Güre Kaplıcaları

Güre’nin simgesi olarak son dönemde dikkatleri üzerine çeken Güre Kaplıcaları ve termal tesisleri bölgenin en ünlü şifalı su kaynaklarıdır. Güre termalinin artık kullanılmayan eski kısmının mimari süslemeleri, sütunları ve kabartmaları ilgi çekicidir. Romalıların kaplıcalara ve şifalı su kaynaklarına büyük önem verdikleri bilinmektedir. Mermer ve kabartmalara bakıldığında kaplıcaların çok eski çağlardan beri kullanıldığını anlayabilirsiniz.

Balıkesir Edremit Körfezi üzerinde yer alan Güre, Edremit ilçesine bağlı olup Edremit merkeze 12 km uzaklıkta yer almaktadır. Akçay’a da 4 km uzaklıktaki Güre, kaplıcalarıyla ünlü Balıkesir’in tatil beldelerinden biridir.

Yıl boyunca yerli ve yabancı turistler, 64 derece sıcaklığa sahip şifalı kaplıca suyundan yararlanmak için Güre Kaplıcaları termalini ziyaret ediyor. Güre denilince akla ilk gelen ünlü kaplıcaları ve içmeleridir. Sağlık turizminin en önemli adreslerinden biri olan Güre’de antik çağlardan beri kullanılan kaplıca tesislerini ziyaret edebilirsiniz.

Güre Kaplıcaları Şifa Kaynağı

Güre kaplıcaları hamam alanı
Güre kaplıcaları hamam alanı

Kaz Dağları’nın güney yamaçlarında yer alan Güre Kaplıcalarının faydaları, banyo ve çamur terapisi gibi çeşitli tedavilerle daha da artırılıyor. Antik Yunan uygarlığından bu yana sağlık amaçlı kullanılan Güre Kaplıcaları, bilim adamları tarafından kapsamlı araştırmalarla tedavisi kanıtlanmış. Özellikle sedef hastalığının tedavisi için doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Güre Kaplıcalarının termal suyunun tedavi ettiği hastalıklar:

 • Cilt hastalığı
 • Damar sertliği
 • Guatr
 • Kronik romatizmal hastalık
 • Kireçlenme
 • Kolon hastalıkları
 • Jinekolojik hastalıkları
 • Böbrek taşı
 • Karaciğer hastalığı.

Termal suyuyla pek çok fayda sağlayan kaplıca tesisi; Kaz Dağları’nın temiz, bol oksijenli havası sayesinde astım hastaları için de oldukça uygundur.

Güre Kaplıcaları Eşsiz Özellikleri

Güre kaplıcaları sizi çağırıyor
Güre kaplıcaları sizi çağırıyor

Güre Kaplıcaları özellikleri Sağlık Bakanlığı Kaplıcalar Yönetmeliği tarafından incelenmiştir. 64°C sıcaklığa sahip kaplıcanın termal suyu; sodyum, kalsiyum, potasyum, magnezyum, alüminyum ve demir içermektedir. Özellikleri nedeniyle birçok rahatsızlığa karşı etkili olmasının yanı sıra Güre’de termal su ve banyo kürleri de mevcuttur.

Güre Kaplıcaları Ulaşım

Balıkesir Edremit ilçesi, Güre köyünde bulunan Güre Kaplıcaları; 3 metre yüksekliğinde ve denize sadece 300 metre mesafededir. Edremit ilçesine 12 km, Altınoluk ilçesine 11 km, Akçay ilçesine 12 km uzaklıkta olmasıyla merkezi bir konumdadır. Güre Kaplıcalarına olan mesafenin kısa olması nedeniyle genellikle karayolları tercih edilmekte olup, Edremit Koca Seyit Havalimanı’na sadece 20-25 dakika uzaklıkta olması uçuş için uygun bir tercihtir.

Güre Kaplıca Otelleri

Güre Kaplıca Otelleri genellikle bazı rahatsızlıkları olan kişiler tarafından da tercih edilmekte olup, içerdiği şifalı sular tedavi amacıyla da kullanılabilmektedir. Kaplıcalar sadece rahatsızlığı olan insanlar için değildir. Aynı zamanda ailenizle birlikte eğlenmek ve daha sağlıklı olmak tercih edilebilir.

