Naşa Kaplıcaları

Kütahya ilinde bulunan Naşa Kaplıcaları son yıllarda oldukça fazla ziyaretçinin uğrak mekânı olmaktadır. Kaplıca suyunun faydalarını bilen yerli halk remi tatillerde ve hafta sonu tatillerinde sıklıkla buraya gitmeyi tercih ederler. Zaman zaman yakın çevre illerden yerli turistler de gelmektedir. Bu kaplıcalar Kütahya ili sınırları içerisinde ve Simav ilçesine 7 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Naşa Kaplıcaları Eşsiz Özellikleri

Kaplıcanın denizden yüksekliği 800 metredir. Termal su sıcaklığı 85-90 ºC arasında değişmektedir.  Naşa Kaplıcaları işletmesi Naşa Belediyesi’ne aittir. Tesiste 27 adet apart ve toplamda 60 yatak bulunmaktadır. Ziyaretçi konaklama kapasitesinin her ay yeterli olmasıyla birlikte tesis 12 ay boyunca hizmete açıktır. Ayrıca, kaplıca alanında 1 adet umumi hamam yer almaktadır. Bu hamamda çamur banyosu yapabilir ve dilerseniz çamurundan kendinize bir kür hazırlayabilirsiniz.

Naşa Kaplıcaları Suyunun Şifaları

Naşa’da bulunan şifalı termal su; bazı hastalıklarda tamamlayıcı, destekleyici ve iyileştirici olarak kullanılmaktadır. Bu kaplıca suyu birçok rahatsızlık için iyileştirici etki göstermektedir. Başlıca şifaları şunlardır:

  • Romatizmal rahatsızlıklar

Kronik romatizma hastalarının yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Naşa Kaplıcaları termal suyu, öncelikle hareketliliği ve ağrıyı etkileyen bu hastalığın yol açtığı rahatsızlıkların giderilmesinde önemli rol oynuyor. Termal su tedavisi sayesinde kronik romatizma hastaları günlük yaşam kalitelerini ve sağlıklarını iyileştirebilmektedir.

  • Kireçlenme ve kas ağrıları

Termal kaynak suyu kireçlenme tedavisinde en etkili yollardan biridir. Tüm bunların yanı sıra kas ağrılarını (miyalji) ve siyatiği azaltmada etkilidir.

  • Ortopedik rahatsızlıklar

Kaplıcalar sayesinde; uzun süre hareketsiz kaldıktan sonra yapılan beyin cerrahisi gibi hareketli hale getirme tedavileri etkili olmakta, kemik kırıkları kısa sürede iyileşmekte, hastalık sonrası ortaya çıkan fonksiyonel bozukluklar düzelmektedir.

  • Cilt bozuklukları

Kaplıca suyunun cilt yüzeyindeki en önemli direkt etkisi yüzeysel kan dolaşımının teşvik edilmesidir. Kaplıca tedavileri sonrasında saç yapısında, saç parlaklığında ve sağlığında, cilt canlılığında olumlu değişimler görülebilir. Naşa Kaplıcaları şifalı suyu, biyolojik hücrelerin yıpranmasını ve yaşlanmayı yavaşlatarak 7’den 70’e herkese daha sağlıklı bir yaşam sunuyor.

naşa kaplıcaları termal otel
naşa kaplıcaları termal otel

Naşa Kaplıca Termal Otelleri

Kütahya ili Simav ilçesinde bulunan Naşa kaplıca termal otelleri konaklama için sadece bir tesisten oluşmaktadır. Tesisin ismi Simav Çitgöl Naşa Termal Kaplıcası şeklindedir. Belediyeye ait olan tesiste 72 adet müstakil apart daire bulunmaktadır. Sezona göre 300 yatak kapasitesine kadar ulaşabilmektedir.

Apart dairelerin her biri oturma odası, yatak odası, banyo, mutfak ve çift taraflı balkondan oluşmaktadır. Ayrıca, odaların her biri 70 m2’dir. Günübirlik banyo imkânı sunan tesiste musluklardan devamlı şifalı su akmaktadır. Tesiste 7 adet özel banyo ve bir adet kapalı yüzme havuzu bulunmaktadır.

