Kayseri Kaplıcaları

İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Kayseri Kaplıcaları yaz ve kış dönemleri çeşitli kültürel kaplıcaları ile turist çekerek birçok kişi tarafından sevilen ve beğenilen yerlerden biridir. İl merkezinde ve çevresinde bulunan kaplıcalar, çeşitli şifalı su kaynaklarını bünyesinde barındırmaktadır. Bugünkü yazımızda sizler için sağlığınıza iyi gelen şifalı suları ve kaynaklarını araştırarak inceledik.

Termal turizm için Kayseri’yi tercih eden kişiler “Kayseri kaplıca nerde?” sorusunu araştırmaktadır. Kayseri’de bulunan kaplıcaların çoğunluğu Kocasinan ilçesine bağlı belde ve köylerde bulunmaktadır. Ayrıca Hacı Veli Kaplıcaları il merkezinden geçen Boğazköprü-Adana yol ayrımındadır.

Termal Kayseri Kaplıcaları İle Rahatlayın

Kayseri termal kaplıcaları, şifalı özelliği yüksek kaplıcaları ile tanınan illerimizden biridir. Yakındaki Erciyes Dağı’nın sönmüş bir volkan olması, arazinin jeolojik yapısını ve arazinin özellikle 70 kilometre güneydeki Merkez ve Yeşilhisar ilçelerinde birçok şifalı kaynağa ev sahipliği yaptığını göstermektedir. Meşhur olan termal kaplıcaları sırasıyla aşağıdaki gibidir:

 • Bayramhacı Kaplıcası

Kayseri Himmetdede ilçesine bağlı Bayramhacı köyünde yer almaktadır. Avanos yolu üzerinde, köye 1,5 km uzaklıktadır. Test edilen su, bikarbonat, kalsiyum, klorür, sodyum, karbon dioksit ve radon içeren sodyum bikarbonatlı iz metal su grubuna aittir. Yani radyoaktif sudur. Tüm romatizma, nevrit, nevralji ve kadın hastalıkları için etkili bir ısı kürüdür. Kaplıca suyu; romatizmal hastalıklarda, guatr, dolaşım sistemi bozukluklarında ve hipertansiyon hastaları için şifalıdır. İçmek için aynı su kaynağı kullanıldığında; karaciğer ve safra kesesi hastalıklarında iyileştirici özelliğe sahiptir. Termal Bayramhacı Kaplıca Kocasinan Kayseri lokasyonunda bulunan ve en çok tercih edilen kaynak sulardan biridir.

Bayramhacı, Kayseri Kaplıcaları iç turizmini de etkilemiştir. 40 yataklı otel ve diğer tip motel işletmeleri toplam 500 yatak kapasiteli konaklama ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Yan tesislerin sıkıntısı olmayan kaplıcadan 80 km uzaklıktaki şehir merkezine düzenli ulaşım sağlanmaktadır.

 • Boğazköprü İçmesi

Kayseri merkeze 15 km uzaklıkta, Boğazköprü yakınlarında yer almaktadır. 19°C ve içme suyu olan kaynak; sodyum klorür, bikarbonat, karbonatlı sudur. Sülfat tuzları içerdiğinden hafif müshil etkisi vardır. Boğazköprü termal suyunun fayda sağlaması için; hipostenik mide için yemeklerden önce 12 bardak önerilir. Karaciğer ve safra yolları hastalıklarında 20 gün boyunca günde iki defa 34 bardak içilmesi tavsiye edilir. İçme çevresindeki konaklama tesislerinin toplam yatak kapasitesi 200’ü geçmektedir. Sosyal tesisler yeterince fazladır. Boğazköprü İçmesi, şehir merkezine yakınlığıyla sevilen, popüler bir şifalı kaynaktır.

