Samsun Kaplıcaları

Pek çok ilde olduğu gibi Samsun Kaplıcaları da termal turizm olarak oldukça zengindir. Samsun’un birçok ilçesinde çok sayıda termal otel bulunmaktadır. Bu konaklama yerlerinin yapıları tarihi esintiler taşımaktadır. Akarsuları, dereleri, yaylaları, ormanları, denizi, güneşi ve kumuyla Samsun, Kızılırmak ve Yeşilırmak deltaları arasında yer alan bir tarım merkezi ve doğal cennettir.

Doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel eserleri ile dikkat çeken Samsun aynı zamanda termal turizm merkezidir. Kentin bir geçiş güzergâhı olması, modern kara ve demiryollarının varlığı, kenti yabancı ülkelerle bağlayan havalimanlarının varlığı kentin çekiciliğini ikiye katlamaktadır.

Samsun Termal Kaplıcaları

Karadeniz’de yer alan Samsun, Karadeniz Bölgesi’nin en büyük şehridir ve harika doğal güzelliklere sahiptir ve seyahat fırsatları sunmaktadır. Samsun yöresel mutfağı, geniş denizleri ve yaylaları ile ön plana çıkmaktadır. Ayrıca, Samsun Termal Kaplıcaları ile yıl boyunca birçok ziyaretçi ağırlamaktadır. Şehrin merkezinde ve ilçelerine dağılmış olan kaplıcalar şu şekildedir:

 • Ladik (Hamamyağı) Kaplıcası

Ladik Kaplıcası suyu, piknik alanları ve dinlenme tesisleri ile önemli bir turistik çekim merkezidir. Ladik ilçesine 13 km uzaklıkta bulunan bu kaplıca suyu mineral içeriği bakımından dünyanın en ünlü kaplıcalarından biridir. Kaplıca tesisinde; Evliya Çelebi’nin Seyahatname eserinde de bahsedilen 2 tane küçük ve 2 tane de büyük havuz bulunmaktadır. Bay ve bayan banyoları ayrı alanlardadır. Samsun Kaplıcaları arasında en çok ziyaret edilenler arasında yer alır. 37 derecelik kaplıca vücut ısısında olup kronik romatizma, eklem kireçlenmesi ve nörolojik hastalıkları önlemektedir. Nevralji, nevrit ve kas yorgunluğu gibi cilt hastalıklarında iyileştirici etkisi vardır. Su, maden suyunun özelliklerini taşır.

 • Darboğaz Maden Suyu

Bafra ilçesi maden suyu termal özelliği ile ününü dünyanın birçok şehrine ve hatta ülkelerine yaymıştır. Çakaldere Maden Suyu ve Darboğaz Maden Suyu; böbrek taşı düşürmede oldukça etkilidir. Ayrıca, göz hastalıkları ve alerjiler için de tavsiye edilir.

 • Havza Kaplıcaları

Tarihi, yazılı belgelere göre 2500 yıl öncesine dayanmaktadır. Havza Kaplıcaları, termal sularının kimyasal yapısı ve hastalıklara şifa kaynaklarının çokluğu nedeniyle bölgenin en önemli sağlık turizmi merkezlerinden biridir. Kaplıca suyunun sıcaklığı 55 derecedir.

 • Pavli İçmeleri

Ayvacık’taki Yılancık içmelerinde bulunan Pavli İçmelerinin yılan sokmalarına iyi geldiğine inanılıyor ve bölgedeki tek turist kaynağı olduğu söyleniyor. Bu nedenle Pavli İçmeleri ziyaretçiler sayesinde ekonomiyi canlandırmaktadır. Ayrıca Samsun Kaplıcaları sağlık turizmine önemli katkıları bulunmaktadır.

