Sivas Kaplıcaları

Sivas, Orta Anadolu’nun en eski ve en önemli şehirlerinden biridir ve Sivas Kaplıcaları termal turizme yön vermektedir. Sivas ilinde Kangal Balıklı, Akçaağıl Çermiği, Alaman Çermiği, Sıcak Çermik ve Soğuk Çermik kaplıcaları bulunmaktadır. Bu kaplıcalar tedavi edici özellikleri bakımından eşsiz mucizeler gerçekleştirmektedir.

Sivas Balıklı Kaplıcaları

Sivas’ta kaplıca tatili yapacak kişiler Sivas Balıklı Kaplıca hakkında bilgi araştırması yapmaktadır. Sivas il sınırları içerisindedir. Kangal ilçesinin 13 km kuzeydoğusunda ve şehir merkezine 90 km uzaklıktaki Hamam Deresi (Topardıç Deresi) vadisinde, vadinin güneyinde Balıklı Çermik ile birkaç kaynak daha bulunmaktadır.

En yaygın olanları; Kangal İlçesi Kalkan Köyü’nde bulunan bir Kalkım Kaplıcasıdır. Bu kaynak suyu aynı zamanda Sivas Kangal Balıklı Kaplıcaları kaynak suyunda yaşayan balık türlerini de içermektedir. Deniz seviyesinden 1425 m yükseklikte bulunan Balıklı Kaplıcaları kaplıcaları kuzey-güney doğrultusunda düzenlenmiş ve beş farklı lokasyona dağılmıştır.

Köpüklü su aslında herhangi bir kaynaktan değil kumtaşından yüzeye gelir ve derenin kenarından aşağı damlar. 1917’de bir sazlık olan kaplıca; 1966’da iki katlı, 16 odalı ve dört havuzlu bir tesis olarak hizmete açıldı. Halihazırda 4 otel, 6 adet yüzme havuzu, 16 adet hamam, restoran, market ve çay bahçesi bulunmaktadır. Sivas Kaplıcaları arasında 2003 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından tescillenmiş tek sağlık tesisidir.

Sivas Çermik Kaplıcaları

Sivas Çermik Kaplıcaları iki adet termal su kaynağından oluşur. Bunlar; Sıcak Çermik ve Soğuk Çermik kaplıcalarıdır.

 • Sıcak Çermik

Sivas Belediyesi’ne ait dört termal otel, 50 yatak kapasiteli 457 yataklı bir otel, 10 prefabrike ünite, 15 yatak kapasiteli fizyoterapi ve rehabilitasyon merkezi ve 1 özel şirkete ait termal otel bulunmaktadır. Sivas Kaplıcaları dahilinde olan bu sağlık tesisleri Cumhuriyet Üniversitesi tarafından yürütülmektedir. Yaz sezonunda, çadır kentin panoramik manzarasına sahip spa alanında 1200 çadır alanı bulunmaktadır. 12 aydır faaliyette olan tesis, 29 odada toplam 89 yatak ve 27 termal banyoya sahiptir.

 • Soğuk Çermik

Şehir merkezine 20 km uzaklıktaki soğuk Çermik’te su sıcaklığı 28 °C ve konaklama prefabrik ev şeklindedir. Burada bulunan termal su; mide, bağırsak ve safra kesesi hastalıkları başta olmak üzere sinir sistemi hastalıklarına iyi gelir. Sivas Çermik Kaplıcaları fiyatları tesis dahilinde bütçe dostudur.

sivas kaplıcaları termal
sivas kaplıcaları termal

Sivas Balıklı Kaplıca Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Seyahat rotası Sivas Kaplıcaları olan gezginler termal suyun şifasından yararlanmak isterler. Birçok turistin ziyaret ettiği şehirde, çeşitli hastalığı olan insanlar sadece Sivas’ın termal otelini görmek ve tedavi olmak için geliyor. Birçok kaplıca otellerinin bulunduğu Sivas, birçok rahatsızlığı termal suyuyla doğal tedavi yöntemiyle iyileştirmektedir.