Her yıl düzenli olarak en iyi Balıkesir Güre Kaplıca Otelleri ve kaplıcalarını ziyaret ederek sağlığınızı iyileştirebilirsiniz. Bir kaplıcaya giderseniz, doğanın nimetlerini hissedecek ve her yıl ziyaret etmek isteyeceksiniz.

Uzmanlar ortopedik cerrahi sonrası Güre Kaplıcaları tesisini ziyaret etmenizi tavsiye ediyor. Kas ve kemik dokusu için faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Yüksek oksijen içeriği ile de bilinen Güre, ziyaretçilerine unutulmaz bir tatil sunuyor. Termal tatiliniz için konaklama yapabileceğiniz yerler şu şekildedir:

 • Güre Afrodit Termal & Apart Tesisi

Güre Belediyesi’ne ait olan ancak özel kişiler tarafından işletilen tesiste toplam 40 oda ve 85 yatak bulunmaktadır. Tesis yıl boyunca açıktır, ancak en yoğun ziyaretçi ağırladığı mevsim yaz mevsimidir. Tesis 12 ay boyunca hizmet vermeye devam etmektedir.

 • Güre Saruhan Otel

Tesis 124 oda ve 54 daireden oluşmaktadır. Belediye belgeli olan tesis 12 ay boyunca hizmet vermektedir.

 • Körfez Tatil Beldesi

Tesis 2 ve 3 katlı bloklarda 200 daire, 1 apart otel 21 oda ve toplam 1035 yataktan oluşmaktadır. Tesis, yerel yönetim tarafından akredite edilmiş olup, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında olmak üzere toplam 4 ay boyunca hizmet vermekte olup, bünyesinde kaplıca uygulamaları da mevcuttur. Banyolarında Güre Kaplıcaları termal suyu akmaktadır.

 • Adramis Termal Otel

Özel mülkiyete ait tesiste 66 oda ve 135 yatak bulunmaktadır. Belediye tarafından akredite edilen tesisler yıl boyunca hizmet sunar. Kaplıca tesisinde kür uygulamaları mevcuttur. Banyolarında kaplıca suyu akmaktadır.

Edremit Güre Kaplıca Otelleri Balıkesir bölgesinin en popüler konsept otellerinden biridir. Kaplıca otelleri genellikle ziyaretçiler tarafından tedavi amaçlı tercih edilmektedir. Kaldığınız süre boyunca otelin yakınında bulunan doğal güzelliklerin de tadını çıkarabilirsiniz.

Güre kaplıca pansiyon seçenekleri sayesinde spalar, saunalar, termal banyolar ve buhar banyoları dahil tüm aile için dinlenme seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Bu fırsatlardan yararlanarak yılın yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz. Kaplıca otelinizin konumunu iyi seçerseniz Balıkesir ve Güre’nin birçok gezilecek yerine kolayca ulaşabilirsiniz.

YouTube video

Güre Kaplıcaları Ziyaretçi Yorumları

Ahmet Bey: Cildimdeki rahatsızlıklar için gitmiştim. Şifalı suyu hem cildime hem bedenime iyi geldi. Herkese tavsiye ediyorum.

Mehmet Bey: Sessiz, sakin ve huzurlu bir tatil keyfi geçirmek isteyenler için çok güzel. Her yıl ailemle birlikte düzenli olarak gidiyoruz.

Nurcan Hanım: Ailemle hafta sonları düzenli olarak gidiyoruz. Hem şifasından hem de havasından yararlanıyoruz.

Ömer Bey: Tesisler bütçe dostu. Eşimin de romatizma ağrıları vardı termal su ağrılarını azalttı.

Havva Hanım: Doğal güzelliklerine bayıldık. Havası tertemiz. Mutlaka gidilip görülmesi gereken bir yer.

Tertemiz havası ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerin beğenisini kazanan Güre Kaplıcaları tatil rotanıza ekleyip şifalı suyundan yararlanılması gereken termal cennettir.

Yorum yapın