Tuzla Kaplıcaları

İstanbul’un en güney bölgesinde yer alan Tuzla Kaplıcaları İstanbul halkının sıklıkla ziyaret ettiği termal bir bölgedir. Kaplıcalar; E-5 karayolunun 400 metre güneyinde, sahil yolu üzerinde bulunmaktadır. Kaplıca alanı, İstanbul Tuzla’da 70 hektarlık çam ormanı üzerine kuruludur.

Kaplıcalar, İstanbul’un Anadolu yakasında Sabiha Gökçen Havalimanı’na 17 km uzaklıkta bulunuyor. Günübirlik Tuzla Kaplıcaları ulaşımı için, TEM karayolu veya E-5 karayolundan Topkapı-Cevizlibağ (500 T), Kadıköy-Tuzla (130-130A) şehir içi otobüs hatlarına binerek merkezi konumda bulunan kaplıcalara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca Kocaeli’nden kaplıcalara gitmek isteyen misafirler Pendik Tuzla minibüsü ile tesise ulaşabilirler.

Hava yolunu tercih edenler için, Sabiha Gökçen Havalimanı’na sadece 17 km uzaklıkta bulunan tesisin İçmeler tren istasyonunun hemen yanında olması trenle seyahat edenler için kolaylık sağlıyor.

Tuzla Kaplıcaları Neye İyi Gelir?

Mustafa Kemal Atatürk; Tuzla’nın eski kaplıcalarının faydasını gördükten sonra 1927 yılında üç doktor ve iki iş adamı tarafından kurulan bir anonim şirkete arsa imtiyazını vermiştir. Tuzla Kaplıca Sağlık ve Turizm Tesisi olarak faaliyet gösteren Tuzla İçmeler A.Ş. 1990 yılında restore edilmiş ve eşsiz güzelliği nedeniyle Anıtlar Kurulu’na başvuruda bulunarak koruma talebinde bulunmuştur.

1993 yılında İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından Tuzla Kaplıcaları termal suyunu incelenmiş ve özellikleri tıbbi raporlarla kanıtlanmıştır.

Peki, Tuzla Kaplıcaları neye iyi gelir? Sağlık Bakanlığı tarafından da onaylanan kaplıca suyunun şifaları saymakla bitmez. Başlıca faydaları şu şekildedir:

 • Kabızlık (bağırsak tembelliği)
 • Böbrek taşları ve böbrek enfeksiyonları
 • Kronik sırt ağrısı
 • Çocuk kemik gelişimi
 • Karaciğer ve safra yolları hastalıkları
 • Romatizma
 • Mide rahatsızlıkları
 • Diyabet
 • Kalp-damar hastalığı
 • Obezite
 • Deri hastalığı olarak bilinen cilt hastalıkları.

Bu hastalıkların tedavisinde tamamlayıcı, destekleyici ve iyileştirici etkiye sahiptir.

Tuzla Termal Kaplıcaları Özellikleri

Tuzla Kaplıcaları sadece doğal kaynak suyuyla değil, aynı zamanda sodyum klorür ve bol mineralleriyle de öne çıkıyor. Soğuk kaynak suyu magnezyum, kalsiyum, sülfatlar ve toplam sodyum klorür içeriği 1.300 mg/litredir. Yüksek kalsiyum içeriği nedeniyle kemik oluşumunu destekleyen Tuzla Termal Kaplıcaları, çocukların gelişim dönemlerinde içme rejimi olarak kullanılır ve aktif olarak magnezyum desteğine katkı sağlar. Su sıcaklığı 39 ºC derecedir.

tuzla kaplıcaları termal
tuzla kaplıcaları termal

Tuzla Termal Tesisleri

Tuzla Termal Tesisleri bünyesinde konaklama, bilgisayar testi, spa merkezi, akupunktur, ayıklık, inhalasyon terapisi, medikal masaj, bitki çayları, restoranlar ve oruç restoranları sağlanmaktadır. Tuzla Kaplıcalarının maden suları 13. yüzyıldan beri insanlara şifa vermekte, birçok rahatsızlığa doğal şifa sağlamaktadır.

Tesisin temel amacı misafirlerine şehrin stresinden uzaklaşıp çeşitli aktivitelerle dinlenme ve eğlenme fırsatı sunmaktır. Tuzla Kaplıcaları tesisleri arasında çocuk ve oyun alanları, televizyon ve oyun odaları, açık ve kapalı su havuzları, açık ve kapalı restoranlar, oteller ve tarihi mini evler yer alıyor. Doktorlar, fizyoterapistler, masözler (bayan ve erkek masörler) ve diğer yardımcı personel hizmetinizdedir.

Konumu şehir merkezine yakın olduğu için Tuzla İçmeler Kaplıcaları günübirlik seyahat düzenleyerek çocuklarınız ve ailenizle birlikte konforla huzuru yaşarken dinlenebilir ve eğlenebilirsiniz.

