Mardin Kaplıcaları

Mardin Kaplıcaları şifalı suları, doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Mardin hem bölge halkı hem de yurdun dört bir yanından ziyarete gelen insanlarla termal turizme açık bir şehirdir.

Mardin aynı zamanda Suriye’nin komşu ülkesidir. Mardin tarih boyunca dikkatleri üzerine çekmiş ve milli mücadelelerde öne çıkan şehirlerden biri olmuştur. Ekonomisi; tarım, hayvancılık ve ticarete dayalıdır. Özellikle, Türkiye’de 1. kalite üzüm üretimi ile de tanınır. Mardin’in kültürel zenginliği de dikkat çekicidir. Tarihi ve kültürel geziler, Mardin’e gitmek için seçeneklerden biridir.

YouTube video

Mardin Kaplıcaları Listesi

Kaplıcaların hastalıklara şifa olduğu, sağlığa iyi geldiği, cildinizin ihtiyacı olan mineralleri sudan sağladığı, cildinizi güzelleştirdiği, kadın hastalıkları, romatizma ve cilt hastalıklarını tedavi ettiği söylenmektedir. Özellikle doktorların tavsiyesi ile kaplıcaları ziyaret edenlerin sayısı her geçen yıl artmaktadır. Mardin Kaplıcaları da şifa kaynağıdır. Mardin bölgesinde bulunan kaplıcalar şunlardır:

 • Ömerli Kaplıcaları

Ömerli ilçesi termal yer altı suları bakımından oldukça şifalı ve zengindir. Ömerli Kaplıcaları birçok hastalığın ve rahatsızlığın tedavisinde destekleyici, tamamlayıcı ve iyileştirici özelliklere sahiptir.

 • Germ-i Ab Kaplıcası

Germ-i Ab Kaplıcası ile tanınan Mardin ili, bu kaplıca sayesinde tarihi ve turistik bir şehir merkezi haline gelmiştir. Midyat ilçesine bağlı Dargeçit kasabasında bulunan Germ-i Ab kaplıcalarının şifalı suları Dicle nehri üzerinde bulunmaktadır. Eski kayıtlarda Gurmi Ab olarak adlandırılan kaplıca, Mardin bölgesinin tartışmasız en önemli ve hatta tek şifalı su kaynağıdır.

Yıllardır göç sorunu olan Mardin ili, verilen detaylar sayesinde termal turizm açısından genişlemekte, yağmur yağdığında taşan Dicle Nehri’ne katılmakta ve bu da şehre olan ilişkisini daha işlevsel hale getirmektedir. 250 yataklı termal oteliyle Mardin Kaplıcaları tek konaklama sunan tesistir.

Mardin termal kaplıcaları
Mardin termal kaplıcaları

Mardin Kaplıcaları Eşsiz Özellikleri

Sezon boyunca binlerce kişinin uğrak mekânı olan kaplıca, içerdiği mineraller bakımından oldukça elverişlidir. Kaplıca, kükürtlü termal sular grubuna girmektedir. İçerdiği başlıca mineraller sülfat, kalsiyum, magnezyum hidrojen sülfürdür. Termal suyun sıcaklığı 61,5 santigrat derece, radyoaktivitesi 9,76 eman, pH değeri ise 7,1’dir. Sıcaklığının yüksek olması suyun şifasını arttırmaktadır.

Mardin Kaplıcaları banyo ve çamur tedavisine uygundur. Romatizma, solunum sistemi, sinir sistemi, sindirim sistemi, böbrek, idrar yolları ve metabolik hastalıklara faydalı etkilere sahiptir. Ayrıca pek çok rahatsızlığın tedavisi için tıp uzmanları tarafından tavsiye edilmektedir.

Mardin Kaplıcaları Şifaları Nelerdir?

 Ülkemizin dört bir yanında bulunan termal suların tamamı şifalarıyla ünlüdür. Mardin Kaplıcaları da bazı hastalıklara şifalı gelmektedir. Bu yüzden yöre halkı ve çevre illerden gelen kişiler tarafından faydalarından yararlanılmaktadır. Şifalı geldiği hastalıklar şu şekildedir:

 • Romatizmal rahatsızlıklar
 • Nevralji, nevrit, polinevrit
 • Kadın hastalıkları
 • Cilt hastalıkları
 • Karaciğer rahatsızlıkları
 • Safra yolları hastalıkları
 • Bağırsak rahatsızlıkları.
Mardin kaplıcaları
Mardin kaplıcaları

Mardin Kaplıca Otelleri

Mardin Kaplıca otelleri fiyatları yaz, sonbahar ve kış aylarında değişiklik göstermektedir. Fiyatlar tatil sezonunda artar, ancak kış aylarında önemli ölçüde düşer. Şehirde bulunan termal suların şifasından yararlanmak isteyen çevre illerden ve yurdun dört bir yanından gelen kişiler konaklama ihtiyacı için kendilerine uygun hizmeti sunan bütçe dostu otelleri merak etmektedir.

Mardin termal otel seçenekleri şu şekildedir:

 • Ramada Plaza by Wyndham

Tarihi güzelliği ile her zaman ziyaretçilerin ilgisini çeken Mardin şehir merkezinde yer alan Ramada Plaza by Wyndham, modern ve zarif dekoru, geniş olanakları ve elverişli konumu sayesinde hem iş hem de tatil amaçlı konaklamalar için mükemmel bir seçimdir. Ramada Plaza by Wyndham, Mardin Havalimanı’na 20 km ve Dala Harabelerine 35 km uzaklıktadır. Gecelik konaklama fiyatları ortalama kişi başı 1.200 TL’dir.

 • Mardin Raymar Hotels

Medeniyet ve kültürü mimarisinde ve oda dizaynında kullanan otel, şehir manzaralı terasa sahiptir. Mardin Kaplıcaları tatili için iyi bir seçenektir. Gecelik konaklama fiyatları ortalama kişi başı 1.100 TL’dir.

 • Anemon Mardin

Anemon Mardin oteli Movapark Alışveriş Merkezi’ne ve Mardin Havalimanı’na yürüyerek 3 dakika, şehir merkezine 10 dakika, Mardin Otogarı’na ise 7 kilometre mesafedir. Gecelik konaklama fiyatları ortalama kişi başı 1.100 TL’dir.

Size en uygun oteli bulmak için otellerin verdiği hizmetleri inceleyebilir ve fiyatları karşılaştırabilirsiniz. Konaklama ihtiyacınızın ardından Mardin Kaplıcaları termal tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Yorum yapın