Karakoç Kaplıcaları

Turizm açısından önemli bir yazlık kent olan İzmir’in Seferihisar ilçesine 17 kilometre mesafede bulunan Karakoç Kaplıcaları verimli arazilerde bulunuyor. Kaplıcaların en ünlüsü Burada yapılan Roma hamamları da öne çıkanlardan biridir.

Kavaklıdere köyü yakınlarındaki bu kaplıcaların romatizmal hastalıklara, raşitizme ve mide-bağırsak rahatsızlıklarına iyi geldiği biliniyor. Kaplıca suyu; karbondioksit, sodyum klorür, bikarbonat içermektedir. Karakoç sağlık dolu kaplıcaları da tatilcilerin yoğun ilgisini çekiyor.

Karakoç Kaplıcaları Konumu

Karakoç kaplıcaları
Karakoç kaplıcaları nerede

İzmir’in Seferihisar ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Karakoç Kaplıcaları, şehir merkezine 11 kilometre uzaklıkta, Kavaklıdere köyü yakınlarında bulunuyor. Tarihsel olarak birçok rahatsızlığa şifa kaynağı olan kaplıca alanı, günümüzde de şifalı su kaynağı olarak kullanılmaktadır.

Karakoç Kaplıcaları Ulaşım

Karakoç Kaplıcalarına araba ile ulaşım sağlanabilir. Ürkmez-Orhanlı yolu üzerinden ulaşım yapılmaktadır. Ürkmez ilçesi 5295 Sokak kavşağı dönüşünde yer almaktadır. En yakın şehirlerarası tren istasyonu İzmir istasyonudur. Bölgeye hava yoluyla ulaşmak isteyen ziyaretçiler, Adnan Menderes Havalimanı’nı veya İzmir’deki Çiğli Havalimanı’nı kullanabilir.

Sonrasında belediye ve halk otobüsleri aracılığıyla Seferihisar Karakoç Kaplıcaları tesisine ulaşabilirler.

Karakoç Kaplıcaları Eşsiz Özellikleri

Şifalı sular kaplıcalarda, içmelerde ve çamur tedavilerinde kullanılmaktadır. Kaplıcanın sıcaklığı 64 santigrat derece ve pH’ı 6.9’dur. Karakoç Kaplıcaları suyu meteorit kökenlidir.

 • Klorürler bulunur.
 • Bikarbonat içerir.
 • Sodyum içerir.
 • Karbondioksit bol miktarda bulunur.
 • Bromür içerir.

İstanbul Tıp Üniversitesi Tıbbi Onkoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı’nın İzmir Kaplıcaları termal suları hakkında hazırladığı raporda bakteri bulunmadığı ve kaplıca sularının çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabileceği belirtiliyor.

Karakoç Kaplıcaları Şifa Dağıtıyor

Türkiye kaplıcalar açısından çok zengindir. Ülkemizin hemen hemen tüm illerinde kaplıcalar bulunmaktadır ve bu illerden biri de İzmir’dir. İzmir’de çok sayıda kaplıca ve içmeler bulunmaktadır. Her kaplıcanın farklı hastalık ve rahatsızlıklara karşı faydaları vardır. Karakoç Kaplıcaları aralarında en çok şifa sağlayanlardan biridir. Kaplıcanın termal suyunun faydaları aşağıdaki gibidir:

 • Deri hastalıkları

Sağlıklı, yumuşak bir cilt isteyenler için kaplıca tedavileri en doğal tedavilerden biridir. Kaplıca suyundaki potasyum ve silisyum cildin sağlıklı olmasında oldukça etkilidir. Silisyum; kuru, çatlamış cildi yumuşatmaya yardımcı olur.

Ayrıca sudaki kükürt egzama ve sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarının neden olduğu sorunları azaltır. Magnezyum açısından zengin kaplıca suyunun cildin nem içeriğini arttırdığı bilinmektedir. Ayrıca atopik kuru ciltlerde iltihaplanmayı bastırmak için Karakoç Kaplıcaları termal suyu kullanılır.

