Çitgöl Kaplıcaları

Kütahya’nın en önemli ilçelerinden biri olan Simav, Çitgöl Kaplıcaları ile ünlüdür. Ege bölgesinin önemli bir coğrafi bölgesi olan Simav, derin bir tarihe sahiptir. Tarih boyunca birçok imparatorluk bölgeyi önemli bir merkez olarak kabul etmiştir. Frigler, Simav çevresine yerleşen en eski halk olan Abeitler’den sonra bu bölgede M.Ö. 1200’e kadar yaşamışlardır. Lidyalılar, Persler, Romalılar ve Bizanslılar da bölgede hakimiyet sürdürmüştür. Roma İmparatorluğu döneminde bu bölgede madeni paralar basılmıştır.

Evliya Çelebi’nin Seyahatname eserinde Simav da yer almaktadır. Simav gümüş su demektir ve suyu gümüş gibi berraktır, der. Simav Çitgöl Kaplıcaları, 80-90 derecelik ılık suyu ile öne çıkar. Çitgöl beldesine 1 km uzaklıkta bulunan kaplıca, şifalı suları ile birçok rahatsızlığın tedavisine katkı sağlamaktadır. Romatizma ve böbrek taşı gibi rahatsızlıkları Kütahya Çitgöl Kaplıcaları tedavi edebilir. Kemik ve kas sağlığı ile ilgili problemleriniz varsa şifasını burada bulabilirsiniz.

YouTube video

Çitgöl Kaplıcaları Eşsiz Özellikleri

Hipotonik sular grubunda yer almanın dışında Çitgöl Kaplıcaları termal suyunun başlıca özellikleri kokusuz, berrak ve içerdikleri mineraller sayesinde şifa verici özelliklere sahip olmasıdır.

Bikarbonat, florür, sülfat bromür ve metaborikasit anyonları dışında kalsiyum ve sodyum katyonları içeren Çitgöl termal kaplıcalarının kaynak suyu sıcaklığı 162 °C, kaplıca suyunun sıcaklığı ise 87 °C’dir. Ayrıca radyoaktif kaplıca suyunun pH’ı 6,36 ile 8,46 arasında değişmekle birlikte toplam mineralizasyonu 2 mg/lt’dir.

Çitgöl Kaplıcaları Şifa Kaynağı

Kütahya ilinin Simav ilçesinde bulunan Çitgöl termal kaplıcalarına seyyah Evliya Çelebi tarafından “Cennet Kaplıcaları” adı verilmiştir. Çitgöl termal kaplıcaları sadece iyileştirici güçleriyle değil, aynı zamanda doğal güzellikleriyle de dikkat çekiyor. Çoğu hastalığa şifa olan kaplıcanın fayda sağladığı hastalıklar şu şekildedir:

 • Egzama gibi cilt ve deri hastalıkları
 • Romatizmal ve inflamatuar hastalıklar
 • Mide ağrısı ve ülseri
 • Kireçlenme
 • Siyatik
 • Kırık ve çıkıklar
 • Nevralji, nevrit
 • Boyun ve kalça kırıkları,
 • İdrar yolu ve böbrek rahatsızlıkları (taş düşürme gibi)
 • Kadın Hastalıkları,
 • Ortopedik cerrahi sonrası rehabilitasyon.

Çitgöl Kaplıcaları Ulaşım

Kaplıcalara uçak, tren, özel araç veya otobüs ile ulaşılabilir. Tesis, Simav merkezine 4 km ve Çitgöl merkezine 1 km uzaklıkta olup Çitgöl Kaplıcaları tesisinden Simav merkeze ve Çitgöl’e düzenli halk otobüsleri ile ulaşım sağlanmaktadır. Kaplıcalara özel araçla ulaşmayı tercih ederseniz Bursa Yolu üzerindeki Harmancık güzergahını ve Simav güzergahını takip ederek ulaşabilirsiniz.

Farklı bir deneyim için tren yolunu tercih eden misafirler, Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde bulunan tren istasyonuna giderek, otobüse binerek 90 km uzaklıktaki kaplıcalara gidebilirler. Son olarak havayolu tercih edenler için Zafer Havalimanı Kütahya’ya 43 km, Uşak’a 101 km, Afyonkarahisar’a 60 km ve Eskişehir’e 118 km uzaklıktadır.

Çitgöl termal kaplıcaları
Çitgöl termal kaplıcaları

Çitgöl Kaplıcaları Tesisi

Çitgöl termal kaplıcalarında konaklamak isteyen misafirler için yaklaşık 80 daireden oluşan 300 yatak kapasiteli Çitgöl termal kaplıcaları Tesisi bulunmaktadır. Deniz seviyesinden 830 metre yükseklikte bulunan kaplıca tesislerinde 7 ebeveyn banyosu ve 1 kapalı havuz, halı kaplı kapalı kort, spor salonu, bilardo salonu, kafeterya, koşu alanı, yürüyüş parkurları ve alışveriş merkezi bulunmaktadır.

Kaplıca olanakları, yeşil alanları ve oyun alanları sayesinde ebeveynlere keyifli vakit geçirebilecekleri konforlu bir ortam sunarken, özellikle çocukları ile keyifli vakit geçirmek isteyen aileler için uygundur. Çitgöl termal suyundan hem yetişkinler hem de çocuklar faydalanabilmektedir.

Simav Çitgöl Kaplıcaları Fiyatları

Simav Çitgöl Kaplıcaları fiyatları, Çitgöl Belediyesi’nin yönetiminde olan tesis için bütçe dostudur. Tesis dairelerden oluşmaktadır; salon, yatak odası, mutfak ve banyo dahil 70 metrekaredir. Ayrıca odanın çift balkonu bulunmakta olup, fiyat kat sayısına ve odanın konumuna göre değişmektedir.

Çitgöl kaplıcaları
Çitgöl kaplıcaları

Çitgöl Kaplıcaları Ziyaretçi Yorumları

Yılmaz Bey: Cuma akşamları gayet sakin oluyor. Saunası ve havuzu gayet güzel ve sıcak. Arkadaşlarınızla gelip huzurlu bir gün geçirmek için güzel bir yer.

Uğur Bey: Sakin ve kafa dinlemek için harika. Ayrıca tesis fiyatı oldukça ekonomik.

Ayşe Hanım: Termal turizmin parlayan yıldızı. Ege bölgesinde yaşayan herkes buraya gelmeli.

Orhan Bey: Sakin, aile ile gelinebilecek güzel bir mekân.

Her detayla alakalı yorumlarını paylaşan ziyaretçilerin paylaşımları sayesinde karar verme sürecinde doğru kararları verebilirsiniz. Çitgöl Kaplıcaları ziyaretçi yorumları bakıldığında kaplıca sakinlerinin olumlu yorumlarının tesisler, kaplıcaların temizliği ve doğal güzellikler ile ilgili olduğunu görmekteyiz.

“Çitgöl Kaplıcaları” üzerine 3 yorum
 1. Harika mutlaka gidilmesi gereken bir termal jakuzi olan sitede kaldık bu kadarını güzel temiz huzur personel guleryuzlu teşekürler citgol belediyesi çalışanları hizmet🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟

  Yanıtla
 2. Çok güzel ben İzmir’den gidiyorum tam bir ailenin rahat edeceği bir yer mutlaka gidin calsanlari güler yüzlü personel harika bir yer tertemiz belediye başkanım. Personele teşekkür ederimm tekrar geliyorumm kismetse

  Yanıtla
Yorum yapın