Ilgın Kaplıcaları

Türkiye’nin şifalı kaplıcalarından biri olan Ilgın Kaplıcaları, Konya şehir merkezine 88 km uzaklıkta bulunuyor. Ilgın bölgesindeki kaplıcaların su sıcaklığı 42 santigrat derece olup birçok hastalığa şifa olmaktadır. İlçe merkezinin 2,5 km batısında, Hamam Dağları’nın eteğinde yer almaktadır. Selçuklulardan bu yana birçok kez restore edilmiş ve kullanılmıştır. Kaplıca, erkekler ve kadınlar için ayrı alanlara sahiptir.

Ilgın Kaplıcaları Tarihi

Evliya Çelebi, Ilgın adının Selçuklu ve Beylikler döneminde şehrin batısında bulunan (Ab-ı Germ) olarak bilinen bir kaplıcadan geldiğini bildirmektedir. Kâtip Çelebi, Cihannüma adlı eserinde, Selçuklu Sultanı Alâeddin Keykubat’ın, Ilgın Kaplıcaları içinde tuğla kubbe içinde bir hamam ve havuz yaptırdığını, suyun iki yerden aslanağzı fıskiyeleriyle aktığını anlatıyor.

Hammer’in eserine göre Sultan Murat 1638’de Bağdat’a giderken tatil beldesinin önüne çadırını kurmuş ve sarayını burada inşa ettirmiş. II. Murat, eski usul kaplıcalarda kadınlara özel alandaki soğuk su havuzunun yenilenmesi, kubbe altındaki soyunma odasının değiştirilmesi, ılık su alanı havuzunun yenilenmesi gibi değişiklikler yaptırmıştır.

Ilgın Kaplıcaları Geçirdiği Restorasyonlar

1933 yılında hazırlanan onarım çalışmasında kadınlar bölümünün soğuk su havuzu güncellenmiş, soyunma odaları değiştirilmiş, erkekler bölümünün mevcut yedi odası tamamen kaldırılmıştır. Ek olarak kaynaklar, Ilgın Kaplıcaları termalinde artık var olmayan bir misafirhaneye sahip olduğunu belirtiyor.

Ilgın Kaplıcaları Şifa Dağıtıyor

Ilgın kaplıcaları tepeden görünüm
Ilgın şifalı kaplıcaların tepeden görünüm

Ilgın Kaplıcaları şifalı su kaynakları olarak biliniyor ve her yıl otel ve moteller hastalıklarına çare olmaya çalışan insanlarla dolup taşıyor. Suları, Hamam Dağı’nın eteğinde kuzey-güney yönünde uzanan alüvyonlarla kaplı bir fay üzerinde uzanır. Su yerel olarak Hamam Dağı’nın eteğinden gelmektedir. Bayanlar havuzunda saniyede 14 litre, erkekler havuzunda ise saniyede 35-40 litre su akmaktadır. Yapılan analizlerin sonucuna göre kaplıcanın faydaları şu şekildedir:

 • Göz hastalıkları
 • Egzama
 • Cüzzam
 • Felç hastalıkları
 • Bers hastalıkları
 • Sinir hastalıkları
 • Akciğer iltihaplanmaları
 • Böbrek ve idrar yolu hastalıkları
 • Kadın Hastalıkları
 • Yaraların hızlı iyileşmesi
 • Deri ve cilt hastalıkları
 • Romatizmal hastalıklar.

Belirtilen hastalık ve rahatsızlıklar için Ilgın Kaplıcaları termal suyu destekleyici, tamamlayıcı ve iyileştirici tedavi sunmaktadır. Evliya Çelebi’nin Seyahatname eserinde Selçuklu sultanlarından Alaeddin Keykubat’ın romatizma rahatsızlığı için tavsiye üzerine Ilgın kaplıcalarına geldiğini, kaplıcada şifa bulduğunu yazar.

Ilgın Kaplıcaları Eşsiz Özellikleri

Türkiye’nin en ünlü kaplıcaları arasında yer alan Ilgın Kaplıcaları eşsiz özellikleri sayesinde gelen ziyaretçilere şifa dağıtıyor. Termal suyun içeriği ise şu şekildedir:

 • Potasyum içerir.
 • Sodyum içerir.
 • Amonyum içerir.
 • Magnezyum bulundurur.
 • Kalsiyum bulundurur.
 • Demir ve alüminyum bulundurur.
 • Klorür, nitrat ve sülfat içerir.
 • Hidrokarbonat içerir.
 • Duru, renksiz ve kokusuzdur.

Termal su; bromürler ve iyodürler içerir, bu nedenle kükürt ve hidrokarbonlar içeren sular grubuna girer. 19,1 eman radyoaktivitesine sahiptir. Ayrıca dünyadaki bilinen eşine az rastlanır şekilde eser miktarda tuz içerdiği bilinmektedir.

Ilgın Kaplıcaları Konumu

Ilgın Kaplıcaları, Konya-Afyonkarahisar karayolunun 90 km ilerisinde, Ilgın ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Ilgın ilçesinin 2,5 km batısında, Hamam Dağı’nın eteğinde bulunmaktadır. Ilgın – Akşehir yolu üzerinde yer alan kaplıca tesislerine Türkiye’nin her yerinden kolayca ulaşılabilmektedir. Türkiye’nin en iyi kaplıcalarından biri olduğu için her mevsim ziyarete açıktır.

Ilgın Kaplıcaları Ulaşım

Ilgın Kaplıcaları termaline ulaşım için karayolu, demiryolu ve hava yolu seçenekleri mevcuttur. Konya merkeze uçak veya trenle gelen misafirler, kaplıcalara ulaşmak için otogardan Ilgın veya Akşehir dolmuşlarına binebilirler.

