Dikili Kaplıcaları

Dikili Kaplıcaları Ege Denizi’nin incisi sayılan İzmir ilinin Dikili ilçesinde de bulunuyor. Türkiye’de çok önemli bir yer tutan turizm türlerinden biri de termal turizmdir. Dikili ilçesi 4 farklı kaplıcaya sahip olması nedeniyle termal turizm açısından oldukça önemli bir yerdir.

Ilıca ve kaplıcalar genellikle karıştırılan terimlerdir, ancak aslında küçük bir fark vardır. Ilıca’nın maden suyunun yüzeye çıktığı kaynaklara verilen popüler isim olduğu söylenebilir. Kaplıca; bu kaynak suyunu kullanarak fizik tedavi, rehabilitasyon ve masaj gibi tedavileri birleştiren tesisler için ortak bir terimdir.

Dikili Termal Kaplıcaları

Dikili’de yüzyıllardır hem dinlenme hem de tedavi amaçlı kullanılan dört kaplıca bulunuyor. Bunlar sırasıyla:

 • Zeytindalı (Kaynarca) Kaplıcası

Dünyanın en eski kaplıcalarından biri olan Dikili Zeytindalı Kaplıcaları, Çandarlı ile Dikili arasında, Dikili’ye yaklaşık 8 km uzaklıkta bulunuyor. Sıcak suyun sıcaklığı 50 ile 70 derece arasında değişiyor ve çeşitli kemik rahatsızlıklarına iyi gelen şifalı sular bulunuyor.

 • Nebiler Kaplıcası

İzmir’in Dikili ilçesinde bulunan kaplıca Dikili ilçesine 12 km, Dikili-Ayvalık yoluna 4 km uzaklıktadır. Kapalı hamam, sıcaklığı 55 ila 75 derece olan bir kaplıcadır. Kaplıca suyu hidroasetat iyonları içerir. Nebiler Kaplıcası; banyo tedavilerinde ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. Dikili Kaplıcaları suyu ile tedavi edilebilen bir hastalıklar: Böbrek taşı, böbrek kumu, kadın hastalıkları, romatizma, damar tıkanıklığı, kısmi felç olarak sayılabilir.

 • Çamur Ilıcası

Dikili şehir merkezinin güneyinde yer alan Çamur Kaplıcası, 720 derece sıcaklık ve 31/s debi ile jeotermal bir alandan sıcak su olarak çıkmaktadır. Bu doğal kaynak suyu, ziyaretçilerin kullanımı için toplam dört adet termal havuzu beslemektedir. Hamamın içine girdiğinizde toprakla karışan su bulanık göründüğünden çamur banyosu eski çağlardan beri bu isimle anılır. Ziyaretçiler havuzu saat başı kullanabilirler.

 • Bademli Deniz Ilıcaları

Dikili Bademli köyü yakınlarındaki tatil beldesinde su sıcaklığı ortalama 40-50 derecedir. Denizdeki bu kaplıca çok güzel ve küçük bir kaplıcadır. Birçok kişi tarafından her mevsim kullanılmaktadır.

Dikili kaplıcaları termal
Dikili kaplıcaları termal

Dikili Kaplıcaları Ulaşım

Dikili ilçesi, İzmir’in kuzeyinde yer almaktadır. İlçeye toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanmaktadır. Kendi aracınız varsa şehir merkezinden kuzeye doğru ilerleyip tabelaları takip ederek mahalleye ulaşabilirsiniz. İlçenin kaplıcalarından biri olan Nebiler Kaplıcalarına ulaşmak için ilçe merkezinden çıkıp, İzmir Çanakkale yolunun sağında karşınıza çıkan Gökçeköy yolunu takip etmeniz gerekiyor. Zeytindalı kaplıcaları ise Dikili’ye 8 km uzaklıkta, Dikili ile Çandarlı arasında yer alıyor. Dikili Çamur Kaplıcaları da ilçenin güneyinde yer almaktadır. Bademli Deniz Kaplıcası, Dikili ilçesine bağlı Bademli köyü yakınlarında yer almaktadır. Dikili Kaplıcaları ulaşımı oldukça kolaydır.

Dikili Kaplıcaları Faydaları

Biliyorsunuz kaplıca tedavilerinin ana unsuru olan maden suyu şifalı bir kaynak olarak lanse ediliyor ve Sağlık Müdürlüğü’nün verdiği bir rapora göre Dikili Kaplıcaları şifalı suyunun aşağıdaki rahatsızlıklara iyi geldiği biliniyor:

 • Romatizmal hastalıklar,
 • Kronik sırt ve eklem ağrısı,
 • Yumuşak doku hastalığı,
 • Felçli hastaların tedavisi,
 • Yaygın stres bozuklukları,
 • Cilt hastalıkları.

