Pozantı Kaplıcaları

Adana ilinde bulunan Pozantı Kaplıcaları hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Ülkemiz yer altı ve yer üstü zenginlik açısından verimlidir. Her bölge sınırları içerisinde bir veya birden fazla kaplıca bulunan ülkemizde bu kaplıcalardan şifa beklenmektedir.

Antik çağlardan beri kaplıca kültürü ağırlıklı olarak doğal banyolara ağırlık vermiştir ancak günümüzde yapılan araştırmalar sonucunda mineraller ve tuzlar açısından zengin, hastalıklara karşı etkili bir kaplıca merkezi olarak kullanılmaktadır. Romatizmal hastalıklar, cilt hastalıkları ve kadın hastalıkları gibi pek çok rahatsızlığa şifa olmaktadır.

YouTube video

Şifalı Pozantı Kaplıcaları

Türkiye’de her yıl 10 milyon kişi kaplıcaları ziyaret ediyor. Romatizmal hastalıklar, genel kas ağrıları ve yorgunluk ağrılarına iyi geldiği bilinen kaplıca tedavilerinin bir diğer önemli etkisi de hastanın yaşam kalitesini yükselterek aktif bir yaşam sürmesine yardımcı olmaktır. Kaplıca tedavileri için belirli bir yaş sınırı yoktur. Pozantı Kaplıcaları termal suyunun şifaları saymakla bitmez. Tatil rotanıza ekleyebileceğiniz kaplıcalar şu şekildedir:

 • Çiftehan Kaplıcası

Niğde iline bağlı Ulukışla ilçesi sağlık turizmi açısından önemli sayılan kaplıca ve konaklama tesislerine sahiptir. Tesisler ve kaplıcalar sağlık turizmi için umut vermektedir. Çiftehan Kaplıcası, Ulukışla’ya 35 km uzaklıkta, Ulukışla-Pozantı Yolu üzerinde yer almaktadır. Çelik ve kükürt olarak bilinen iki ana kaynağa sahiptir.

Su sıcaklığı 49 ℃ -52 ℃ iken pH değeri 7,5-7,8 olan Çiftehan termal suyu sülfat, klorür, sodyum ve kalsiyum içermektedir. Banyo ve içme için uygun olan bu sular romatizma, nöropati, cilt, kadın ve yetersiz beslenme gibi hastalıklara olumlu etki sağlamaktadır.

Kaplıca tesisi merkezi ana devlet ve demiryolu üzerinde yer almaktadır. Bu kaplıca merkezinde yaklaşık 200 nitelikli konaklama ve 600 niteliksiz konaklama bulunmaktadır. Konaklama için seçenek sayısının fazla olması Pozantı Kaplıcaları arasında en çok tercih edilen mekân olmasını sağlamaktadır. Kaplıca merkezinde küvetler, havuz banyoları, radyasyon ve fizyoterapi gibi tedaviler sunulmaktadır.

Pozantı Termal Kaplıcaları Şifa Dağıtıyor

Pozantı Kaplıcaları, Akdeniz sınırları içerisinde yer alan Adana ilinin en güzel ilçelerinden biri olan Pozantı’nın en güzel bölgesinde yer almaktadır. Şifa kaynağı olan termal suyu aşağıdaki rahatsızlıklara iyi gelmektedir:

 • Eklem romatizmaları ve kemik ağrısı
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Jinekolojik hastalıklar
 • İltihaplar
 • Depresyon
 • Solunum yolu hastalıkları
 • Sedef hastalığı ve mantar gibi cilt hastalıkları.

Böbrek taşı düşürme gibi rahatsızlıklar üzerinde tedavi edici etkisiyle bilinen kaplıca suyunun sıcaklığı sauna gibi etki ederek cilt gözeneklerini açıyor ve kana oksijen akışını artırıyor.