 • Uçak ile ulaşım

Konya Havalimanı’na günübirlik gelenler, havalimanından özel bir servisi kullanabilir ya da toplu taşıma araçlarını kullanarak doğrudan otogara gidip ilçe dolmuşlarına binebilirler.

 • Karayolu ile ulaşım

Konya-Afyonkarahisar karayolu üzerinde bulunan kaplıcalara Türkiye’nin her yerinden şehirlerarası otobüsler ve diğer araçlarla ulaşım sağlanabilmektedir.

 • Özel araç ile ulaşım

Ilgın Kaplıcalarına özel aracınızla ulaşmak isterseniz Konya merkezden Ilgın istikametine doğru ilerleyip 90 km daha gidildiğinde Ilgın Kaplıcaları termal suyuna ulaşabilirsiniz.

Ilgın Kaplıca Otelleri

Ilgın kaplıcaları içten görünüm
Ilgın kaplıcaları otelleri içten görünüm

Konya’ya yaklaşık 90 km uzaklıktaki Ilgın ilçesi, şifalı kaplıcaları ve güzel doğasıyla ünlüdür. Sağlık turizmi ve tarihi mimarisi sayesinde her mevsim ziyaretçi ağırlayan ilçe, yılın her mevsiminde en uygun Ilgın kaplıca otelleri seçeneklerini sunuyor.

Bölgenin tarihi yapısı milattan önceye dayandığı için Ilgın termal oteller de tarihi yapıyı bozmayan mimarisi ile misafirler tarafından oldukça beğenilmektedir. Bu ilçede Hitit ve Osmanlı dönemlerine ait kalıntılarla karşılaşabilirsiniz.

Konya Ilgın Kaplıca Otelleri, dinlenmek isteyen çoğu ziyaretçiye yıl boyunca hizmet sunmaktadır. Öte yandan kaplıca otelleri mükemmel bir konuma sahip. Doğası ve sakinliği sayesinde Ilgın termal otel seçenekleri sayesinde huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz.

 • Ilgın Park Termal

Ilgın ilçesinde konumlanan Ilgın Park Termal Otel, misafirlerine hem konforlu hem de huzurlu bir tatil imkânı sunuyor. Tesiste market, kapalı havuz, sauna, hamam, resepsiyon hizmeti, otopark, toplantı salonu, asansör ve lobi gibi olanaklar mevcuttur.

 • Ilgın Sahip Ata Termal Otel

Konya bölgesinde yer alan Sahip Ata Termal Otel’in tüm odalarında LCD TV, telefon, minibar, banyo, saç kurutma makinesi, klima ve Wifi bulunmaktadır. Ilgın Sahip Ata Termal Otel, Konya Havalimanı’na 84 km, Konya Otogarı’na 65 km, Boz Tepe’ye 46 km, Konya Atatürk Stadı’na 69 km ve Akşehir Otogarı’na 41 km uzaklıktadır. Aktiviteler arasında Türk hamamı, sauna, termal banyo, oyun odası, TV odası ve buhar odası bulunmaktadır.

 • İpek Termal Ilgın

Ilgın ilçesinde Ilgın Kaplıcaları termal suyundan 2,5 km uzaklıkta bulunan İpek Termal Ilgın misafirlerine sauna, spa merkezi, jakuzi sunar. Bu 3 yıldızlı otel, Konya havalimanından 90 kilometre uzaklıktadır.

Ilgın Kaplıca otellerinde konakladığınız süre boyunca kendinizi her zaman rahat ve dinlenmiş hissedeceksiniz. Egzama, kadın hastalıkları, zatürree ve idrar yolları hastalıklarına özel suyu ile sağlık turizminin önde gelen yerlerinden biri olan Ilgın Kaplıcaları ve konaklama tesisleri yerli ve yabancı birçok turist tarafından rağbet görmektedir. Bu bakımdan hem dinlenme hem de şifa dolu dakikalar geçirmenizi sağlayacak bir tatil planlıyorsanız, Ilgın belediye kaplıca otelleri seçeneğine bir şans vermeyi düşünmelisiniz.

Ilgın Kaplıca Belediye tesisleri her bütçeden misafirini en iyi hizmetle ağırlamaktadır. Daha fazla bilgi almak için Ilgın Belediyesi kaplıca iletişim numarası olan 0332 882 71 52 numaralı hattı arayabilirsiniz.

Buraya kadar gelip Seydişehir Termal‘e uğramadan dönmeyeceksiniz, değil mi?

Ilgın Kaplıca Fiyatları 2023

Ilgın kaplıcaları dışarıdan görünüm
Ilgın kaplıcaları dışarıdan görünüm ve fiyat bilgileri

Ilgın kaplıca fiyatları 100₺ ile 500₺ arasında olsa da, net rakamlar için iletişime geçmenizi öneririz. Ilgın kaplıca otelleri genellikle kaplıca ve spa hizmeti veriyor. Ilgın’da kaldığınız süre boyunca maden suyu ve termal su ile vücudunuzu dinlendirebilirsiniz. Ilgın’daki çoğu otelde tedavi doktor gözetiminde yapılıyor. Yaz kış fark etmeksizin termal otellerin fiyatları her bütçeye hitap ediyor.

Sizin için en uygun oteli belirlemek için Ilgın Kaplıcaları termal suyuna olan mesafesini dikkate alarak harika bir tatil geçirebilirsiniz.

YouTube video

Yorum yapın