Pamukkale Kaplıcaları

Pamukkale Kaplıcaları şifalı suları ile en popüler termal turizm merkezlerinden biridir. Yüzyıllardır şifa kaynağı olan kaplıcalar artık her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Bölgede sıcaklıkları 35°C ile 100°C arasında değişen 17 kaplıca bulunmaktadır. Pamukkale’nin kaplıcaları sağlık ve termal turizmin en önemli adreslerinden biridir.

Pamukkale Kaplıcaları İle Rahatlayın

Son yıllarda profesyonel sağlık hizmeti veren kaplıca ve kaplıca tesisleri yerli ve yabancı ziyaretçi akınına uğramaktadır. Bölge kültürel değerinin yanı sıra ünlü bir tıp merkezi olarak ülkemizin gelişmesine de katkı sağlamaktadır. Pamukkale ve Denizli kaplıcaları hakkında daha fazla bilgi için yazımızı okumaya devam edin.

Karahayıt Kaplıcaları

Karahayıt kaplıcalarının Pamukkale kaplıca sisteminin kolları olduğuna inanılıyor ve Pamukkale’nin 5 kilometre kuzeyindeki Karahayıt kasabasında bulunuyor. Su bileşimi Pamukkale Kaplıcaları ile benzerdir. Ancak sıcaklığı daha yüksek ve serbest karbondioksit daha düşüktür. Yüksek oranda radyoaktif kaplıca suyu üç kaynaktan sağlanır.

Kaynak sıcaklığı 500°C, 425°C, 560°C’dir. Kaplıca beldesinin rakımı 950 metredir. Kaplıca suyunun doğası yüksek ısılı, hipotonik maden suyudur. Bikarbonatlar, sülfatlar, karbondioksit ve kalsiyum içerir.

Özellikle Denizlililerin bildiği ve uğrak yeri olan kaplıcalar oldukça rahatlatıcıdır. Hem ulaşımın kolay olması hem de ev tipi pansiyon ve apartlardan beş yıldızlı otellere kadar konaklama seçeneklerinin olması bu kaplıcaları oldukça cazip kılıyor.

pamukkale termal kaplıcaları
Pamukkale termal kaplıcaları

Pamukkale Kaplıcaları Faydaları

Kaplıca terapisi sindirim sistemine, özellikle mide, karaciğer, bağırsaklar, safra kanalı enfeksiyonları, hazımsızlık, hazımsızlık, safra kesesi ve safra yollarının iltihaplanması, taşlar, obezite, diyabet, kalp ve çevre atardamarların iskemik sendromu, kandaki değişiklikler için iyidir. Akut fazı geçmiş ve kendileri stabil durumda olan sendromlarda çok etkilidir. Pamukkale Kaplıcaları faydaları şu şekildedir:

 • Romatizmal hastalık
 • Nörolojik ve ortopedik sekellerin rehabilitasyonunda tamamlayıcı tedaviler
 • Lomber boyun fıtığı, siyatik, kireçlenme
 • Dolaşım bozuklukları ve sedasyon
 • Kadın hastalıklarının tedavisi için
 • Postoperatif sertlik ve sertliğin hafifletilmesi
 • Uykusuzluk ve yorgunluk
 • Stres ve strese bağlı tüm hastalıkların rehabilitasyonu
 • Cilt ve cilt hastalıkları
 • Tırnak, saç ve cilt hücrelerinin aktivasyonu
 • Alçı modelin çıkarılmasından sonra oluşan kontraktürü gidermek için
 • Nevralji, nevrit, artroz, gut, kolit tedavisi
 • Mide ve yemek borusu sorunları için fayda sağlar.

Pamukkale Termal Çamur Banyosu

Cildinize kaplıca su çamuru sürerseniz;

 • Gözenekler açılır,
 • Cildiniz yumuşar,
 • Antibakteriyel etkisiyle sivilce ve sivilce gibi sorunları ortadan kaldırır.
 • Çatlakların ve selülitin tedavisi ve iyileşmesini sağlar.

Kırışıklıkları giderici ve siğilleri emici özelliği vardır. Ayrıca romatizma, siyatik, böbrek taşları, kadın ve cilt hastalıkları, kireçlenme, bel ve boyun fıtıkları, karaciğer, safra yolları, sindirim sistemi, mide, bağırsaklar, egzamanın tedavisinde sıcak çamur ve kırmızı su çok faydalıdır.

Birçok turistik Pamukkale termal oteller her şey dahil tesislerinde 24 saat kırmızı su ve termal çamur mevcuttur. Fizyoterapist ve doktorların sürekli gözetiminde fizyoterapi, rehabilitasyon, masör ve romatoloji tedavilerinde rahatsızlıklara çare bulabilirsiniz. Zihninizi tazeleyerek hayatınızdaki stresi ortadan kaldırabilirsiniz. Masaj; kan dolaşımını hızlandırır, spazmları giderir ve rahatlatır, ağrıları dindirir. Sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkisi vardır. Cildin zaman ve strese karşı canlılığını ve esnekliğini korumasına yardımcı olur.

