Elazığ Kaplıcaları

Elazığ Kaplıcaları açısından zengin ve yer altı kaynakları ile ünlü illerimizden biridir. Elazığ ili genelinde kaplıca ihtiyacı karşılanmaktadır. Kaplıcaların turistik cazibe ve modern konaklama açısından teşvik edilmesinin yanı sıra bu tesislerin şifalı değerinin de arzu edilen seviyelere ulaştığı görülmektedir.

Elazığ Termal Kaplıca Listesi

Çevre ilçe sınırları içerisinde özellikle Elazığ merkezde şifalı kaplıcalar bulunmaktadır. Bu kaplıcalar hem yerli hem de yabancı turistlere son derece etkili sağlık yöntemleri ile hastalıklardan kurtulma imkânı sunuyor. Elazığ Termal Kaplıca çeşitleri şu şekildedir:

 • Hirkit Maden Suyu

Şehir merkezine 5 km uzaklıktadır ve “Hirkirik Maden Suyu” olarak da adlandırılır. Karbonatlı sulara ait, sıcaklık derecesi 15°C olan sodalı sudur. Sülfatlar ve karbondioksit içerir. Mide, bağırsak, karaciğer, safra kesesi ve solunum yolu hastalıklarına önerilen suyun ağrı ve kaşıntıya da iyi geldiği biliniyor.

 • Mürüdü Suyu İçmesi

Şehrin 7 km kuzeyindedir. Sodalı maden suyu grubuna ait oligometalik termal sudur. Sindirim rahatsızlıklarına iyi gelir. Buradaki kuyudan çıkan su, başta sarılık olmak üzere karaciğer ve safra kesesi hastalıklarını iyileştirdiği için yeraltı dünyası olarak anılır.

 • Perçenk Maden Suları

Hizmet merkezlerinin 7 km güneyindedir. Burada su iki ayrı kaynaktan gelmektedir. Bu sular soda ile soğutulmuş maden suyu bile karbonatlıdır.

Hoşrink Suyu: Bu su mide, bağırsak, karaciğer ve safra kesesi hastalıklarında etkilidir.

Perçenk Suyu: Aynı görüntüleme özelliklerine sahip 12°C sodalı sudur. Saniyede 5 litre gibi büyük bir akış hızına sahiptir.

 • Hogu Maden Suyu

Elazığ’a 14 kilometre uzaklıktadır. 17°C tuzlu ve sodalı sudur. Aynı zamanda karbondioksit içerir. Kardiyovasküler, romatizmal, solunum ve sindirim hastalıkları için uygundur. Elazığ Kaplıcaları arasında termal suyu sıklıkla içme olarak kullanılanlardan biridir.

 • Golan Kaplıcaları

elazığ kaplıcaları
elazığ kaplıcaları

Karakoçan bölgesi, zengin turizm kaynakları ile güzel bir doğaya sahiptir. İlçenin batısındaki Yoğunağaç köyünde, Peri Çayı’nın yanında yer alan Elazığ Golan Kaplıcaları, her yıl binlerce turistin akınına uğruyor. Romatizma, nevrit, polinörit, kırıklı çıkık, kadın hastalıkları ve deri hastalıklarında etkili olduğu söylenmektedir. Golan Kaplıcaları ve Peri Suyu’nun sahip olduğu güzel manzaralar düşünüldüğünde, eğlence ve dinlenme yerleri olarak en iyi oldukları kabul edilebilirler.

Elazığ Kaplıcaları Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

 • Romatizma rahatsızlıkları
 • Astım hastalıkları
 • Damar tıkanıklıkları
 • Sindirim sistemi rahatsızlıkları
 • Karaciğer hastalıkları
 • Safra kesesi hastalıkları.
elazığ kaplıcaları termal
elazığ kaplıcaları termal

Elazığ Termal Oteller

Kaplıca tesisi olarak Karakoçan Golan Kaplıcaları bir adet konaklama tesisi imkânı sunmaktadır. Tesis 36 oda kapasitelidir. Bay ve bayanlar için havuzlar bulunmakta olup, mutfak ve banyo gibi hizmetler de mevcuttur. Elazığ Termal Otel seçenekleri ise şu şekildedir:

 • Hotel Pertek Thermal

Güzel doğa ve kültürün buluştuğu Pertek’in şifalı pınarı olarak eşsiz bir “doğal medikal su” müşterileri bekliyor. Pertek Termal; doğal şifalı sularla yıkanma, içme ve inhalasyon terapisi yoluyla sağlık, dinlenme ve esenlik getiren ender bir kaplıca tesisidir.

 • Park Dedeman Elazığ

Otogara sadece 1 km, havalimanına 13 km uzaklıkta merkezi bir konumda bulunan Dedeman Elazığ Park, Hazarbaba Kayak Merkezi, Harput Tarihi Eserler Bölgesi ve Park 23 Alışveriş Merkezi gibi şehrin ilgi çekici yerlerine kolay ulaşım sağlıyor. Park Dedeman Elazığ’ın ayrıcalıklı hizmetleri arasında sağlık bilincine sahip misafirler için özel olarak hazırlanmış haloterapi, tuz odası ve diyet menülerini sunuluyor.

 • Double Tree by Hilton Elazığ

Double Tree by Hilton, Elazığ Merkez’de yer almaktadır. Elazığ Havaalanı 10 km uzaklıktadır. Tesis oda kahvaltı konseptinde hizmet vermektedir. Tesiste kapalı havuz bulunmaktadır. Tesis bünyesindeki spa ve masaj hizmetleri ile rahatlayabilir ve gençleşebilirsiniz.

Hizmet seçeneklerine göre size uygun olan oteli bütçenize göre seçebilirsiniz. Kaplıca tatiliniz için otel seçimi yaparken otel-kaplıca arasındaki mesafeyi de düşünmelisiniz. Elazığ Kaplıcaları seyahat rotanızda mutlaka olması gereken şifalı bir termaldir.

Yorum yapın