Diyarbakır Kaplıcaları

Diyarbakır Kaplıcaları, Güneydoğu Anadolu bölgesinin en önemli kültürel etkinliklerin yapıldığı illerinden biridir ve yeraltı suları açısından oldukça zengin kabul edilmektedir. Çermik ilçesinin kaplıca alanına yapılan kaplıcalar, tedaviye ihtiyaç duyan birçok kişinin bu termal sulara gelerek belirlenen imkanlar dahilinde tedavi görmesini sağlıyor.

Diyarbakır Çermik Kaplıcası

Diyarbakır merkeze yaklaşık 94 kilometre ve ilçenin 3 kilometre doğusunda yer alan büyük Çermik Kaplıcaları yaklaşık 600 metre uzunlukta olup eski uygarlıklara ait birçok yapı ve hamamı bünyesinde barındırmaktadır. Eskiden Belkıs Hatun Kaplıcası olarak bilinmektedir. Diyarbakır termal kaplıcaları arasında olan kaplıcanın bulunduğu lokasyonda bağ ve bahçe olduğundan suda iyot ve bromür iyonları bulunur ve sıcaklığı normaldir.

Selçuklu döneminden kalma yapılar ve iç mekanlar açısından oldukça kullanışlı olan Çini Hamamı, 2 ortak havuzlu ve 8 havuzlu hamama dönüştürülmüştür. Son sekiz sıra ise eskiden küvetken artık banyo şeklini almıştır. Bayanlara ve erkeklere özel havuzlar bulunmaktadır. 500 yatak kapasiteli ve çok sayıda turist için yeterli alana sahip dört otel bulunmaktadır.

Yüzeysel deri hastalıkları, cilt rahatsızlıkları, iç organ rahatsızlığı ve dolaşım yetmezliği için kullanılan Diyarbakır Kaplıcaları arasında yer alan Çermik Kaplıcaları tedavi yöntemleri açısından birçok kişi için büyük önem taşımaktadır.

Diyarbakır Çermik Kaplıca Suyunun Faydaları

Diyarbakır’da bulunan Çermik Kaplıcalarından yıl boyu yararlanabilirsiniz. Diyarbakır Çermik Kaplıca suyunun faydaları hakkında bilgi sahibi olanlar şifa bulmak için kaplıcayı ziyaret etmektedir. İltihaplı romatizma, deri hastalıkları, kadın hastalıkları, çocuk felci başta olmak üzere birçok hastalıkta tedavi edici yöntemler kullanılmaktadır. Çermik Kaplıcalarında uygulanan tedavi yöntemleri banyo tedavisi, buhar terapisi ve kür tedavileri şeklindedir. Uzmanlar, istenen kürü elde etmek için ortalama 21 sıcak su uygulamasına ihtiyacınız olduğunu söylemektedir.

Diyarbakır kaplıcaları termal
Diyarbakır kaplıcaları termal

Diyarbakır Kaplıcaları arasında bulunan Çermik Kaplıcaları, dünyanın en popüler ve en büyük kaplıcalarından biridir. Kükürt, iyodürler, sodyum, sülfatlar, iyot, bikarbonatlar ve bromürler içerir. Sıcak suyun sıcaklığı 48°C’dir ve genellikle soğutulmuş olarak kullanılır. Doğası gereği sadece yıkanmak için uygundur ve içilemez. Suyun radyoaktivite seviyesi 10 eman ve pH seviyesi 7,6 olarak ölçülmüştür.

Çermik Kaplıcaları tüm yıl boyunca açıktır ve yılın herhangi bir zamanında ziyaret edilebilir. Tedavi için gelmek isteyenlerin ağırlıklı olarak yaz aylarında gelmektedir. Suyun sıcaklığı ve içeriği nedeniyle kalp yetmezliği olan kişilerin doktor tavsiyesi olmadan kaplıca hizmetlerinden yararlanmamaları gerekir.

Çermik termal sularında bulunan mineraller, insan vücudundaki çeşitli iltihaplı durumların giderilmesine yardımcı olur. İltihabı giderir, kemikleri güçlendirir ve nefes alabilir olması birçok rahatsızlığa uygun hale getirir. Bu hastalıklar çocuk felci, kadın hastalıkları, romatizma, üst solunum yolu hastalıkları ve çeşitli kronik sendromlara neden olan hastalıkları içerir.