Tuzla Termal Tesisleri Fiyatları

3 farklı tipte oda hizmeti veren tesisin oda seçenekleri: standart oda, aile odaları ve bungalov evleri şeklindedir. Tuzla Termal Tesisleri günübirlik fiyatları sezona ve mevsime göre değişkenlik gösterebilmektedir. Tam olarak net bir fiyat söylemek zor olduğu için irtibat numaraları ile iletişime geçerek güncel fiyat bilgisine ulaşabilirsiniz. Ortalama fiyatlar ise şu şekildedir:

 • Standart oda (günlük): 130 ₺
 • Aile odaları (günlük): 170 ₺
 • Bungalov (günlük): 250 ₺

Tuzla Kaplıcaları fiyatları incelendiğinde bütçe dostu olduğu görülmektedir.

Tuzla Termal Otel

İstanbul’un en güney ucunda yer alan Tuzla, şehri ve bölgeyi elverişli bir konumda gezmek isteyenler için ideal otellere sahiptir. Tuzla termal otel seçenekleri şehre yakınlığı nedeniyle tercih edilmektedir. Şehir merkezine yakınlığı kendinizi evinizde hissetmenizi sağlar. Turistler, hafta sonu kaçamakları ve iş seyahatinde olanlar bölgedeki birçok otelden birinde kalabilirler. Sabiha Gökçen Havalimanı’na yakındır ve iyi ulaşım bağlantılarına sahiptir.

Ayrıca hareketli günlük yaşamı nedeniyle tatil ve seyahat için popüler bölgelerden biridir. Geniş odaları ve modern mimarisi konforlu bir konaklama imkânı sağlamakta olup, hizmet sınıfına göre birçok otel seçeneği bulunmaktadır. Kaplıca, hamam, masaj gibi hizmetleriyle otel Tuzla Kaplıcaları kaynak suyunu doğrudan kullanıyor.

Aileniz veya arkadaşlarınızla bir tatil geçirmek istiyorsanız önerilen Tuzla medikal termal otelleri uzun süredir favoridir. Modern hizmetler ve geleneksel spa kültürü sunmaktadır. Genellikle yemyeşil bir doğa ile çevrili olan kaplıca otelleri, yaşam kalitenizi yükseltecek ve stresten kurtulmanıza yardımcı olacak modern çizgiler sunar. Vücudun yorgunluğunu gideren otellerden oldukları biliniyor.

 • Eva Hotel (900 ₺)

Her türlü seyahat, turizm ve iş gezileri için Eva Hotel, bir günden bir aya kadar harika konaklama birimleri sunmaktadır. Eva Hotel, şehir merkezinde, Tuzla’nın tüm iş ve eğlence bölgelerine yakın bir konumda yer almaktadır. Deniz yakın olduğu için denizde vakit geçirmenin keyfini de çıkarabilirsiniz. Tuzla Kaplıcaları gezisi düzenlemek için konumu oldukça iyidir.

 • Tuzla Garden Hotel & Spa (1.508 ₺)

Tuzla Garden Hotel & SPA, profesyonel hizmet anlayışı ile Türk turistler ile yerli ve yabancı misafirlere en iyi şekilde hizmet vermeyi ilke edinmiştir. Otele geldiğiniz andan itibaren kendinizi evinizde gibi hissedeceksiniz. Güler yüzlü personeli sizleri en iyi şekilde ağırlayacaktır.

Çeşitli Tuzla otellerinden bütçenize ve almak hizmetlere uygun olanı zevkinize göre belirleyebilirsiniz. Otellerin düzenlediği turlardan Tuzla Kaplıcaları günübirlik fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

tuzla kaplıcaları
tuzla kaplıcaları

Tuzla Kaplıcaları Yorumları

Ahmet Bey: İstanbul’un tek termal oteli burada bulunuyor. İç hastalıklar, mide, bağırsak, böbrek sorunu olanlar ve kafa dinlemek isteyenler için yemyeşil bir ortam.

Elif Hanım: Geçen sene yemek güzel değildi fakat servisten memnun kaldığımız için bu sene tekrar tercih ettik. Servis kötüydü, yemek pişmemişti. Bir daha gitmeyi düşünmüyoruz.

Gökhan Bey: Havuzları çok küçük, personel ilgisiz.

Tuzla Kaplıcaları yorumları dahilinde bazı dezavantaj getirecek durumları olsa da genel olarak İstanbul halkının sıklıkla tercih ettiği bir yerdir.

Tesiste tedavi amaçlı içme kürü, çamur bakımı ve solunum tedavisi gibi hizmetlerden faydalanarak memnun kalacağınız bir Tuzla Kaplıcaları tatili seyahati düzenleyebilirsiniz.

Yorum yapın