Sivas Kangal Balıklı Kaplıcası, sedef hastalığı ve romatizmal hastalıkları tedavi etmesiyle ünlüdür. Şifası, termal suyun ve içinde yaşayan balıkların kimyasından gelir. Kaplıca suyu 35+ 0,5 ve kimyasal bileşimi yerel halk tarafından çeşitli rahatsızlıklara iyi geldiği biliniyor, bu nedenle bu tedavi edici işlevi ülke geneline ve dünyaya yaymak için girişimlerde bulunuluyor. Peki, Sivas Balıklı Kaplıca hangi hastalıklara iyi gelir? Sırasıyla aşağıdaki hastalıklara iyi gelmektedir:

 • Romatizmal hastalıklar
 • Nörolojik hastalıklarda (nevralji, nevrit, felç)
 • Ortopedik ve travmatolojik rahatsızlıklarda (kırık, eklem travması, kas hastalıkları)
 • Kadın hastalıkları
 • Deri hastalıkları
 • Böbrek taşları (Sivas Kaplıcaları suyundan içilerek tedavi sağlanır)
 • Sedef hastalığı.

Yerli halk, kaplıcada bulunan balıkların nörolojik ve romatizmal hastalıkları iyileştirici gücünden dolayı onlara “Doktor Balıklar” demektedir.

Sivas Kangal Balıklı Kaplıca Yorumlar

Kaplıca tatilinizden önce Sivas Kangal Balıklı Kaplıca yorumlar okuyarak bilgi almanız size avantaj sağlayacaktır. Böylelikle tatil hazırlığınızı daha önce deneyimlemiş kişilerin yorumlarına göre yapabilirsiniz.

 • Betül Hanım: Her şey çok güzeldi. 21 günlük tedavinin ardından ilk olarak kabuklu bölgeler temizlendi sonra sadece iz gibi kaldı. Kaplıcanın kendi termal suyundan krem yapmışlar etkisini ve yararını gördüm.
 • Serdar Bey: Dört kez Sivas Kaplıcaları ziyaretinde bulundum. Sedef hastalığı için dünyadaki en etkili ve yan etkisi olmayan tek tedavi yöntemi olduğunu bizzat tecrübe ettim. Bütün sedef hastalarının buraya gelmesini tavsiye ederim.
 • Mustafa Bey: Yol kenarında ulaşımı kolay olan bir kaplıcadır. Bakımlı hale getirilmiş ancak daha çok ilgi ve hizmet olsa memnun kalırdım.
 • Yonca Hanım: Tesis temiz, balıklar ve su mükemmel. Sadece birkaç saat kaplıca suyuna girmeme rağmen bacaklarımdaki yaralar kısa sürede geçti.

Sivas Termal Otel Listesi

Şehrin en büyük cazibesi Sivas Termal Otel seçenekleri oldukça büyüleyicidir. Sivas’taki bazı kaplıca otellerinin suları da maden suyu yapımında kullanılıyor. Bu oteller genellikle kapalı ve açık havuzlardan ve çok sayıda özel banyodan oluşur. Sağlık sorunlarına çözüm arayan yerli ve yabancı pek çok turist, seyahat rotası olarak Sivas’ı tercih ediyor.

Şifalı bir banyoda rahatlamak ve rahatsızlıklarınızı iyileştirmek istiyorsanız, bu ekonomik otelleri tercih edebilirsiniz. Sivas Belediyesi’ne ait üç adet termal otel bulunmaktadır. Bunlar; Sefa Otel, Çamlıca Otel ve Soğuk Çermik Apart şeklindedir. Ayrıca Kangal Balıklı Kaplıcası ziyaretinde bulunacak kişiler orada bulunan tesiste konaklayabilir. Sivas Kaplıcaları yakınındaki oteller ve otel bilgileri şu şekildedir:

 • Sefa Otel (Sıcak Çermik Oteli)

Kaplıcalardan dilediğiniz zaman yararlanabileceğiniz tam teşekküllü bir sağlık ve dinlenme tesisidir. Tesis günlük 400 kişilik ziyaretçi kapasitesine sahiptir. Birçok değerli misafirin ihtiyaçlarını aynı anda karşılayabilecek bir altyapı hazırdır. Komplekste 150 kişilik bir toplantı salonu bulunmaktadır.