Pamukkale Termal Kaplıca Otelleri

Pamukkale, kaplıca otelleri için birçok seçeneğin bulunduğu bir bölgedir. Pamukkale en önemli tatil yerlerinden biridir ve sağlık turizminde adından söz ettirmektedir. Her mevsim misafir ağırlayan bir bölge olan Pamukkale’nin hizmet sektöründeki Pamukkale termal kaplıca otelleri de her bütçeye uygun birçok seçenek sunuyor.

Tarih boyunca su ve sağlık turizminin en önemli şehirlerinden biri olarak kabul edilen Denizli, binlerce yıldır tedavi amaçlı kullanılan kaplıcalara ev sahipliği yapıyor. Bunların arasında Pamukkale, muhteşem anıtları ve mükemmel hizmet veren otelleri ile kültürel çekicilikleri ile öne çıkıyor. Burada bulunan kaplıcalar, hastaların muayenelerinden sonra sıklıkla güvendikleri önemli yardımcılardan biridir. Traverten oluşumunu sağlayan bu şifalı sular, Pamukkale’yi eşsiz bir tatil deneyimi yapan niteliktedir.

Her bütçeye uygun seçenekler sunan Denizli Pamukkale termal oteller, antik ve dünyaca ünlü şifalı sulardan yararlanma şansı sunuyor. Bu sayede sevdiklerinizle dilediğiniz zaman kusursuz planlar yapma şansına sahipsiniz. Rahatlama ve dinlenme için tercih edilen, rahatsızlıkların iyileşme sürecini destekleyen termal oteller, Pamukkale’de sıklıkla tercih edilen konaklama seçeneklerinden biridir. Mükemmel hizmetiyle misafirlerini memnun etmeyi bilen bu işletmeler, potansiyelleriyle bu yıl tatil planlarınızda keşfedilmeyi bekliyor. Ayrıca tatil planınıza Pamukkale Kaplıcaları gezisini eklemeyi unutmayın.

pamukkale kaplıcaları
pamukkale kaplıcaları

Pamukkale Kaplıcaları Otel Rehberi

Turizm açısından önemli olan bu bölgede her yönüyle mükemmel bir tatil hayal edenler, planlama yaparken birkaç şeyi göz önünde bulundurmalıdır. Pamukkale termal oteller her zevke ve bütçeye uygun çok çeşitli seçeneklere sahiptir. Böylece dileyen herkes kendisine ya da sevdiklerine hitap edecek seçenekleri kolaylıkla bulabiliyor. Pamukkale termal otelleri dört mevsim hizmet vermekte ve tatilinizin tadını çıkarmanız için bir dizi hizmet sunmaktadır.

Kaldığı süre boyunca sadece kaplıcaların şifalı özelliklerinden faydalanmak isteyenler için, birden fazla hizmetin sunulduğu Pamukkale 5 yıldızlı termal oteller arasından birinde konaklama ve tatil yapmak, ihtiyaçlarınızın dışındaki seçeneklerle bütçenizi zorlayabilir. Seçeceğiniz odanın olanakları ve buradan alacağınız manzara, Pamukkale’deki termal otelinizin fiyatını doğrudan etkiler.

Odayı sadece konaklama olarak kullanıyorsanız ve bölgeyi keşfetmek için daha fazla zaman harcıyorsanız, bu noktada seçeneklerinizi yeniden gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Seçtiğiniz bölgenin planlama için önemli olduğunu unutmayın. Size uygun gibi görünen tesisler bile merkezde pahalı olabiliyor. İçerisindeki tesislere dönersek sağlık turizminin faydalarını görebilir ve bütçenizi zorlamadan konaklama imkânı yakalayabilirsiniz. Kilit nokta olarak bilinen Pamukkale Karahayıt kaplıca otelleri yukarıdaki durumun en güzel örneklerinden biridir.

 • Pamukkale Termal Ece Otel

Denizli’de yer alan Pamukkale Ece Termal Otel, çatı terası ve kişi başı 10 € karşılığında 24 saat havaalanı servisi sunmaktadır. Konuklar restoranda hafif içeceklerin tadını çıkarabilir veya spada spor masajının, yüz veya vücut bakımının keyfini çıkarabilirler. Diğer ilgi çekici yerler kapalı havuz, açık havuz ve bar/oturma salonudur. Konuklar havuzu ve rahat yataklarından memnun kalmaktadır. Gecelik kişi başı ücreti ortalama 1463 ₺’dir.

 • Polat Termal Otel Pamukkale

1989 yılında inşa edilen Polat Termal Otel Pamukkale, Denizli’nin Pamukkale bölgesinde yer almaktadır. 33.000 m2 alan üzerine kurulu olan Polat Termal Otel yarım pansiyon konsepti ile misafirlerine hizmet vermektedir. Bu tesis, üç kapalı restoranında konuklarına özel hizmetler sunmaktadır. 2 adet açık yüzme havuzu tatilinizin keyfini çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Tesis bünyesindeki spa ve masaj hizmetleri ile rahatlayabilir ve gençleşebilirsiniz. İstenirse tesis bünyesinde bilardo oynanabilir. Denizli’ye 70 km, Pamukkale’ye 2 km, Karahayıt’a 1 km uzaklıktadır. Ortalama konaklama ücreti 1.984 ₺’dir.

Sizin için en uygun oteli bulup yerleştikten sonra Pamukkale Kaplıcaları gezinizi düzenlemeyi unutmayınız.

YouTube video

Yorum yapın