Naşa Kaplıcaları Apart Fiyatları

Tesis Naşa Belediyesi tarafından işletildiği için Simav Naşa Kaplıcaları Apart fiyatları oldukça bütçe dostudur. 70 m2’lik bir dairede ailece kalmak da mümkündür ve gecelik fiyat 60₺’den başlamaktadır. Daire fiyatına sadece bir gecelik ücret dahil olup, restoran ve kafede her öğün için özel yiyecek ve içecek menüleri bulunmaktadır. Kendi damak zevkinize göre istediğiniz menüden faydalanabilirsiniz.

Naşa Kaplıcaları Ulaşım

Kaplıca alanına erişim otoyol kavşağından sağlanmaktadır. Trenler 90 km uzaklıktaki Tavşanlı İstasyonu’ndan kalkmaktadır. İzmir Havalimanı’na 225 km uzaklıktadır. Naşa Kaplıcaları için en uygun ve rahat alternatif ulaşım otobüslerdir. Simav merkezine şehrin farklı noktalarından ulaşım araçları kullanılarak ulaşılabilir. Ayrıca, Simav’dan Naşa’ya ulaşım halk otobüsü ve minibüs güzergahı ile sağlanmaktadır.

  • Karayolu ile Ulaşım

Kütahya-Tavşanlı yolu D230 ve Tavşanlı-Simav yolu D595 otoyolu üzerinden yaklaşık 1 saat 52 dakikada ulaşım sağlanabilmektedir.

  • Toplu Taşıma ile Ulaşım

Simav merkezden otobüsler gün boyu Naşa’ya hareket etmektedir. Halk otobüsleri veya minibüsler kullanılarak rahatlıkla seyahat yapılabilir.

  • Havalimanı ile Ulaşım

Kütahya Naşa bölgesine havayolu ile seyahat ediyorsanız, şehrinizin havalimanından Kütahya’nın Altuntaş bölgesinde bulunan Zafer Havalimanı’na uçabilirsiniz. Zafer Havalimanı’ndan Naşa Kaplıcaları seyahatini özel araç veya toplu taşıma araçları ile yapabilirsiniz.

naşa kaplıcaları
naşa kaplıcaları

Naşa Kaplıcaları Nerede?

Simav Naşa Kaplıcaları Ege bölgesinde Kütahya ilinde yer almaktadır. Naşa, çeşitli kültürel ve geleneksel unsurları yansıtan bir yerdir. Naşa bölgesinin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Kütahya’nın en batı noktasında yer alır. İklim çeşitliliği bakımından oldukça yoğun bir iklim yapısı görülmektedir. İlçe bünyesinde Ege ve İç Anadolu bölgeleri arasında bir geçiş bölgesi olup, karasal iklim kuşağında yer almaktadır. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlıdır.

Naşa Kaplıcaları Ziyaretçi Yorumları

Yener Bey: Çocuklu ve bebekli aileler için kışın kalınabilecek bir yer.

Arif Bey: Kafa dinlemek için çok güzel. Ailenizle birlikte çok rahat edebileceğiniz bir ortama sahip. Kaplıca suyu harikaydı, suyun içinden çıktıktan sonra kuş gibi hafifledik.

Selma Hanım: Bizim kaldığımız odanın buzdolabı bozuktu. Genel olarak memnun kaldım.

Mehmet Bey: Sıcak havalarda gelmeyin. Termal suyu odalarda kullanabilmek güzel ancak ev hamam gibi oluyor. Odalarda klima olmadığı için rahatsız edici bir duruma dönüşüyor.

Rotanız Kütahya’ya düştüyse Naşa Kaplıcaları için kısa bir seyahat düzenleyerek şifalı suyundan yararlanabilirsiniz.

“Naşa Kaplıcaları” üzerine 3 yorum
Yorum yapın