Pozantı termal kaplıcaları
Pozantı termal kaplıcaları

Pozantı Kaplıcaları Ulaşım

Pozantı’nın merkezinde yer alan kaplıcaya ülkenin her yerinden erişim sağlanmaktadır. Hava ya da kara yoluyla ulaşılabilen Pozantı Kaplıcaları günübirlik ya da uzun süreli olarak konaklamak için güzel bir lokasyondur. İpek Yolu üzerinde bulunan Pozantı, yabancı turistlerin ilgisini çekiyor ve bu bölgedeki kaplıcalar özellikle çevre illerden gelen insanlar tarafından ziyaret ediliyor.

Pozantı Kaplıcaları Eşsiz Özellikleri

Pozantı Kaplıcalarının en önemli özellikleri su sıcaklığı ve suyun PH değerinin yüksek olmasıdır. Eşsiz özelliklerinden dolayı çok fazla ziyaretçiyi kendisine çeken kaplıcanın özellikleri şu şekildedir:

 • Kolay ulaşım
 • Bol konaklama seçeneği
 • Temiz ve ferah kaplıca alanı
 • Sabit sıcak su sıcaklığı
 • İyileştirici etkisi.

Bu özelliklerden faydalanmak isteyen kişiler için Pozantı Kaplıcaları doğru bir tercih olacaktır.

Pozantı Kaplıca Otelleri

Dünyada insanların iyileşmesi, güzelleşmesi, sağlıklı ve genç kalması için yapılmış bir yer varsa, Pozantı Kaplıcaları kesinlikle onlardan biri. Sessiz, sakin ve doğa harikası olan Pozantı çok kaliteli kaplıcaların bulunduğu bir bölgedir. Bu bölgede bulunan şifalı ve değerli kaplıcalar sadece Türkiye’de değil tüm dünyada birçok kişi tarafından sevilmektedir.

Dağlarla çevrili Pozantı kaplıca otelleri, konaklamanız boyunca konfor ve sıcaklık içinde kendinizi evinizde hissetmeniz için her türlü çabayı göstermektedir. Bu oteller, tatilde yürüyüş yaparken ve bölgenin güzel doğasında eğlenirken ihtiyacınız olan her şeye sahiptir. Bu oteller, tatil ihtiyaçlarınızı karşılamakta ve bölgenin eşsiz doğal güzellikleri ile çevrili benzersiz, kaliteli bir tatil deneyimi sunmaktadır.

 • Çiftehan Termal Otel: 1.283₺
 • Edis Premier Hotel: 1.081₺
 • Golden Lake Hotel: 1.080₺
 • Çukurova Erten Hotel: 992₺
 • Anemon Adana Hotel: 1.435₺
 • Osmanlı Marco Pasha Hotel: 850₺

Pozantı kaplıca fiyatları da her yerde olduğu gibi işletmelerin hizmetleri başta olmak üzere pek çok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterse de bu durum ziyaretçileri rahatsız etmiyor. Geniş bir konaklama yelpazesi sunan Pozantı otelleri, eşsiz coğrafyaları ve değerli kaplıca suları nedeniyle turist rehberlerinde sıklıkla yer almaktadır.

Pozantı kaplıcaları
Pozantı kaplıcaları

Pozantı Kaplıcaları Ziyaretçi Yorumları

Nimet Hanım: Suyu ve havası çok güzeldi. Eklem ağrılarıma iyi geldi.

Ahmet Bey: Her mevsim gidilebilecek bir tesis. Bölgede çok fazla otel bulunuyor. Oteller genel olarak temiz.

Yeşim Hanım: Kaplıca giriş ücreti oldukça uygundu. Ayrıca, kaplıcanın ve tesisin içi çok temizdi. Gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz.

Zeynep Hanım: Organik pazara mutlaka uğrayın. Köylüler doğal olarak yetiştirdikleri ürünleri burada satıyor.

Emrullah Bey: Kaplıcaya ulaşım sağlayan servislerin olması kolaylık sağlıyor.

Doğal güzelliklerle çevrili bir mekânda sessiz, sakin ve huzurlu termal tatil yapmak istiyorsanız Pozantı Kaplıcaları mutlaka seyahat rotanızda bulunsun.

Yorum yapın