 • Romatizma

İltihaplı romatizma, polinevrit, nevrit gibi hastalıkların tedavisinde etkilidir. Diyarbakır Kaplıcaları vücutta meydana gelen ve eklem ağrılarına neden olan iltihabı hızla yok eder, eklemleri rahatlatır, hareketliliği artırır ve kemikleri güçlendirir.

 • Üst Solunum Yolu Hastalıkları

Çermik termal suyu içmeye uygun değildir. Sadece şifa için vücudun yıkanması tavsiye edilir. Sıcak su buharını solumak solunum yolu enfeksiyonlarını temizler ve solunum yollarını açar. Üst solunum yolu hastalıklarını kısa sürede iyileştirir.

 • Kadınsal Hastalıklar

Çermik kaplıca suyunun içerdiği kükürt, sodyum, iyon gibi tüm maddeler kadın hastalıklarına neden olan iltihap ve düzensizlikleri giderir. Kaplıcalarda yıkanan kadınlar, adet düzensizliği gibi birçok rahatsızlığına iyi geldiğini belirtmektedir.

Diyarbakır Çermik Kaplıca suyunun faydaları hakkında bilgi sahibi olan kişiler lokasyona nasıl gidebileceğini merak etmektedir. Çermik Kaplıcalarına, karayolu ve havayolu olmak üzere iki farklı ulaşım sağlanabiliyor. Diyarbakır şehir merkezinden özel aracıyla gitmek isteyenler için ortalama 1 saat yol sürüyor. Toplu taşıma araçları ile farklı illerden de gelen ziyaretçiler bulunmaktadır.

Diyarbakır Çermik Kaplıcası Efsanesi

Güneydoğu Anadolu’ya hükmeden bir Pers kralının Melike Belkıs adında güzeller güzeli bir kızı varmış. Bu kız bir gün hastalanmış ve vücudunda bazı yaralar oluşmaya başlamış. O dönemde doktorlar Melike Belkıs’ı iyileştirmek için büyük çaba sarf etmiş ve gerekli ilaçları kullanmış ancak hastalığına bir çare bulamamış.

Hastalık ilerledikçe Melike Belkıs’ın vücudunu kurtlar sarmış ve vücudundan kötü bir koku yayılmaya başlamış. Bu nedenle Melike Belkıs saraya girememiştir. Bu durumdan çok rahatsız olan kral, kızını saraydan çıkarıp ona bir muhafız vererek ormana bırakmış.

Melike Belkıs ormanın içinden geçerken sıcak su bulduğu bugünkü kaplıcaların bulunduğu yere gelmiştir. Yorgunluğumu gidermek için ayaklarımı sıcak suda ıslattıktan bir süre sonra suya temas eden bölgeler iyileşmeye başlamış. Ardından sıcak suyla yıkanan Melike Belkıs eski sağlığına kavuştu. Melike Belkıs’ın muhafızları bu haberi hemen saraya iletmişler ve bu haber üzerine kral, kaplıcaların üzerine bugün “Koca Paşa” adını verdiği bir hamam yaptırmış.

Bu nedenle Diyarbakır Kaplıcaları romatizma, çocuk felci, kadın hastalıkları ve cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Kaplıcaların bulunduğu Çermik’te her haziran ayında Melike Belkıs Festivali adında bir festival düzenleniyor.

Diyarbakır Çermik Termal Otel

Çermik, kültür ve tarih turizmi açısından en önemli şehirlerden biri olan Diyarbakır’ın ilçesine aittir. İlçenin yüzyıllar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olması, çeşitli tarihi kalıntılar gibi etkenler nedeniyle Diyarbakır Çermik termal otel ziyaretçi sayısı her geçen yıl artmaktadır. Kaplıcaları nedeniyle önemli bir yer tutan Çermik yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Diyarbakır termal otel çeşitleri, eşsiz imkanları ile konforlu bir tatil vadediyor. Sıcak bir iklime sahip olan Çermik, genellikle yaz aylarında ilgi odağı oluyor. Ayrıca tarih ve kültür turizmi için şehre gelen misafirler kış aylarını tercih etmektedir.

