Gaziantep Kaplıcaları

Gaziantep Kaplıcaları bölge halkının ve yurdun dört bir yanından gelen misafirlerinin beğenisini kazanmaktadır. Güneydoğu Anadolu bölgesinin mutfağıyla en ünlü şehirlerinden biri olan Gaziantep, mutfağının yanı sıra şifalı su kaynaklarıyla da tanınıyor. Bir veya iki kaplıca dışında, şifalı özelliği yetersiz olan kaplıcalar, Gaziantep merkez dışındaki ilçelere dağılmaktadır.

YouTube video

Gaziantep sınırları içerisinde şifalı sularda birçok kaynak oluşmuştur. Bunlar; Göz Suyu, Çerçili İçmesi, İshaiye Suyu şeklindedir. Bu suların mide özü içerisine oldukça rahatlatıcı etkisi vardır ve birçok yerli ve yabancı turist yemeklerden sonra bu suları içmektedir.  Gaziantep’in en çok şifalı sularıyla ünlü olan ve Sofdağı Yaylası olarak bilinen bölgesine daha çok turistler gelmektedir. Sof Dağları’nın bu yaylası il merkezine yaklaşık 32 kilometre uzaklıktadır.

En yüksek tepe olan Kepekçi Tepesi, yüksek oranda oksijene sahiptir ve bu havaya ihtiyaç duyanlar için en ideal yerlerden biridir. Bu yaylanın şifalı suları cilt hastalıkları başta olmak üzere birçok rahatsızlığa karşı etkilidir. Gaziantep Kaplıcaları arasında en ünlü olanı ise Uğurlu Kaplıcasıdır.

Gaziantep Kaplıcalarının İncisi: Uğurlu Kaplıcası

Uğurlu Kaplıca Gaziantep iline 20 kilometre uzaklıktaki Uğurlu Termal ve Spa tesisinde yer almaktadır. Kaplıca tesisi, Hüseyin Uğurlu başkanlığındaki bir aile şirketi olan Uğurlu Hotel tarafından işletilmektedir. Tesisler arasında termal havuzlar, sosyal tesisler, toplantı odaları ve konaklama tesisleri bulunmaktadır. Kaplıca alanı kompleks bir yapıya sahiptir ve bir tatil köyüdür.

Uğurlu Kaplıcalarına ulaşım kara yoluyla sağlanmaktadır. Kaplıca alanına ulaşım Gaziantep O54 çevre yolu üzerinden sağlanmaktadır. Kaplıcalar, karayolunun yaklaşık 19 kilometre batısında yer almaktadır. En yakın havaalanı olan Gaziantep Havaalanı 35 km uzaklıktadır. En yakın tren istasyonu Gaziantep tren istasyonudur.

Gaziantep termal kaplıcaları
Gaziantep termal kaplıcaları

Gaziantep Uğurlu Termal Tesisi

Uğurlu Kaplıcaları, kendinden basınçlı kuyu sistemiyle 1200 metreden yüzeye çıkmaktadır. Termal suyun sıcaklığı 34 santigrat derecedir. Gaziantep Uğurlu termal suyu, yüksek mineral içeriği ve faydalı iyonları nedeniyle Dünya Kaplıcaları ve Sağlık Bakanlığı tarafından tanınmaktadır.

Uğurlu termal kaplıca tesisinde;

 • Türk hamamı
 • Sauna hizmeti
 • Buhar odası
 • Termal oda
 • Tai, Bali, Hint medikal masaj salonları
 • Aromaterapi
 • Balneo tedavisi
 • Buz odası ve kar odası
 • Peloid egzersiz odası hizmetleri verilmektedir.
Gaziantep kaplıcaları
Gaziantep kaplıcaları

Gaziantep Kaplıca Otelleri

Türkiye’nin güneydoğusunda yer alan Gaziantep, Doğu’nun Paris’i olarak da anılıyor. Her yıl binlerce turist bölgenin tarihini ve doğal güzelliğini yaşamak için buraya geliyor. Tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Gaziantep, mimari yapılarıyla da kendine hayran bırakıyor. Bölgedeki kaplıcalar her yıl binlerce turisti kendine çekiyor. Tatil ve dinlenmeyi birleştirmek isteyen ziyaretçiler için çeşitli seçenekler sunuluyor. Gaziantep kaplıca otelleri hizmeti olarak bulunan şifalı kaplıcalardan faydalanabilirsiniz.

Gaziantep otelleri, ziyaretçilerini birden fazla konsept ve hizmetten oluşan kapsamlı bir anlayışla karşılıyor. Kaplıca otelleri her zevke ve bütçeye uygun seçenekler sunuyor. Gün içinde şehri keşfetmek isteyenler için şehir merkezinin yakınında çok sayıda otel bulunuyor. Ayrıca merkezden uzaklaşmak isteyenler için de birçok seçenek bulunuyor. Kaplıca otellerinin çoğu kapalı havuzlara sahiptir. Ayrıca birçok otel kaplıcaları kendi odanızda kullanma imkânı sunuyor.

Gaziantep termal otel sayesinde gün boyu odanızdan çıkmadan şifalı ve şifalı suların faydalarından yararlanabilirsiniz. Gaziantep’te merkezi bir konumda bulunan bir otelde konaklamak, birçok şeye kolayca erişmenizi sağlar.

Gaziantep Kaplıcaları yurdun dört bir yanından kendilerini fiziksel ve zihinsel olarak rahatlatmak isteyen tatilcilerin akınına uğruyor. Tarihi ve kültürüyle eşsiz bir şehir olan Gaziantep, kaplıcalarıyla da popüler bir tatil yeri. Şifalı sulara sahip bir arazide ziyaretçiler tarafından oldukça beğenilmektedir. Siz de ailenizle birlikte Gaziantep otellerinde konaklayarak şifa bulmak ve rahatlamak için kaplıcalara gelebilirsiniz.

 • Divan Hotel Gaziantep
 • Tuğcan Hotel
 • Hotel Novetel Gaziantep
 • Shimall Hotel
 • Grand Hotel Gaziantep
 • Uğurlu Termal Resort & SPA
 • Teymur Continental
 • Best Western Ravanda Hotel
 • Holiday Inn Gaziantep
 • Safir Hotel

Gaziantep kaplıca tesisleri ararken öncelikle konaklamanızın en çok hangi hizmetlere ihtiyacı olduğunu belirlemenizi öneririz. Gaziantep’te bulunan kaplıca otelleri şehrin her bölgesinde bulunur ve çeşitli hizmetler sunar. Siz ve aileniz Gaziantep Kaplıcaları şifalı termal sulardan faydalanırken aynı zamanda şehrin kültürel mirasını keşfedebilir, gezilecek yerlere gidebilirsiniz.v

Yorum yapın