 • Tekgöz Kaplıcası

Kayseri’nin Himmetdede ilçesine bağlı Yemliha köyünde yer almakta olup, il merkezine 38 km uzaklıktadır. Tekgöz Kaplıcaları, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden beri işletilen en eski kaplıcalarımızdan biridir. Kaplıca alanında büyük bir Selçuklu hamamının kalıntıları bulunmaktadır. Kayseri Kaplıcaları arasında en şifalı olanlarından biridir ve romatizma, nevralji, nevrit, felç, kırık, çıkık sonrası sertliklere, çeşitli kemik hastalıklarına, ağrılı hastalıklara, kadın hastalıklarına faydalıdır. Yeterli sayıda konaklama tesisine sahip olan kaplıcada tedavi edici havuz ve sıralanmış çok sayıda hamam bulunmaktadır. Her türlü yardımcı tesisin bulunduğu kaplıcada trafik sorunu yaşanmamaktadır.

YouTube video

 • Yazır İçmesi

Kayseri şehir merkezine 15 kilometre uzaklıktaki Yazır köyündedir. “Yazır Maden Suyu” olarak da anılır. İçmenin bulunduğu yer doğayla iç içe olup bağ ve bahçeliktir. Kaplıcanın faydaları olarak; karaciğer, bağırsaklar, safra yolları ve mide hastalıkları için tavsiye edilir. Etrafında birçok çeşme bulunan büyük bir yüzme havuzuna sahiptir. 50 yataklı otel konaklama ihtiyacını karşılamaya yetmemektedir. Bu yüzden, ziyaretçiler mevsiminde kurulan kamp çadırları ile bu boşluğu doldurmaya çalışırlar.

 • Sazlık İçmesi

Sazlık İçmesi; İncesu ilçesinin şifalı sularından biridir. Kaplıcanın çevresi aynı zamanda güzel bir dinlenme yeridir. Romatizmaya iyi geldiği bilinen tanınmış bir kaynak suyudur.

 • Dutluk İçmesi

Her yıl bölgeye gelen binlerce hastaya şifa olması ümidiyle içilen Dutluk kaynak suyunun doğal ısısı, romatizma, siyatik ve sedef dahil birçok cilt hastalığına da iyi gelmektedir. Kayseri Kaplıcaları arasında en popüler olan sulardan biridir. Dere kenarındaki muhteşem kayalıklar ve burada bulunan binlerce güvercin yuvası tedavi için gelenlerin hayran kaldığı bir görüntü oluşturuyor. İçme suyu, su toplama alanındaki ağaçlıklı bahçeden sağlanmaktadır. Sezonda 600 yatak kapasiteli olan Dutluk İçmesi; 200 yataklı bir otel ile çok sayıda pansiyon bulundurmaktadır.

Kayseri kaplıcaları termal otel
Kayseri kaplıcaları termal otel

Kayseri Kaplıca Otelleri

Kayseri kış turizminin yanı sıra ülkemizde termal turizminin de kutuplarından biri olarak öne çıkıyor. Adana ve Nevşehir illeriyle sınır komşusu olan şehir, doğal güzelliklerinin yanı sıra kültürel öğeleriyle de dikkat çekiyor. Kayseri’de çok çeşitli sosyal aktivite ve konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Şehirde hizmet kalitesi yüksek 5 yıldızlı oteller ile bölgenin kültürel ve sosyal yaşamına uygun apart ve butik oteller bulunmaktadır. Değişen ziyaretçi profillerine uygun tesislere sahip olan ve bu imkanları sürekli geliştiren Kayseri kaplıca otelleri bölgenin turizm değerini temsil etmektedir. Popüler olan bazı oteller şu şekildedir:

 • Radisson Blu Hotel Kayseri

Kayseri ili Melikgazi ilçesinde bulunan Radisson Blu Hotel termal su imkanlarıyla ziyaretçilerine eşsiz deneyim sunmaktadır. Kayseri’ye seyahat eden gezginler, Radisson Blu Hotel Kayseri’de konaklayarak yürüme mesafesinde bulunan Atatürk Heykeli (0, 6 km) ve Sahabiye Medresesi (0, 7 km) gibi yakınlardaki tarihi yerleri kolaylıkla gezebilir.