Çermik termal otelleri arasından zevkinize, ihtiyacınıza ve bütçenize en uygun olanı seçebilirsiniz. Bu oteller size çeşitli deneyimler ve kaliteli zaman sunar. Diyarbakır Kaplıcaları yakınlığında olan termal otellerin geniş tesisleri tüm beklentileri karşılayabilecek özelliklere sahiptir. Diyarbakır’da bulunan termal otellerin listesi aşağıdaki gibidir:

Diyarbakır kaplıcaları
Diyarbakır kaplıcaları

Diyarbakır Kaplıcaları

 • Gıran Park Termal Otel

Güneydoğu’nun kaplıca başkenti Çermik’teki birbirinden güzel Diyarbakır termal sauna & hamam tesisleri sizi büyüleyecek. Bir yıl gibi kısa bir sürede inşa edilen otel faaliyete geçmiştir. Bu yüzden hakkında çok fazla bilgi yoktur. Ancak, otel özellikleri gösteriyor ki konforlu bir termal tatil için ihtiyacınız olan her şeye sahiptir.

 • Helinamin Çermik Termal Tatil Köyü

Helinamin Çermik Termal Tatil Köyü, Diyarbakır’ın kalbi yani Çermik’te yer almaktadır. Tesisler sadece oda konseptinde kullanılmaktadır. Yemekler, kompleksin alakart restoranında ve kapalı restoranında servis edilmektedir. Tesiste kapalı havuz bulunmaktadır. Tesis bünyesindeki spa hizmetleri ve termal suyuyla rahatlayarak tazelenebilirsiniz. Diyarbakır Havalimanı’na 94 km, Diyarbakır merkeze 90 km ve Çermik’e 2 km uzaklıktadır.

 • Novotel Diyarbakır

Tüm otel hizmetlerini bulundurmaktadır. Geziniz sırasında, otelin yakınında bulunan ünlü sanat galerisi Keçi Burcu’na uğrayabilirsiniz. Novotel Diyarbakır’daki konaklamanızın keyfini çıkarırken Diyarbakır Kaplıcaları ziyareti yapabilirsiniz.

Diyarbakır Çermik Termal Otel Fiyatları

Kısa geziler ya da uzun tatiller için uygun olan Çermik, konaklama seçenekleriyle her bütçeden misafiri ağırlıyor. Diyarbakır Çermik kaplıca otel fiyatları birtakım etkenlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Bir termal otelinin konumu da fiyatı etkileyen detaylardan biridir. Çermik merkezine yakın bir otel, görülmeye değer yerleri gezmeyi kolaylaştırıyor. Bu nedenle, merkeze ne kadar yakınsa, fiyat o kadar yüksek olur. Tesis içindeki imkanlar fiyatı etkiler. Spa, sauna, Türk hamamı, bahçe, otopark, çamaşırhane, ütü odası, çocuk oyun alanları vb. özelliklerin olması maliyeti daha fazla arttıracaktır.

Diyarbakır Çermik termal otel fiyatları değişken olmasının bir diğer sebebi ise yıldız sayısıdır. Yıldız sayısı arttıkça verilen hizmetler de aynı oranda artar. Bu nedenle 5 yıldızlı otel fiyatları daha yüksek olabiliyor.

Gecelik ve kişi başı ortalama fiyatlar aşağıdaki gibidir:

 • Gıran Park Termal Otel: 1.424 ₺
 • Helinamin Çermik Termal Tatil Köyü: 1.348 ₺
 • Novotel Diyarbakır: 1.813 ₺
 • Anemon Diyarbakır: 1.603 ₺
 • Plaza Otel Diyarbakır: 950 ₺

Çermik termal otel seçenekleri, geniş olanakları ve ferah odaları ile uzun bir günün ardından ideal bir şekilde dinlenmenize yardımcı olacak ve üstelik Diyarbakır Kaplıcaları gezinizi mükemmel kılacaktır.

Yorum yapın