Samsun Kaplıcaları Termal Suyun Özellikleri

 • Çelik su grubuna girer. Demir tuzları içerir ve kansızlığa karşı etkilidir.
 • Kalevin sudur ve sodyum karbonat içerir, bu nedenle karaciğer ve sindirim rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Milhli sudur. NaCl, Kel, Mgel, Sodyum Sülfat ve Manganez Sülfat içerir. Gençleştirme ve gençleştirme işlevi vardır.
 • Radyoaktif sudur. İçerdiği cevher vücutta görünmez, bu nedenle kaynaktan çekilen su hassasiyetini kaybeder. Radyoaktif su olduğundan sinirleri yatıştırır ve beyni rahatlatır.
Samsun termal kaplıcaları
Samsun termal kaplıcaları

Samsun Havza Kaplıca Otelleri

Havza ilçesinde konaklama ihtiyacı otel, motel ve pansiyonlar tarafından karşılanmaktadır. Samsun Havza kaplıca otelleri arasında Ancere Termal Otel, Maarif Otel ve Lokman Hekim Motelleri bulunmaktadır. Ayrıca Havza ilçesinde 150’den fazla ev yaz aylarında pansiyon olarak hizmet vermektedir.

 • Vakıf Hamamı

Havza’daki bu tarihi hamam 1256 yılında Selçuklu Sultanı II. Mesut tarafından yapılmıştır. Kubbelidir ve soyunma odaları, soğuk ve sıcak su akışı sağlayan üç ayrı bölümü ile klasik Türk hamamı tarzında tasarlanmıştır. Samsun kaplıca otelleri arasında tarihi esintiler içeren yapılardan biridir. Hamam gündüzleri kadınlara, geceleri erkeklere açıktır. Bu hamamın hemen yanında 22 adet özel banyo bulunmaktadır.

 • Modern Türk Hamamı

Tesiste 22 özel banyo, 300 kişilik hamam ve 100 kişilik yemek odası bulunmaktadır. Samsun Kaplıcaları tesisleri arasında hamam özelliğini taşıyan bazı konaklama yerlerinden biridir.

 • Maarif Termal Otel

Havza Belediyesi’nin işlettiği otel, iki yıldızlı otel niteliğindedir. Otelde 24 oda ve 48 yatak bulunmaktadır. 9 adet özel banyo, jakuzili özel banyo, oda içi termal su, Türk hamamı, hidromasajlı şifalı havuz, 100 kişilik restoran ve otopark bulunmaktadır.

 • Ancere Termal Otel

4 yıldızlı otel, kaplıca olimpik yüzme havuzu, çocuk havuzu, sauna, 64 adet triple oda, 14 adet double oda, 2 suit, toplam 80 oda ve 170 yatak kapasitelidir ve 10 adet özel banyo içermektedir. Samsun termal otel olarak en çok tercih edilenlerden biridir.

 • Lokman Hekim Apart Otel ve Kaplıcası

Otel, 125 yatak kapasiteli 25 bağımsız motelden oluşmaktadır. Tesisler arasında 15 ebeveyn banyosu, 500 ebeveyn banyosu, 200 restoran, 300 çay bahçesi, 250 piknik alanı, açık ve kapalı otopark bulunmaktadır. Lokman Hekim kaplıca tesisi Havza Samsun lokasyonunda kaplıcalara olan yakınlığı nedeniyle ziyaretçiler tarafından en çok tercih edilen konaklama yeridir.

Samsun Havza kaplıcaları fiyatları, konakladığınız otelin sunduğu hizmetlere ve kaplıcalara olan uzaklığa göre değişmektedir. Bütçenize uygun konsept ve seçenekler sunan oteller arasından size uygun otel tipini ve konaklama planını seçerek harika bir tatil geçirebilirsiniz.

Samsun kaplıcaları
Samsun kaplıcaları

Samsun Ladik Kaplıca Otelleri

Tatilinizi Samsun Ladik Kaplıca Otelleri seçeneklerinden birinde geçirmeyi planlıyorsanız bölgedeki otellerin sunduğu imkanları da bilmenizde fayda var. Böylece daha rahat seçim yapabilir ve hayalinizdeki tatili gerçekleştirebilirsiniz.