Dikili Kaplıca Otelleri

Dikili’de birçok kaplıca tesisi bulunmaktadır. Dikili kaplıca otelleri hizmet kalitesiyle gelen ziyaretçilerin beğenisini kazanmaktadır. Yoğun olarak kaplıcalara; tatil, dinlenme, rahatlama ve şımartılma amacıyla gelenlerin konaklama ihtiyacını karşılayan oteller ve termal tesisler bulunmaktadır. Bunlar:

 1. Aterna Otel
 2. Bademli Tiny House
 3. Lila Butik Otel
 4. Perla Otel
 5. Dikelya Otel
 6. Dikili Termal Tatil Köyü

Çok fazla çeşitte olan otel ve kaplıcaların arasından bütçenize ve zevkinize uygun olanı belirleyerek rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Dikili Kaplıca Fiyatları

Dikili kaplıca fiyatları seçtiğiniz otelin özellikleri ve hizmetlerine göre değişkenlik göstermektedir. Ayrıca, kaplıcalar ile arasındaki mesafe de otel fiyatını değiştirebilen unsurlardan sayılabilir. Kaplıcaya ne kadar yakınsa otelin ücreti de o kadar artmaktadır.

Dikili’de tatil köyü, doğal ve rahat bir şekilde vakit geçirerek dinlenmek isteyen ziyaretçilerin oldukça tercih ettiği yerlerden biridir. Buraya gelmek isteyen ziyaretçiler Dikili Merada Termal Otel fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Konaklama yerinin ücretleri kalınacak gün ve kişi sayısına göre değişmektedir.

Otellerin ve diğer konaklama yerlerinin günlük ücreti şu şekildedir:

 • Dikili Merada Termal Otel: 2.500 ₺
 • Aterna Otel: 875 ₺
 • Bademli Tiny House: 2.400 ₺
 • Lila Butik Otel: 813 ₺
 • Dikelya Otel: 1.800 ₺
 • Perla Otel: 1.808 ₺

Bütçenize ve zevkinize uygun olan oteli bulmak için hizmet özelliklerini karşılaştırabilirsiniz. Böylece bütçenize göre en kaliteli vakti geçirme şansını yakalayabilirsiniz.

Dikili kaplıcaları
Dikili kaplıcaları

Dikili Termal Tatil Köyü

Termal oteller, Türkiye’de sağlıklı bir tatil arayanların en popüler uğrak alanlarından biridir. Dikili Merada Termal Tatil Köyü, Hayıtlı’nın en iyilerinden biri olarak öne çıkıyor. Termal turizmin en önemli noktalarından biri olan Merada’da hem zihninizi hem de bedeninizi dinlendirecek birçok hizmet ile harika birkaç gün geçirebilirsiniz.

Dikili Termal Tatil Köyü özellikleri sırasıyla aşağıdaki gibidir:

–           Doğal ve Şık Konaklama İmkânı

Merada’da konaklama için villalar bulunmaktadır, her bir villa 62 metrekaredir. En fazla 5 kişinin konaklayabildiği villa tarzı odalarda Osmanlı mimari detaylarına rastlamak mümkün. Doğal malzemeler ve kaliteli mobilyalarla sıcacık olan villalar, 1+1 Amerikan mutfaklı ve balkonlu kampüsler olarak biliniyor. Jeotermal ısıtma sistemi, akıllı kapı kilit sistemi, saç kurutma makinesi, mutfak gereçleri, seramik zeminler, kablosuz internet bağlantısı, TV, 24 saat sıcak su bulunan Merada Termal Tatil Köyü ayrıca kaplıca kaynağına ev sahipliği yapmaktadır.

–           Çeşitli Hizmet Seçenekleri

Konaklamanız süresince ücretsiz hizmetler arasında termal havuzlar, saunalar, Türk hamamları ve açık havuzlar yer almaktadır. Ayrıca dilerseniz plajda güneşlenmek veya körfezin berrak sularında özgürce yüzmek için şezlong ve şemsiye talep edebilirsiniz. Yaz sezonunda Merada’da bir tatil planlıyorsanız, her gece harika canlı konserler olduğunu unutmayın. Merada manzarası eşliğinde harika seslerin eşlik ettiği akşam yemeğiniz ile harika bir atmosfer bu tesiste sizleri bekliyor.

