metabolik hastalıklar
 • Kısırlık
 • Diş çürümeleri.

İnhalasyon tedavi olarak uygulandığında;

 • Nefes darlığı
 • Kalp hastalıkları
 • Yüksek hipertansiyon.

Banyo tedavi olarak uygulandığında;

 • İltihaplı romatizma
 • Kronik romatizmal hastalıkların tamamında etkilidir.

Bolu Kaplıca Otelleri

Bolu kaplıcaları özellikler ve ücretleri
Bolu kaplıcaları özellikler ve ücretleri

Karadeniz’in batısında yer alan Bolu, huzur ve doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyen tatilciler için harika bir fırsat sunuyor. Ancak cazibesi ve doğal güzelliğinin yanı sıra Bolu’nun büyük bir avantajı daha var: Bolu Kaplıca Otelleri. Konaklama yerleri genellikle kaplıcaların etrafında bulunmaktadır. Sağlığınızı yenilemek veya sadece rahatlamak ve stres atmak için samimi ve sıcak bir ortam sağlarlar.

Ayrıca Bolu termal kaplıca evleri kendine özgü lüks kaplıca tesisleri de mevcuttur. Şehir, ülkenin en önemli fay hatlarından birinin üzerine kurulu olduğu için şehirdeki termal oteller, şehirde en yaygın otel türlerinden biri.

Bolu kaplıca evleri sunduğu termal suyun bir kısmının 1.000 yaşın üzerinde olduğu ve bazı otellerin iç mekanlarının buna göre dekore edildiği vurgulanmalıdır. Bolu termal otelleri içerisinde beş yıldızlı otellerin yanı sıra Bolu kaplıca villaları seçenekleri de bulunmaktadır.

Rahat ve sağlıklı bir tatil arayan misafirlerin sıklıkla tercih ettiği Bolu Kaplıcaları, ülkemizin en önemli sağlık turizmi merkezlerinden biridir. Kaplıca yakınlarında bulunan konaklama tesisleri şu şekildedir:

 • Küçük Kaplıca Termal

Bolu Küçük Kaplıca tesisi termal suyun, doğanın ve konforun bir arada bulunduğu bir tatile kapı açmaktadır. Abant’a 40 km, Gölcük’e 7 km, şehir merkezine 5 km uzaklıkta bulunur. Seben Dağı eteklerinde çevresi ormanlarla kaplı tatilcilerin uğrak mekânı olan nezih bir dinlenme yeridir.

 • Bolu Termal Otel

Otel konsepti yarım pansiyon şeklindedir. 77 odası mevcuttur. Odalar doğa manzaralıdır. Odalar iki kişinin konaklamasına uygundur. 1979 tarihinden beri Bolu Termal Otel; Türkiye’de ki tek 40 °C doğal sıcaklıktaki termal suyun soğutmaya gerek kalmadan ve özelliğini kaybetmeden şifa kaynağı olarak kullanmaktadır.

 • Bolu Yıldız Otel

Şehir merkezine 5 km uzaklıkta bulunan otel, Aladağlar ormanı eteklerinde Bolu’nun meşhur kaplıca tesisi olarak hizmet vermektedir. Jakuzili özel odaları mevcuttur.

Başta İstanbul ve çevre bölgelerden olmak üzere ziyaretçilerin uğrak yeri olan Bolu Kaplıcaları zengin konaklama seçenekleri ile her bütçe ve kesimden tatilciye huzurlu bir tatil vadetmektedir.

Bolu Kaplıca Otelleri Fiyatları

Bolu kaplıca otelleri fiyatları elbette tesislerin kapasitesine ve tercih edilen yerin lüks düzeyine göre değişmektedir. Bolu Kaplıcaları kış aylarında tercih edildiğinden Bolu kaplıca otelleri fiyatları bu sezonda ve hafta sonları yılın diğer dönemlerine göre biraz daha yüksek olabilir.

Bolu termal tesisleri sayesinde yorgunluğunuzu üzerinizden atabilir, şifa arayabilir, rahat bir tatil geçirebilirsiniz. İster hastalıklarınızı iyileştirmek ister sadece rahatlamak isteyin, Bolu kaplıca evleri kiralık olarak her zevke ve tercihe uygun bir dizi seçenekle hizmetinizdedir.

Bolu bölgesinde her şey dahil konseptindeki otellerin yanı sıra pansiyon, yarım pansiyon veya oda kahvaltı seçenekleri bulunan oteller de bulunuyor. Bölgede sağlıklı bir tatil geçirmek isteyen yerli ve yabancı turistler, birçok seçenek arasından hem bütçelerini hem de konaklama amacını dikkate alarak seçim yapma imkanına sahip oluyor.

Bolu bölgesini iş amaçlı olarak tercih eden ziyaretçiler için toplantı salonları ve toplantı salonları gibi olanaklara sahip tesisler de bulunmaktadır. Bu otellerde ayrıca konukların kullanımı için kaplıcalar ve spa tesisleri bulunmaktadır. Bu bakımdan Bol termal otelleri, bölgeyi ziyaret edenlere sağlıklı bir dinlenme vadediyor. Bolu kaplıca özel oda fiyatları, otel özelliklerine ve misafirin seçeceği konaklama tipine göre değişiklik göstermektedir.

Bolu Küçük Kaplıca Tesisleri Fiyat

Bolu küçük kaplıca tesisleri fiyat aralığını belirleyen birçok özellik vardır. Bunlar balkonlu-balkonsuz, süit oda ve dubleks kaplıca evi seçenekleridir. Arasından size en uygun hizmeti vereni seçerek bütçe dostu olan bu tesiste konaklayabilirsiniz.

Balkonsuz oda seçeneği;

 • Balkonsuz 1 kişilik oda: 250 TL
 • Balkonsuz 2 kişilik oda: 400 TL
 • Balkonsuz 3 kişilik oda: 600 TL

Balkonlu oda seçeneği;

 • Balkonlu 1 kişilik oda: 300 TL
 • Balkonlu 2 kişilik oda: 500 TL
 • Balkonlu 3 kişilik oda: 700 TL

Süit oda seçeneği;

 • Süit 1 kişilik oda: 350 TL
 • Süit 2 kişilik oda: 600 TL
 • Süit 3 kişilik oda: 800 TL

Dubleks kaplıca evi seçeneği;

 • Hafta içi konaklama: 800 TL
 • Hafta sonu konaklama: 1000 TL

Bu tesiste her bütçeye ve istenilen hizmete uygun oda seçenekleri mevcuttur. Arasından size en uygun olanı belirleyebilir ve Bolu Kaplıcaları tatilinizi keyifli bir şekilde geçirebilirsiniz.

YouTube video

Yorum yapın