 • Romatizmal ağrılar

Kaplıca suyunun doğal ısısı tüm kasları ve eklemleri yumuşatır. Kaplıcanın sıcaklığı kas gerginliğini kısa sürede giderir. Bu nedenle sıcak su ve buhar banyoları kronik ağrı tedavisinde oldukça etkilidir. Kaplıca suyundaki magnezyum ve potasyum, kas spazmlarını azaltmada ve ayrıca vücuttaki yorgunluk belirtileri için çok etkilidir.

Ayrıca, kaplıca havuzunda yüzerek bu etkiyi en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Karakoç Kaplıcaları suyunun kaldırma kuvveti çok düşüktür, bu nedenle bu su ile havuzda yüzmek ve hareket etmek kaslarınızı ve eklemlerinizi daha iyi çalıştıracaktır. Bu sayede hareket eden vücuttaki ağrılardan daha hızlı kurtulursunuz.

 • Raşitizm

Raşitizm, kireçlenme ve felç şikayeti olan hastalar tedaviyi destekleyici kaplıca tedavilerinden yararlanabilir.

Karakoç Kaplıcaları Otelleri

Kaplıca bölgesinde genellikle pansiyonlar bulunmaktadır. Kaplıcaların yerleşim yerine yakınlığı nedeniyle ziyaretçiler yerleşim yerlerinde bulunan konaklama seçeneğinden yararlanmaktadır. Çevredeki konaklama ve Karakoç Kaplıcaları fiyatları sezona göre değişmektedir.

 • Zeybek Otel Seferihisar

Zeybek Apart Hotel, samimi ve huzurlu bir konaklama imkânı sunmaktadır. Tesisin 24 odası bulunmaktadır. Zeybek Apart Otel’e Adnan Menderes Havalimanı 54 km, Seferihisar Otogarı ise 23 km uzaklıktadır.

 • Ordukaya Motel

Ordukaya Motel sahilde yer almaktadır. Plajda bulunan şezlong, minder ve şemsiye otel misafirleri için ücretsizdir. Otelin yeşillikler ve çiçeklerle çevrili bir bahçesi vardır.

 • Arya Pansiyon

Arya Pansiyon dört mevsim hizmet vermektedir. Arya Pansiyon; Gümüldür’e 24 km, Alaçatı’ya 37 km, Çeşme’ye 44 km, Adnan Menderes Havalimanı’na 35 km, İzmir merkeze 40 km uzaklıktadır.

 • Ürkmez Apart Otel

Ürkmez Apart Otel, Seferihisar-Ürkmez lokasyonunda denize yakın bir konuma sahiptir ve tüm yıl boyunca konaklama sunmaktadır. Hem standart odalar hem de daireler sunan otel, aileler için de idealdir.

Misafirler, kompleksin narenciye ağaçlarıyla çevrili bahçelerinde sevdikleriyle vakit geçirmenin keyfini çıkarabilir, dilerlerse gün boyu kumsalın keyfini çıkarabilirler.

Kaplıca tesisi hakkında daha fazla bilgi almak için Seferihisar Karakoç Kaplıcaları telefon numarası olan 0506 835 94 55 ile iletişim kurabilirsiniz.

Seferihisar Karakoç kaplıcaları
Seferihisar Karakoç kaplıcaları için gidenlerin yorumları nasıl?

Karakoç Kaplıcaları Ziyaretçi Yorumları

 • Kadir Bey: Huzur dolu bir mekân. Temiz havası ve şehirden uzak olması nedeniyle yaşanabilecek bir yer.
 • Esma Hanım: Kaplıcalar bölgesinde şifa bulurken, çevredeki tarihi yapıları yakından görebilirsiniz.
 • Ceyda Hanım: Kaplıca bölgesinde bulunan eski Roma Hamamı görülmesi gereken bir yer.

Ziyaretçi yorumlarına göre hem Karakoç Kaplıcaları doğal güzellerinden yararlanabilir hem de tarihi yerleri gezerek keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

YouTube video

Yorum yapın