Siirt Kaplıcaları

Güneydoğudaki en uç illerimizden biri olan Siirt, diğer birçok şehir gibi kaplıcaları ile turist çekmiyor ama birçok Siirt Kaplıcaları ve şifalı suları var. Yapılan kaplıca otelleri uzun yıllar eski uygarlıklar tarafından kullanıldığı için Siirt ilinde çok sayıda vatandaş bu otellerde konaklamak için kaplıcalara gelmektedir.

Siirt Şifalı Kaplıcaları

Siirt’te bulunan kaplıcalar hem gezilip görülmeye değer doğal güzellikleri ve şifalı suları hem de çok özel tarihi yapıları içermektedir. Siirt Kaplıcaları şunlardır:

  • Sağlarca Kaplıcası

Sağlarca Kaplıcasının diğer adı Billoris Kaplıcasıdır. Billoris Kaplıcaları, Siirt’e 17 km uzaklıktadır. Güneyde Botan Çayı’nın kenarında, bucak ve bitişik tarlaların sınırları dışında yer almaktadır.

Siirt termal kaplıcaları
Siirt termal kaplıcaları
  • Lif Kaplıcası

Siirt ili Kışlacık köyü yakınlarındaki Lif Kaplıcalarının debisi saniyede yaklaşık 30 litredir. Ortalama sıcaklığı 41 derece olan kaplıcaların, klorürler, sülfatlar, bikarbonatlar, sodyum ve hidrojen sülfür dahil olmak üzere kalsiyum içerdiği biliniyor. Kaplıca suyunun romatizma, solunum yolu hastalıkları, kadın hastalıkları ve nörolojik hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.

  • Hesta Kaplıcası

Hesta Kaplıcaları, Siirt İli Fındık beldesine bağlı Düğün köyü sınırları içerisinde, şehir merkezine 70 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Kalsiyum sülfat, klorür, magnezyum ve hidrojen sülfür içeren su, Türkiye’nin en değerli kükürtlü sularından biri olarak biliniyor. Kaplıcada; banyo, gargara ve içme uygulamaları sunulmaktadır. Diğer Siirt Kaplıcaları tedavileri gibi bu kaplıca da deri hastalıkları, genel romatizmal hastalıklar, nevralji, nevrit, solunum yolu hastalıkları ve kadın hastalıklarının tedavisini sağlamaktadır.

Siirt kaplıcaları
Siirt kaplıcaları

Siirt Kaplıca Otelleri

Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında ziyaretçilerini ağırlayan bu şehirde binlerce yıllık bir tarih görülebilir. Birçok kültürü bir arada barındıran Güneydoğu’nun coğrafi geçiş noktalarından biridir. Dolayısıyla Siirt Kaplıcaları tatiliniz boyunca pek çok yeri görebileceğiniz bu şehirde otantik bir gezi atmosferi yaşayabilirsiniz.

Türklerin Anadolu’daki ilk duraklarından biri olarak, binlerce yıllık yerel kültür ve Osmanlı etkisine dayanan köklü bir geçmişe sahiptir. Büyük bir şehir değil, bu yüzden dolaşması kolay ama ilginç anlar yaşayabileceğiniz pek çok yer var. Tüm bunları yaşarken, Siirt Kaplıca Otelleri tam konfor alanınızda dinlenmenizi sağlar. Size uygun oteli seçerek tatilinize istediğiniz noktada başlayabilirsiniz.

  • Çelebi Otel: 449 ₺
  • Otel Palmiyem: 599 ₺
  • Barden Hotel: 1.060 ₺

İl merkezinde bulunan oteller bu şekildedir. Bütçe dostu olan otellerden verdikleri hizmetlerden size en uygun olanı belirleyerek konaklamanızı sağlayabilirsiniz. Siirt Kaplıcaları termal tatilinizde şehrin doğal güzelliklerini ve tarihi yapılarını gezmeyi unutmayın.

Yorum yapın