 • Atabay Termal Otel

Tesisin spa merkezinde bay ve bayanlara özel doğal sıcak havuzların yanı sıra Türk hamamı, sauna, Fin hamamı ve rahatlatıcı saatler geçirebilirsiniz. Yıl boyunca yorgunluğunu atmak isteyenler için cilt bakım hizmetleri ve çeşitli masaj seçenekleri mevcuttur. Otelde bulunan termal su; cilt kırışıklıklarını azaltmak, böbrek taşlarını düşürmek, sedef hastalığını tedavi etmek, cilt hastalıklarını tedavi etmek, bel ve bacaklardaki kronik ağrıları, bel ve boyun fıtıklarını ve diğer jinekolojik hastalıkları tedavi etmek için harikadır. Beraberinde Kayseri Kaplıcaları ziyareti yaparak şifanızı arttırabilir ve keyifli vakit geçirebilirsiniz.

 • Kozaklı Grand Termal Otel

Kayseri Kozaklı termal otel olarak lokasyonda en çok tercih edilenlerden biridir. Otelde bulunan sauna ve spa odaları; şifalı kaynak suyu sayesinde gelen müşterilerinin beğenisini kazanmaktadır.

 • Asos Termal Deluxe Otel

Kapadokya ve Erciyes kayak merkezlerine yakın, spa tesisleri ile her mevsim sağlıklı konaklama imkânı sunmaktadır. Ayrıca erkekler ve kadınlar için 25 ila 35 derece arasında sıcak su ile yarı olimpik açık havuzlara sahip, çocuklar için kaydıraklı ve jakuzili su parkının keyfini çıkarabilirsiniz. Tesiste ayrıca ısıtmalı doğal havuzlar, geleneksel Türk hamamı, Fin hamamı ve konukların 36-40 derecelik jakuzilerde rahatlayabilecekleri sauna bulunmaktadır. Sağlıklı yaşam merkezinde alanında uzman terapistlerden masaj, ozon ve oksijenli cilt bakımları yaptırabilirsiniz. Kayseri Asos Termal Otel sayesinde tuz odalarında ve balık havuzlarında şifa bulabilirsiniz.

Kayseri kaplıcaları
Kayseri kaplıcaları

Kayseri Kaplıca Otel Fiyatları

Sağlık turizminde kaplıcalar şifa kaynağı olarak kullanılmalıdır. Belirtilen süre boyunca her gün düzenli olarak sıcak suya girmek gerekir. Yani tedavi bitene kadar bir süre Kayseri’deki otellerde kalmanız gerekiyor. İyileşme sürecinde düzenli olarak sıcak suya girmek, bundan faydalanmanın ilk şartıdır. Bu nedenle Kayseri’ye gelmeden önce tesislerin dolu olma ihtimalini göz önünde bulundurarak rezervasyon yaptırmak gerekiyor.

Kayseri kaplıca otel fiyatları, otelin sunduğu hizmetlere ve tesis sınıfına göre değişmektedir. Herkesin bütçesine uygun konaklama seçeneklerini bulabileceği oteller, merkezde ya da merkeze çok yakın konumda bulunduğu için her türlü ihtiyaca yönelik çözüm rahatlıkla bulunabiliyor. Yılın her mevsiminde ilgi gören bölgede yer alan Kayseri Kaplıcaları sayesinde günlük hayatın tüm yorgunluğu ve stresinden kısa sürede kurtulmak mümkün. Termal otel fiyatları gecelik ve kişi başı olarak aşağıdaki gibidir:

 • Radisson Blu Hotel Kayseri: 1.752 ₺
 • Wyndham Grand Kayseri: 1.617 ₺
 • Mirada Del Lago: 5.880 ₺
 • Atabay Termal Otel: 2.150 ₺
 • Kozaklı Grand Termal Otel: 1.206 ₺