 • Çamlıca Otel (Sıcak Çermik Oteli)

Çamlıca Otel, 95 yataklı 14 süit ve 14 standart odaya sahiptir. Ayrıca 10 adet özel banyo, 1 adet aile banyosu ve 1 adet Türk hamamı bulunmaktadır.

 • Soğuk Çermik Apart (Soğuk Çermik Oteli)

Soğuk Çermik Apart 12 müstakil ev ve 27 eşyasız prefabrik ev bulundurmaktadır. Sosyal yaşam alanı olarak; 2 kapalı havuz, 10 aile banyosu, 1 market ve 1 restoran gibi hizmetler sunuyor.

 • Kangal Balıklı Kaplıcası Tesisi

Tesis 4 tip konaklama sunmaktadır. 3 tip süit oda olmak üzere toplam 270 yatak kapasitesine sahiptir. Kaplıcada biri yarı olimpik olmak üzere 6 adet havuz bulunmaktadır. Tedavi amaçlı 2 adet kapalı ve 2 adet açık yüzme havuzu mevcuttur. İki açık havuz, tedavilerin yanı sıra dinlenme ve dinlenme amaçlı kullanılmaktadır. Sivas Kaplıcaları termal otelleri arasında en çok ziyaret edilenlerden biridir.

 • Bilici Termal Sivas

Sivas Nuri Demirağ Havalimanı’na yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunan 3 yıldızlı Bilici Termal Sivas oteli; sağlık merkezi, hamam ve kaplıca banyoları sunmaktadır. Tesis 159 odadan oluşmaktadır. Bahçe manzaralı otel, Kayseri’ye 159 km uzaklıktadır.

 • Sivas Termal Hotel ve Spa

Sivas Termal Hotel ve Spa tam pansiyon konseptinde misafirlerine hizmet vermektedir. Tesis bünyesindeki alakart, açık ve kapalı restoranlarda yemek yiyebilirsiniz. 2 adet açık yüzme havuzu ve 2 adet kapalı yüzme havuzu keyifli vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Tesis bünyesindeki spa ve masaj hizmetleri ile rahatlayabilirsiniz.

sivas kaplıcaları
sivas kaplıcaları

Sivas Termal Otel Fiyatları

Sivas termal otel fiyatları lokasyona, konsepte, tarihlere ve hizmet kalitesine göre değişmektedir. Sivas merkezde bulunan oteller çevre ilçe ve beldelerdeki tesislere göre biraz daha pahalı olabilir. Ek olarak, Sivas termal otelleri en yoğun ilkbahar ve yaz mevsimlerinde, hafta sonları ve tabii ki resmî tatillerde daha yüksek fiyatlar talep edebilir. Bu nedenle en iyi oteli arayan tatilciler bu özelliklere öncelik vermelidir.

Konaklama ücreti seçeceğiniz oda tipine göre değişmektedir. Ziyaret tarihinizi önceden belirleyerek ve erken rezervasyon yaparak konaklamanızı daha ekonomik hale getirebilirsiniz. Ayrıca Sivas’ta bulunan bazı 5 yıldızlı termal otellerde termal banyo ve spa hizmeti verilmektedir. Sivas termal banyo fiyatları oldukça uygundur.

Sivas kaplıca fiyatları yıl boyunca değişen fiyatlarla her bütçeden turiste hitap etmektedir. Kullanıcılar, tesisin donanımına ve bütçesine göre kendilerine en uygun tesisi seçip rezervasyon yaptırabilirler. Üst düzey konfor arayanlar şehir merkezindeki 5 yıldızlı otelleri tercih ediyor. Ancak çoğu ziyaretçi Sivas Belediyesi’ne ait otellerde konaklamaktadır. Bazı termal otellerin kişi başı ve bir gecelik fiyatları:

 • Bilici Termal Sivas: 980 ₺
 • Sivas Termal Otel ve Spa: 2.250 ₺
 • Savona Otel: 1.300 ₺
 • Karaca Sivas Termal Otel: 2.250 ₺ şeklindedir.

Size en uygun olan termal oteli bütçenize ve aradığınız hizmete göre seçebilirsiniz. Termal kaynak sularında yakın bir konumda konaklama yeri seçmek, Sivas Kaplıcaları tatilinizde size avantaj sağlayacaktır.

Yorum yapın