Genel olarak Merada tam bir tatil cenneti diyebiliriz. Tatil köyü, konaklama seçenekleri ve mükemmel hizmetinin yanı sıra sunulan kaliteli terapiler sayesinde dinlendirici, bazen eğlenceli bir aile tatili sunuyor. Ayrıca Dikili Kaplıcaları ziyaretinde bulunarak tatil keyfinizi katlayabilirsiniz.

Dikili Termal Tatil Köyü Şikayet

Kullanıcı şikayeti: Dikili termal tatil köyünde yaz sezonu için tapumuz var, ancak tapuyu alalı 4 yıl olacak halen aldığımız günden daha da kötü hale gelmiş durumda ne personel var ne hizmet var. Hijyen ve temizlikten eser yok. Evlerdeki eşyaları tahtakuruları sarmış durumda bizimle beraber tatil yapan bir aile ve biz tahtakurusundan mağduriyet yaşadık bütün vücudumuz kızarıklıklarla doldu.

Kullanıcı şikayeti: Termal su diye bağladıkları suyu normal kullanım içinde daireleri veriyorlar su bildiğiniz çorak ve tuzlu ağzınıza alıp gargara bile yapamıyorsunuz o kadar çorak bir su. Kaynak suyu nereden geliyor, ne kadar güvenilir, analizleri yapılıp sağlık açısından kullanıma uygun olup olmadığı belli bile değil.

Dikili Termal Tatil Köyü şikayet içerikleri genellikle kaynak suyundan ve hizmetlerinden kaynaklı olduğunu göstermektedir. Burayı tercih etmeden önce araştırma yapmak faydanıza olabilir. Bazı konaklama yerlerindeki aksaklıklar tatil zevkinizi bozabilir.

Ziyaretçi Yorumları

 • Emre Gültekin: Dikili kaplıcalarına ilk ziyaretimdi ve beklentilerimin çok üstünde bir deneyim yaşadım. Kaplıca sularının rahatlatıcı etkisi yanında, tesisin temizliği ve hizmet kalitesi gerçekten memnun ediciydi. Özellikle personelin ilgili ve yardımsever tavrı, ziyaretimi daha da özel kıldı.
 • Seda Karasu: Her yıl düzenli olarak geldiğim Dikili kaplıcalarını bu sefer ailemle birlikte ziyaret etme fırsatı buldum. Çocuklar için güvenli ve eğlenceli aktivitelerin olması bizim için büyük bir avantajdı. Ayrıca kaplıca sularının sağlık açısından faydalarını her geçen yıl daha iyi hissediyorum.
 • Cem Baran Yıldız: Dikili kaplıcaları, doğanın içinde huzur bulmak isteyenler için biçilmiş kaftan. Şehrin gürültüsünden uzak, sakin ve dingin bir ortamda yorgunluğumu atabildim. Kaplıcaların sıcak suyu ise kas ağrılarıma iyi geldi.
 • Ayşe Tunalı: Geçenlerde arkadaş grubumla birlikte Dikili kaplıcalarına gittik. Kaplıcaların ve çevrenin doğal güzellikleri içinde yürüyüş yapmak çok keyifliydi. Tesisin sunduğu spa ve masaj hizmetlerinden de oldukça memnun kaldık. Yenilenmiş ve rahatlamış hissederek ayrıldık.
 • Burak Çetinkaya: Dikili kaplıcalarına iş stresi ve yoğunluktan kurtulmak için geldim ve aradığım huzuru burada buldum. Kaplıca sularının yanı sıra, tesisin sağladığı sağlıklı yiyecek seçenekleri ve konforlu dinlenme alanları, ziyaretimi mükemmel kıldı.
 • Nesrin Uzun: Dikili kaplıcaları, sağlık turizmi açısından Türkiye’nin gizli kalmış cennetlerinden biri. Romatizma şikayetlerim için doktor tavsiyesi üzerine geldim ve kaplıca suyunun faydalarını kısa sürede görmeye başladım. Herkese tavsiye ederim, özellikle sağlık sorunları olanlar için.

Dikili bölgesindeki kaplıca ve termal tesislerden birini tercih ederek sağlıklı yaşam tatiline ilk adımı atabilirsiniz. Ayrıca, gezi rotanıza Dikili Kaplıcaları ziyaretini eklemeyi unutmayınız.

Yorum yapın