Ziyaretçi Yorumları

 • Ali Yılmaz: Kayseri Kaplıcaları’nda geçirdiğim tatil, bedenim ve ruhum için harika bir yenilenme deneyimi oldu. Kaplıca sularının şifalı etkisi sayesinde kronik bel ağrılarım büyük ölçüde hafifledi ve cildimde de belirgin bir iyileşme fark ettim. Tesisin temizliği ve konforu mükemmeldi. Personelin güler yüzlü ve yardımsever yaklaşımı, tatilimi daha da keyifli hale getirdi. Bu harika yeri kesinlikle tekrar ziyaret edeceğim.
 • Emine Demir: Kayseri Kaplıcaları’nda geçirdiğim süre boyunca hem bedenim hem de ruhum dinlendi. Kaplıca sularının rahatlatıcı ve tedavi edici etkisi sayesinde eklem ağrılarımda belirgin bir iyileşme gözlemledim. Tesisin sunduğu imkanlar, temizlik ve konfor açısından oldukça memnun ediciydi. Personelin misafirperverliği ve ilgisi sayesinde burada geçirdiğim zaman çok keyifli geçti. Herkese bu güzel kaplıcayı tavsiye ediyorum.
 • Zeynep Karaca: Kayseri Kaplıcaları, şehir hayatının stresinden uzaklaşmak için mükemmel bir yer. Kaplıca sularının rahatlatıcı etkisi sayesinde romatizma ağrılarımda belirgin bir rahatlama hissettim. Tesisin temizliği ve düzeni harikaydı. Personelin nazik ve ilgili olması, tatilimizi daha da keyifli hale getirdi. Kesinlikle tekrar gelmeyi düşünüyorum.
 • Mehmet Şahin: Kayseri Kaplıcaları’nda geçirdiğim zaman, sağlığım ve huzurum için çok faydalı oldu. Kaplıca sularının şifalı etkisi sayesinde cilt problemlerimde büyük bir iyileşme gözlemledim. Tesisin konforu ve doğal güzellikleri etkileyiciydi. Personelin güler yüzlü ve profesyonel hizmeti bu deneyimi daha da güzel kıldı. Herkese tavsiye ederim.
 • Fatma Kaya: Kayseri Kaplıcaları’nda geçirdiğim hafta sonu tatili, hem bedenen hem de ruhen yenilenmeme yardımcı oldu. Kaplıca sularının rahatlatıcı ve tedavi edici etkisi kas ağrılarımı hafifletti. Tesisin temizliği ve personelin ilgisi oldukça memnuniyet vericiydi. Bu huzur dolu ve şifalı yeri tekrar ziyaret etmek için sabırsızlanıyorum.
 • Kemal Çelik: Kayseri Kaplıcaları’nda dinlendirici ve şifalı bir tatil geçirdim. Kaplıca sularının rahatlatıcı etkisi eklem ağrılarımı hafifletti. Tesisin temizliği, düzeni ve doğayla iç içe olması tatilimizi mükemmel kıldı. Personelin güler yüzlü ve ilgili hizmeti bu deneyimi daha da güzelleştirdi. Herkese bu harika yeri ziyaret etmelerini tavsiye ederim.

Kayseri içmeleri birçok sağlık sorununa iyi gelir. Sadece tavsiye edilen saatlerde sıcak havuzlara girerek şifalı sudan yararlanabilirsiniz. Yörenin sıcak suyunun kas ve kemik hastalıklarına, kireçlenmelere, kısmi felçlere, egzama, akne ve birçok cilt hastalığına, mide ve bağırsak hastalıklarına, böbrek ve idrar sorunlarına, yorgunluğa iyi geldiği söylenmektedir. Sağlık sorunlarınız için doğal tedavi yöntemi olarak Kayseri Kaplıcaları ziyaretinde bulunabilirsiniz.

YouTube video

Yorum yapın