Samsun Ladik termal otel seçenekleri insanları ruhen ve bedenen rahatlatmak için birçok hizmet sunmaktadır. Türkiye’nin yeraltı zenginliklerinden oluşan şifalı suları, tatilinizi keyifli bir şekilde geçirmenizi sağlıyor.

Dört mevsim açık olan termal oteller, mineral açısından zengin suların yanı sıra Türk hamamı, kaplıca ve sauna gibi misafir hizmetleri de sunuyor. Güzel Karadeniz şehri Samsun’un sınırları içinde bulunan Samsun Kaplıcaları yakınında birçok otel bulunuyor. Bütçenize ve verilen hizmetlerden size uygun olanı seçerek keyifli bir termal tatil geçirebilirsiniz.

 • Hamamayağı Kaplıca Tesisleri

26 oda, 3 daire, 60 yatak kapasitesi, baylar ve bayanlar için 2 büyük ve 2 küçük havuz, hamam alanı ve 4 özel banyosu bulunan tesis 12 ay hizmet vermektedir.

Ziyaretçi Yorumları

 • Elif Güner: Samsun kaplıcalarını ziyaret etme fırsatı buldum ve harika bir deneyimdi! Su sıcaklığı ve temizliği mükemmeldi. Kaplıcanın çevresi doğayla iç içe ve çok huzurlu. Çalışanlar son derece ilgili ve yardımseverdi. Kesinlikle stres atmak ve rahatlamak için ideal bir yer.
 • Mehmet Özkan: Geçen ay ailemle birlikte geldik ve her şeyden çok memnun kaldık. Kaplıcanın sağlık açısından faydalarını gerçekten gördük. Özellikle romatizma ağrılarıma iyi geldi. Tesis çok iyi bakımlı ve yemekler lezzetliydi. Yeniden ziyaret etmek için sabırsızlanıyorum.
 • Seda Alp: Bu kaplıcayı arkadaş tavsiyesi üzerine ziyaret ettim ve beklentilerimin çok üzerinde bir tecrübe yaşadım. Tesisin modern ve temiz oluşu dikkat çekici. Kaplıca suyunun sıcaklığı tam kıvamında. Çalışanların güler yüzlülüğü ve ilgisi sayesinde kendimi çok özel hissettim.
 • Ahmet Demir: İş stresi ve yorgunluğunu atmak için bulunmaz bir yer. Kaplıca suyunun sıcaklığı ve mineralli yapısı sayesinde tam bir yenilenme yaşadım. Tesis genel olarak sessiz ve sakin. Doğanın ortasında, şehir hayatının karmaşasından uzaklaşmak için birebir.
 • Burcu Ecevit: Kaplıca, doğasıyla ve temiz havasıyla insana enerji veriyor. Suyunun sıcaklığı tam istediğim gibi. Personel çok ilgili ve her türlü konforunuz için çabalıyorlar. Ailece gittiğimiz için çocuklar için de uygun aktivitelerin olması bizim için bir artıydı.
 • Kaan Yıldırım: Arkadaş grubumla birlikte geldik ve herkes memnun kaldı. Kaplıca sularının sağlık için çok faydalı olduğunu hissettim. Özellikle cilt problemleri için tavsiye ediyorum. Tesis içerisindeki restoranların yemek kalitesi çok iyiydi ve fiyatlar makul.

Ladik Belediyesi tarafından işletilen tesisler arasında konaklama, piknik, kamp, ​​spor, gezi ve yürüyüş alanları yer alıyor. Kafeteryası ve restoranıyla özel gün ve gecelerin gözde mekânı olmaktadır. Her biri 100 araç kapasiteli iki adet güvenli otopark bulunmaktadır. Samsun Kaplıcaları yakınında bulunan birçok otelden birinde konaklayarak termal suyun şifalarından keyifli vakit geçirerek faydalanabilirsiniz.

Yorum yapın